Haftanın Özeti: 188

27 Mayıs – 3 Haziran 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Yayın tarihi:

Kategori:

Genel Gündem

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi‘nde kullanılacak oy pusulaları duyuruldu. Cumhurbaşkanlığı pusulasında adayların isimleri ve fotoğrafları bulunurken genel seçim pusulasında ise parti logoları, parti başkanları ve dahil oldukları ittifaklar gösteriliyor.

ABD, Kanada, Meksika ve Avrupa Birliği’ne yönelik ithal çelik ve alüminyuma yüksek gümrük vergisi uygulama kararını açıkladı. Karar endişe ve tepkiyle karşılandı. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ABD ürünlerine ilave gümrük vergisi uygulamaktan başka seçenek kalmadığını belirtirken Almanya Dışişleri Bakanlığı da AB’nin karşı tedbirlerle gereken cevabı vermeye hazır olduğunu vurguladı. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Mart ayında ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek vergi getirildiğini, Kanada, Meksika, AB, Güney Kore, Arjantin, Avustralya ve Brezilya’ya 1 Haziran’a kadar geçici muafiyet tanındığını açıklamıştı.

Donald Trump Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile 12 Haziran’da Singapur’da bir araya gelecek. İki ülke, 1953 yılından beri teknik olarak hala savaş durumunda.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, parlamentoda yapılan güven oylamasını kaybetti ve hükümet düştü. 2011’den bu yana iktidarda olan Rajoy’un merkez sağdaki Halk Partisi’nin mensupları hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya atılmış ve bununla ilgili olarak parlamentoya gensoru önergesi verilmişti. Anayasa’daki madde gereği, yeni hükümeti kurma görevi gensoru önergesini veren Sosyalist Parti Lideri Pedro Sanchez‘e verildi. 46 yaşındaki yeni Başbakan Sanchez’in partisinin 350 sandalyeli parlamentoda 84 milletvekiliyle temsil edilmesi durumu biraz karmaşık hale getiriyor.

İtalya’da, genel seçimlerin yapıldığı 4 Mart’tan bu yana yaşanan hükümet krizi nihayet çözüme ulaşmış görünüyor. Hiçbir parti ya da ittifakın parlamentoda çoğunluğu elde edemediği seçimlerinin ardından yapılan koalisyon görüşmeleri sonuçsuz kaldı. Son olarak, 5 Yıldız-Lig koalisyonunun Başbakan adayı olarak dışarıdan bir isim, hukuk profesörü Giuseppe Conte seçildi. Ne var ki bu koalisyonun çalışmaları, Ekonomi Bakanlığı’na Euro karşıtı görüşleriyle bilinen bir ismin aday gösterilmesi üzerine tekrar çöktü. Bir haftanın sonunda bu bakanlık için yeni bir isim belirlendi ve sular şimdilik duruldu.

Ukrayna’da ilginç bir olay yaşandı. Suikaste kurban gittiği açıklanan Rus muhalif gazeteci Arkadiy Babçenko, daha sonra Ukraynalı yetkililerle birlikte basın toplantısı düzenledi. Babçenko’nun öldürüldüğü bilgisinin özel operasyonun bir parçası olduğunu belirten yetkililer, böylece Rus ajanların tuzağa düşürüldüğünü ve olayın çözüldüğünü öne sürdü. Rusya ise olayı maskaralık olarak değerlendirdi.

Danimarka parlamentosu, kamuya açık yerlerde burka ve peçe gibi kıyafetlerin giyilmesini yasaklayan bir karar aldı. Yasağa uymayanlar para cezasına çarptırılacak. Kararın herhangi bir dine yönelik olmadığı ve başörtüsü, türban ya da Yahudilerin giydiği kipa gibi giysileri kapsamadığı vurgulandı.

Çin’in sosyal kredi sistemi şimdiden 11 milyon uçuşa ve 4 milyon tren yolculuğuna müdahale etti. Sosyal kredisi düşük olan vatandaşların seyahat etmesi, bankadan kredi alması ve otellerde konaklaması engellendi. Hatta bazı vatandaşların internet hızı düşürüldü. Nisan sonunda yayımlanan raporda uçağa ve trene alınmayan vatandaşların suçu tam olarak açıklanmadı. Sosyal kredi sistemi aslında bir kara listeler bütünü olarak tanımlanabilir. Ülke genelinde bir düzineden fazla liste bulunuyor. Her listede uçak ve trenlerde uygunsuz davranmak ya da mahkeme kararına uymamak gibi suçlar yer alıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı‘nın paylaştığı rapora göre dünyanın sıcak bölgelerinde klima kullanım oranları oldukça düşük. Sıcağıyla meşhur Hindistan’da evlerin yüzde 5’inde, Güney Afrika’da ise evlerin yüzde 6’sında klima var. Japonya’da bu oran yüzde 91.

Avrupa Komisyonu tek kullanımlık plastik ürünleri tamamen yasaklamak ve diğerlerinin tüketimini de ciddi anlamda azaltmak için harekete geçti. Amaç karbon salınımını ve denizlerdeki kirliliği azaltmak. Yasağın kapsamında plastik çatal, bıçak, tabak; kulak çubukları, pipetler, karıştırma çubukları ve balon çubukları yer alıyor. Komisyonun önerisi dahilinde üye ülkelerin tek kullanımlık içecek şişelerinin yüzde 90’ını 2025’e kadar toplaması gerekecek. Üreticilerin de atık yönetimine katkıda bulunması ve hangi çöpün nasıl atılacağını etiketlemesi gerekecek.

Özbekistan, eski yüzölçümünün neredeyse yüzde 90’ını kaybeden Aral Gölü‘nün yatağını ormana dönüştürmeyi planlıyor. Ağaçlar sayesinde göl yatağındaki zararlı tozların havaya karışması engellenmeye çalışılacak. Gölün kurumasıyla bölge halkı arasında büyüme sorunları, azalan doğurganlık, ciğer ve kalp hastalıkları yaygınlaşmış, kanser oranı artış göstermişti.

Yapılan bir dizi araştırma kendimizi olduğumuzdan daha zengin sandığımızı gösteriyor. Örneğin, bir şeyi satın alırken bedelini elimizdeki paraya değil toplam servetimize göre değerlendiriyoruz. Bu sebeple satın alacağımız şeyin değerinin daha az olduğuna inanıyoruz. Kredinin getireceği yükü hafife aldığımız için ödeyebileceğimizden daha fazla kredi çekiyoruz. Daha makro düzeyde düşünürsek, 2007’de ABD’de yaşanan ekonomik krizin en önemli sebeplerinden birisi, hane halkı borçlanmasının ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının iki katının üzerine çıkmasıydı. Bu yıllarda Amerikan toplumu kısa bir sürede ‘borçla ilerleyen’ durumundan ‘borç batağında‘ durumuna sürüklenmişti. Zira yanlış servet algısı sadece borçlanan kişiyi değil, borç veren kişiyi de etkiliyor.

Petrol zengini olmasına rağmen yoksulluğa mahkum bir hayat yaşayan Güney Amerika ülkesi Venezuela‘da yıllık enflasyonunun yüzde 13 bin 779’a ulaştığını gösteren bir rapor yayımladı. Bu rakam Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ülkenin bu yılki enflasyonunun yüzde 13 bin 800’ün üzerinde olacağına dair tahminlerinin de doğru olduğunu gösteriyor. IMF’nin projeksiyonu kullanılarak hazırlanan aşağıdaki grafik, diğer ülkelere göre Venezuela’nın ne durumda olduğunu gözler önüne seriyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne (SIPRI) göre geçtiğimiz yıl tüm dünyada toplam askeri harcama miktarı yüzde 1,1 arttı ve 1,74 trilyon Dolar’a ulaştı. 2012-2016 arasında genellikle durağan geçen askeri harcamalar geçtiğimiz yıl Soğuk Savaş döneminden bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. Hindistan askeri harcamalarındaki artışla Fransa’yı geçerek dünyada bu alandaki ilk beş ülke arasına girdi. Askeri harcamaların dengesi her geçen yıl Asya’ya doğru kayıyor.

İskoçya’da kripto para ticaretine bağımlı kişiler için bir tedavi merkezi açılıyor. Peebsshire’daki Castle Craig Hastanesi‘nde bugüne dek uyuşturucu ve alkol bağımlılarına hizmet veren merkez şimdi de kripto para bağımlılarına, kumar bağımlılarının tedavisinde uygulanan yöntemlerle yardımcı olmaya çalışacak. Eski kumar ve kokain bağımlısı, yeni terapist Toni Marini “Tedavinin ilk aşaması diğer bağımlılarla bir grup terapisine katılıp yaşam hikayelerini paylaşmak. Böylece birbirleriyle bağ kurabilecekler ve yalnız olmadıklarını fark edecekler” diyor.

Japonya’nın Sapporo şehrinde düzenlenen açık artırmada bir çift Yubari kavunu 3,2 milyon Japon Yeni’ne (yaklaşık 135 bin TL) satıldı. Açık artırmada, kavunlarıyla ünlü Yubari şehrinden gelen sekiz çiftçinin ürettiği toplam 508 adet kavun satışa sunuldu. Cooks Info‘ya göre bu kavunları üreten her çiftçi ürünlerini direkt olarak Yubari Tarım Kooperatifi’ne satmak zorunda. Birlik “Yubari Kralı” markasının sahibi ve bu ismi taşıyan her kavunun en üst kalitede olması için mücadele veriyor. Aşağıdaki video Japonca ama derdini anlatıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=TNIXwuB6274

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


3 yanıt

 1. Abdulmelik Genç avatarı
  Abdulmelik Genç

  Şu kavunların bizim Ankara kavunun dan farkı var mı acaba :))

 2. Badem ÇAĞLA avatarı
  Badem ÇAĞLA

  İnsan oğlu bu gün aya, yıldızlara gidiyor.

  Boşluğa merak son haddinde…

  Buna mükabil, sinek kanadı kadar yakın olan içine, kalbine çevrilemiyor.

  Bu dünyanın sonu alâmetlerinden dir!..

 3. kenan avatarı
  kenan

  dirilmesi gereken araçlar listesinden lotus esprit.i bekliyordum ve gördüm de :)

Yorumunuz: