Google’a Türkiye’den anti-tekel davası

Pazartesi günü Türk yetkililerin başlattığı soruşturmada Google'ın popüler işletim sistemi Android, Türkiye'nin anti-tekel yasalarını çiğnemekle suçlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pazartesi günü Türk yetkililerin başlattığı soruşturma ile birlikte Google yeni bir düzenleme engeliyle karşı karşıya kaldı. Soruşturmada Google’ın popüler işletim sistemi Android, Türkiye’nin anti-tekel yasalarını çiğnemekle suçlanıyor. Daha önce Avrupa’da üç farklı rekabet davası ile yüzleşen Google, Rusya’da ülkenin anti-tekel yasalarını çiğnediği için cezalandırılmıştı. ABD de Google’ı benzer sebeplerle incelemiş ancak bir dava açmamıştı.

Google herhangi bir yasayı çiğnediği iddiasını reddederek, kendisine rakip olan arama servislerini ve çevrimiçi haritaları da arama sonuçlarında adil bir şekilde gösterdiğini belirtiyor.

“Android’i tekelleşmek için kullanıyor”

Yeni inceleme, Google’ın bazı yazılım hizmetlerini Android işletim sistemi ile birlikte kullanıma sunmasını inceliyor. Dünya çapında mobil cihazların yüzde 75’inden fazlasında bulunan Android’in, Google’ın diğer hizmetlerini de öne çıkarması, haksız rekabet olarak görülüyor.

Türk mahkemesine şikayet, Google’ın Rus rakibi Yandex tarafından yapıldı. Yandex cep telefonu üreticilerinin, Android’in son sürümünü kullanmak için Google’ın servislerini de müşterilere sunmak zorunda olmasının haksız bir rekabet yarattığı görüşünde.

Davadaki düzenleyici konumunda olan Rekabet Kurumu, başlangıçta Yandex’in şikayetini incelemeyi reddetmişti. Ancak pazartesi günü alınan kararda, Google’ın Android işletim sistemini kendi ürünlerini öne çıkarmak için kullanmasının Türkiye’deki rekabet kurallarına uygunluğunun araştırılacağı belirtildi. Araştırmanın ne kadar süreceği ise bilinmiyor.

Avrupa Komisyonu suçlu bulmuştu

Bu araştırma, geçtiğimiz yıl Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararla paralellik gösteriyor. Avrupa Komisyonu, Google’ın Android’i kullanmak isteyen cep telefonu üreticilerine Google Play Store’u da telefonlara yükleme mecburiyeti sunmasının rekabet kurallarına aykırı olduğunu ve şirkete haksız gelir sağladığını belirtmişti. Genel olarak Google’ın, oldukça güçlü olduğu sektörlerde, bu gücünü kendi çıkarları için kullandığı ve rakiplerine rekabet şansı tanımadığı yönünde bir algı bulunuyor.

Kaynak: New York Times

Pazartesi günü Türk yetkililerin başlattığı soruşturma ile birlikte Google yeni bir düzenleme engeliyle karşı karşıya kaldı. Soruşturmada Google'ın popüler işletim sistemi Android, Türkiye'nin anti-tekel yasalarını çiğnemekle suçlanıyor. İnceleme, Google'ın bazı yazılım hizmetlerini Android işletim sistemi ile birlikte kullanıma sunmasını inceliyor. Dünya çapında mobil cihazların yüzde 75'inden fazlasında bulunan Android'in, Google'ın diğer hizmetlerini de öne çıkarması, haksız rekabet olarak görülüyor.  Daha önce Avrupa'da üç farklı rekabet davası ile yüzleşen Google, Rusya'da ülkenin anti-tekel yasalarını çiğnediği için cezalandırılmıştı. ABD de Google'ı benzer sebeplerle incelemiş ancak bir dava açmamıştı. Avrupa Komisyonu ise Google'ı geçtiğimiz yıl benzer bir davada suçlu bulmuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği