Haftanın Özeti: 188

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 2016-2017 sezonunda opera ve baleye gidenlerin sayısı önceki sezona göre yüzde 3,1 artarak 281 bin 69 oldu. Gösteri sayısı ise yüzde 1 azalarak 678’de kaldı. 2013-2014 sezonunda izleyici sayısı yaklaşık 400 bin idi. Türkiye genelinde 2017 yılında Opera ve Bale Genel Müdürlüğü’ne bağlı opera ve bale gösterisi 6 ilde yapıldı. Öte yandan Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı 6 orkestra, 13 koro ve 9 topluluk faaliyet gösterdi.

National Geographic dergisi, 1800’lerden günümüze kadar farklı dönemlerde ve farklı alanlarda yapılan 6 binden fazla haritayı dijitale aktardı. Haritaların büyülü dünyasından etkilenenler için bulunmaz nimet. Arşivin tamamı sadece abonelere açık elbette.

Yukarıda bahsi geçenler kadar profesyonel olmasa da Londra menşeli illüstratör Jenny Sparks‘ın el yapımı haritaları da ilgiyi hak ediyor. Farklı şehirleri ilginç detaylarıyla ‘resmeden’ Sparks bu işe 2012’de başlamış ve bugüne kadar Adidas, Nike, Lonely Planet gibi markalarla çalışmış.

El emeği göz nuru şehir haritası demişken, Tarık Tolunay‘ın yaklaşık 5 yıllık emekle vücuda getirdiği Fractal İstanbul adlı projeyi bir kez daha anmadan geçmek olmaz. 150×85 cm ölçülerindeki harita bak bak bitmiyor.

İngilizce derslerinin en büyük kabuslarından biridir ‘telaffuzu birbiriyle karıştırılan‘ kelimeler. Bruce Worden adlı tasarımcının -en azından bazı kelimeler- için bir çözümü var: Göstererek öğretmek. Tabii akılları daha da karıştırma ihtimali de yok değil.

Disney Prensesleri kariyer yapsa nasıl olurdu? Çizer Matt Burt bu sorudan hareketle yola çıkmış ve bir dizi ofis prensesi yaratmış.

Uyuyan Güzel / Kahve Şirketi CEO’su

Dünyanın dört bir yanından pek çok kişinin rol modeli olmayı başarmış olan ressam Frida Kahlo‘nun eserlerinden oluşan sanal sergi ‘ziyarete’ açıldı. Google Arts & Culture uygulaması, az bilinenler de dahil Frida’nın 800 eserini, hakkında yazılan yorumlarla birlikte dijitale aktardı. Frida’nın Yüzleri projesi, sanatçıya dair en geniş arşiv olma özelliğini de taşıyor.

E-kitap okuyucusu üreten Kobo, Clara HD adında yeni bir giriş seviyesi cihaz duyurdu. Çok fazla ekstra özelliği bulunmayan cihaz, e-kitap okumak için bir servet harcamak istemeyenler düşünülerek üretilmiş. Clara HD 8 GB kapasiteyle geliyor. Bu, yüzlerce kitap ve çizgi roman için yeterli bir alan ancak cihazın MicroSD girişi bulunmuyor. Yani hafızayı yükseltmek mümkün değil. Ürün 1 Haziran’dan itibaren ABD ve Fransa’da, 5 Haziran’dan sonra ise Türkiye’de satışa sunulacak.

Game of Thrones‘un yazarı George R.R. Martin‘in 1980 yılında çıkan çocuk kitabı The Ice Dragon, yine yazarın elinden çıkan bir senaryoyla animasyona dönüşüyor. Vizyon tarihi belli olmayan animasyon, Game of Thrones ortamları olan Yedi Krallık‘ta geçmeyecek. Vakti ve imkanı olanlar için Stephen King ile uzun bir sohbeti:

Müzik dünyasının nevi şahsına münhasır gruplarından biri olan Gorillaz, bir yıl aranın ardından “The Now Now” albümüyle döndü. 29 Haziran‘da piyasaya sürülecek albümden iki şarkı paylaşıldı. Onlardan biri:

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

 • İnsan oğlu bu gün aya, yıldızlara gidiyor.

  Boşluğa merak son haddinde…

  Buna mükabil, sinek kanadı kadar yakın olan içine, kalbine çevrilemiyor.

  Bu dünyanın sonu alâmetlerinden dir!..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: