Yandex akıllı telefon işine giriyor

Yandex’in ilk telefonu Yandex.Phone satışa çıktı. 5,65 inçlik full HD ekrana sahip telefon Android 8.1 işletim sistemi ile çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom araçlar ve akıllı hoparlörlerin ardından Rus arama motoru devi Yandex şimdi de akıllı telefon işine giriyor. Şirketin ilk akıllı telefonu Yandex.Phone, şirketin geniş ekosistemine bağlı giriş seviyesi bir Android cihaz. Yandex’in GPS, müzik ve hava durumu uygulamaları cihazda yüklü olarak sunuluyor.

Tüm bunların merkezinde şirketin Alice adlı yapay zeka asistanı var. Alice 34 bin adet yerelleştirilmiş yeteneğe sahip ve Rusça’yı neredeyse bir insan kadar iyi anlayabiliyor. Alice ayrıca Yandex’in entegre iş rehberinden yerel işletmeleri ve hizmetleri bulmanıza yardımcı oluyor. Aynı veri tabanı ayrıca işletmelerden gelen aramaları algılayabiliyor ve bir isim ya da hizmet söyleyerek işletmelerle iletişim kurmanıza imkan veriyor.

Google’a her alanda rakip

Yandex’e “Rusya’nın Google’ı” denmesine şaşmamak lazım çünkü tıpkı ABD’li rakibi gibi şirket gelirlerinin çoğunu arama sonuçlarında gösterdiği reklamlardan elde ediyor ve tıpkı Alphabet gibi birçok iş kolunda faaliyet gösteriyor. 2012’de Yandex kendi Android mağazasını açarak Google’ın bir bölgesine daha girmişti. Geçtiğimiz yıl ise Yandex Rusya’daki Android cihazlar üzerinde en çok kullanılan arama motoru oldu. Rus şirket daha önce de ülkedeki masaüstü cihazlarda liderliği ele geçirmişti.

İlk telefonun özellikleri ise o kadar göz alıcı değil. 5,65 inçlik full HD ekrana sahip telefon Android 8.1 işletim sistemi ile çalışıyor ve Qualcomm Snapdragon 630 işlemci kullanıyor. Cihazın arka bölümünde parmak izi okuyucusu ve temassız ödeme için NFC teknolojisi bulunuyor. Arkadaki çift kameradan biri 12 megapiksel diğeri 5 megapiksel. Ön kameranın da 5 megapiksel çözünürlüğü bulunuyor.

Yandex.Phone 18 bin Ruble’ye (yaklaşık 1425 Lira) satılacak. Cihaz önce şirketin Moskova’daki Yandex Store mağazasında daha sonra da Beru adlı e-ticaret sitesinde satışa çıktı.

Kaynak: Engadget

Yandex’in ilk telefonu Yandex.Phone satışa çıktı. 5,65 inçlik full HD ekrana sahip telefon Android 8.1 işletim sistemi ile çalışıyor ve Qualcomm Snapdragon 630 işlemci kullanıyor. 18 bin Ruble’ye (1425 Lira) satılan cihaz Yandex’in yapay zekalı asistanı Alice ile 34 bin farklı işlemi gerçekleştirebiliyor. Alice Rusça konuşmayı neredeyse bir insan kadar iyi anlayabiliyor.Yorumunuz: