Yandex, Google’a karşı davayı kazandı

Rusya'nın en büyük arama motoru Yandex, Google'a karşı açtığı davayı kazandı. Artık Android cihazlar varsayılan arama motoru tercihini kullanıcıya bırakacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yaklaşık iki yıl önce Rusya’nın en büyük arama motoru Yandex, Google’ın piyasadaki uygulamalarının haksız rekabete sebep olduğuna dair bir şikayette bulunmuştu. Bu şikayetle ilgili bir sonuca varan Rusya Federal Tekelleşmeyle Mücadele Servisi, Yandex’in iddialarında haklı olduğuna karar verdi ve Google’a, haksız rekabet sağlayan kısıtlamaların üreticilerle yapılan anlaşmalardan kaldırılmasını talep etti.

Google artık üçüncü parti arama motorlarının haklarının da korunması için kullanıcılara varsayılan arama motorunu tercih etme imkanı sağlayacak. Birkaç ay içerisinde, Google bir ana ekran widget’ı aracılığıyla, ticari anlaşma imzalayan tüm arama motorlarını (Yandex de dahil) kullanıcılarına bir seçenek olarak sunacak.

Ruslar sonuçtan memnun

Rus yetkililer bu hamlenin arama motoru uygulaması yerleştirme konusunda herkesin eşit şartlarda yarışmasını sağlamak adına iyi bir adım olduğu görüşünde. Kurumun yöneticisi Igor Artemiev “Bu anlaşma pazarın tamamında olumlu bir etki yaratacaktır.” diyor.

Yandex, beklendiği gibi, karardan oldukça memnun. Şirketin CEO’su Arkady Volozh bu düzenlemenin şirket için ne anlama geldiğini ifade eden bir blog yazısı kaleme aldı. Volozh yazıda, bu düzenlemenin Android’i tam olarak açık bir platform haline getireceğine, bunun da inovasyonu artırarak herkes için faydalı olacağına inandığını söyledi. CEO, “Seçenek varsa, ihtimaller sınırsızdır.” diye de ekledi.

Google itiraz edebilir

140 milyon kişilik bir pazar potansiyeli ve beklemede olan birkaç tekelleşme davası göz önünde bulundurulduğunda Google büyük ihtimalle karara itiraz edecektir. Konu ile ilgili Engadget’a konuşan bir Google sözcüsü şu ifadelerde bulundu:

“Yandex’le ticari bir anlaşmaya vardığımız ve Rusya’nın rekabet kurulu ile bir karara vardığımız için mutluyuz. Böylece Google uygulamalarının Android üzerinde dağıtımı konusundaki dava da sonlanmış oldu.” Google ayrıca bu davanın, Android cihazlarda Google uygulamalarının yüklü olarak gelmesi konusunda bir engel taşımadığını sadece kullanıcılara kurulum ekranında bir seçenek sunulması mecburiyeti bulunduğunu ifade etti.

Kaynak: Engadget

Yaklaşık iki yıl önce Rusya'nın en büyük arama motoru Yandex, Google'ın piyasadaki uygulamalarının haksız rekabete sebep olduğuna dair bir şikayette bulunmuştu. Bu şikayetle ilgili bir sonuca varan Rusya Federal Tekelleşmeyle Mücadele Servisi, Yandex'in iddialarında haklı olduğuna karar verdi ve Google'a, haksız rekabet sağlayan kısıtlamaların üreticilerle yapılan anlaşmalardan kaldırılmasını talep etti. Google artık üçüncü parti arama motorlarının haklarının da korunması için kullanıcılara varsayılan arama motorunu tercih etme imkanı sağlayacak. Birkaç ay içerisinde, Google bir ana ekran widget'ı aracılığıyla, ticari anlaşma imzalayan tüm arama motorlarını (Yandex de dahil) kullanıcılarına bir seçenek olarak sunacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği