Kobo’nun yeni e-kitap okuyucusu

E-kitap okuyucusu üreten Kobo, e-kitap okumak için bir servet harcamak istemeyenler için Clara HD adında yeni bir giriş seviyesi cihaz üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

E-kitap okuyucusu üreten Kobo, Clara HD adında yeni bir giriş seviyesi cihaz üretti. Çok fazla ekstra özelliği bulunmayan cihaz, e-kitap okumak için bir servet harcamak istemeyenler düşünülerek üretilmiş. Clara HD’nin 6 inçlik ekranı 300 ppi çözünürlüğe sahip. Bu çözünürlük, yazı karakterlerine bakarken pikselleri görmemek için yeterli. Cihazın en fazla dikkat çeken özelliği ise ekran ışığı sıcaklığının ayarlanabilmesi. Genellikle kullanılan soğuk mavi ışık göz için yorucu olabildiğinden cihaz kullanıcılara daha sıcak, sarı tonlarını tercih etme seçeneği sunuyor.

Clara HD 8 GB kapasite ile geliyor. Bu, yüzlerce kitap ve çizgi roman için yeterli bir alan. Ancak cihazın MicroSD girişi bulunmuyor. Yani hafızayı yükseltmek mümkün değil.

Kobo, e-kitap okuyucuya yeni kitap atma, kitaplar arasında gezinme ve kitap okuma alanlarında sağladığı kolaylıkları bu modelde de sağlıyor. Cihaz e-pub ve CBR gibi dosya türlerini destekliyor ve bu dosyaları görüntülemek için sürükleyip cihaza bırakmak yeterli. Clara HD Kobo’nun kalitesini uygun fiyata deneyimlemek için güzel bir fırsat. 130 Dolar’lık fiyatıyla Clara HD, Amazon’un reklam barındıran Paperwhite e-kitap okuyucusuyla aynı klasmanda yer alıyor.

İlginç tasarım kararları

Cihazın tasarımı oldukça basit. Hafif ve ince tasarımı beklentiyi karşılıyor. Ancak tasarımcıların Clara HD’yi tasarlarken aldıkları ilginç bir karar kullanımı oldukça zorlaştırıyor. Cihazın açma/kapama düğmesi üst panelin tam ortasında yer alıyor. Bu yüzden kullanırken yanlışlıkla butona basıp cihazı uyku moduna almanız mümkün. Bir diğer can sıkıcı özellik de cihazın dokusu. Çok kolay toz tutacakmış gibi duran dış yüzey ciddi bir rahatsızlık vermese de kullanıcıyı memnun etmek için yeterli değil gibi duruyor.

Ürün 1 Haziran’dan itibaren ABD ve Fransa’da 5 Haziran’dan sonra ise Türkiye, Kanada, Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Portekiz ve Hollanda’da satışa sunulacak. Temmuz’da Hong Kong’da piyasaya sürülecek cihaz Avustralya, Yeni Zelanda ve Meksika’da da bu yıl içinde satılmaya başlayacak.

Kaynak: TechCrunch

E-kitap okuyucusu üreten Kobo, Clara HD adında yeni bir giriş seviyesi cihaz üretti. Çok fazla ekstra özelliği bulunmayan cihaz, e-kitap okumak için bir servet harcamak istemeyenler düşünülerek üretilmiş. Clara HD'nin 6 inçlik ekranı 300 ppi çözünürlüğe sahip. Cihazın en fazla dikkat çeken özelliği ise ekran ışığı sıcaklığının ayarlanabilmesi. Genellikle kullanılan soğuk mavi ışık göz için yorucu olabildiğinden cihaz kullanıcılara daha sıcak, sarı tonlarını tercih etme seçeneği sunuyor. Clara HD 8 GB kapasite ile geliyor ve fiyatı 130 Dolar.

1 Yorum

  • Yaklaşık bir yıldır Kobo kullanıyorum. Güzel cihaz ama e-kitap sayısının azlığı, güncel kitapların e-kitap versiyonlarının az olması ve yüksek e-kitap fiyatları büyük bir dezavantaj. Ama bir taraftan da özellikle 500 – 600 sayfa gibi hacimli kitapları okumak için büyük kolaylık.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği