Fiat’tan Apple’a ortaklık teklifi

Italyan - Amerikan otomobil üreticisi Fiat'ın CEO'su Sergio Marchionne, akıllı otomobil projesi için Apple ile ortak çalışmak istediğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne, Apple ile birlikte otomobil üretmek istiyor. Kendisini ‘Apple manyağı’ olarak tanımlayan ve Apple’ın tüm ürünlerini satın aldığını söyleyen Marchionne, “Otomobil üretimi konusunda Apple’a yardımcı olacak kadar güvenilirliğe sahip olduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

Apple’ın farklı bir dil konuştuğunu söyleyen İtalyan iş adamı, “Sektörde çoğu zaman kibirli bir şekilde ‘biz otomobil yapmayı biliyoruz’ deniliyor. Ancak Apple’ın ‘sentaksı’ bizim otomobil yapmayı bilmemizden daha önemli” diye konuştu.

Sıfırdan otomobil üretmenin ne kadar zorlu bir iş olduğu göz önüne alındığında Apple’ın bu iş için tecrübeli bir firmadan yardım alması kulağa çok da garip gelmiyor. Fiat’ın kendisine rakip olabilecek bir firmaya böyle bir teklifle gitmesi de ayrıca ilginç. Ancak Sergio Marchionne, otomotiv sektörünün çok fazla kaynak tükettiğine ve bir an önce değişmesi gerektiğine inanıyor. Fiat’ın borçlarını ortadan kaldırıp karlarını artırmayı amaçlayan Marchionne için Apple ya da Google gibi bir teknoloji deviyle ortaklık yapmak iyi bir adım gibi görünüyor.

Herkesin bildiği sır

Google’ın insansız araçları yıllardır yollarda geziyor ancak Apple’ın akıllı otomobil üretimi ile ilgili resmi bir çalışması bulunmuyor. Yine de Apple’a yakın kaynaklar, Apple Car projesinin Project Titan kod adı ile çoktan hayata geçtiğini ve 2019 yılına kadar Apple’ın ilk otomobilini üretmeyi planladığını iddia ediyor. Hatta geçtiğimiz günlerde yapılan bir röportajda, Tesla otomobillerinin sahibi Elon Musk, bunun ‘herkesin bildiği bir sır‘ olduğunu söyleyerek Apple’ın otomotiv sektöründe yer almasının beklenen bir gelişme olduğunu ifade etmişti.

Sızan bilgiler ışığında projeye ait detaylar şöyle:

  • Çalışmalar Project Titan adıyla yürüyor.
  • Minivan formunda, elektrikli bir araç olacak.
  • Şimdiden yüzlerce kişiye ulaşan -ve bin kişiye kadar çıkma marjına sahip- ekipte Tesla’dan transfer edilen birçok uzman da yer alıyor.
  • Kendi kendine yol alabilme özelliği de bulunacak.

Apple’ın (Ford için tasarladığı 021C kodlu konsept araçla da tanınan) ünlü Tasarımcı Marc Newson’ı da bir süre önce transfer ederek Baş Tasarımcı Jonathan Ive’a bağladığını da hatırlamış olalım (özetlerimizin 42. sayısında değindiğimiz Newson’ın o dönem tasarladığı ve birbirinden ilginç ayrıntılara sahip aracın görsellerini aşağıdaki galeride inceleyebilirsiniz).

Tüm bu gelişmelere paralel Apple boş bir fabrika kiralayarak heyecan katsayısını bir kademe daha arttırdı. Bir dönem Pepsi’nin şişeleme fabrikası olarak hizmet veren binanın Apple tarafından otomobil çalışmaları için kullanılacağı iddia edildi. Apple CEO’su Tim Cook, bir röportajda Apple’ın otomotiv sektörüne girip girmeyeceğinin sorulması üzerine “Yeni teknolojileri, yeni ürünleri inceliyoruz” şeklinde cevap vermiş ancak bir otomobil üzerinde çalıştıkları iddiasını onaylamayı reddetmişti.

Otomobil üretmeyi planladığına dair resmi bir açıklama yapmamasına rağmen Apple'ın gizli bir otomobil projesi yürüttüğü biliniyor. İtalyan otomotiv devi Fiat, bu yolda Apple ile ortak ilerlemek istediğini açıkladı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği