Google kendi telefonunu üretecek

Daha önce başka üreticiler ile çalışarak Nexus telefonları üreten Google, artık hem yazılımını hem de donanımını kontrol ettiği telefonlar üretecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google akıllı telefon pazarını kendi cihazını üreterek sarsmayı planlıyor. Bu hamle Google’ın akıllı telefon yazılımı konusunda elini güçlendirerek iPhone ile direkt olarak mücadele etmesini sağlayabilir.

Teknoloji devinin Google marka akıllı telefonların üretilmesi konusunda mobil operatörlerle çalışmaya başladığı ifade edildi. Google, her 5 akıllı telefonun 4’ünde kullanılan Android işletim sistemini üretiyor. Ayrıca LG ve Huawei ile birlikte çalışarak Google Nexus markası ile akıllı telefonlar üretiyor. Ancak Apple’ın aksine üretim kanadını başka şirketlere bırakarak sadece yazılım geliştirmeye odaklanıyor.

nezus
Google Nexus 6P

Bu yılın sonunda gelmesi planlanan yeni cihazın Google’ın tasarım, üretim ve yazılım alanında daha fazla kontrolü elinde bulundurmasına yardımcı olacağı belirtiliyor. Bu durum da daha önce tekelleşme iddiaları ile karşı karşıya kalan Google’ın AB ile devam eden davasına yeni bir boyut katıyor.

Google daha fazla kontrol istiyor

Android dünya genelinde satılan akıllı telefonların çoğunda bulunmasına rağmen pazarın yüksek gelir getiren üst tabakasına Apple hükmediyor. Android’in pek çok farklı üretici tarafından kullanılması ve bu üreticilerin her birinin işletim sistemini farklı şekillerde uygulaması Google’ın bir tutarlılık sağlamasına engel oluyor. Bazı akıllı telefon sahipleri güncelleştirmeler için aylarca beklemek zorunda kalıyor. Ayrıca Google, Apple’ın yaptığı gibi, istediği uygulamaları akıllı telefonlarda varsayılan olarak sunmak istediğinde tekel suçlamaları ile karşılaşıyor.

Şirketin kendi telefonu olması yazılımı da kendi isteği doğrultusunda kontrol etme imkanı sağlayacaktır. Böylece Google arama motoru ve Google Play uygulama mağazası gibi seçenekler telefona standart olarak yerleştirilebilecek. CSS Insight analisti Ben Wood “Google Android’in çok fazla dallara ayrılmasından endişe ediyor. Platformu Apple’ın yaptığı gibi daha fazla kontrol altında tutmayı istiyorlar” şeklinde konuştu.

İnternet yazılımları ile bilinen google son yıllarda donanım alanında da çalışmalar yaparak kendi tabletlerini, dizüstü bilgisayarlarını ve diğer cihazlarını üretti. Bu yılın başında eski Motorola başkanı Rick Osterloh’u donanım bölümüne liderlik etmesi için bünyesine katan Google bu alanda çalışma yürütmek için ne kadar hevesli olduğunu da göstermiş oldu. Şirketin CEO’su Sundar Pichai de telefonlar için daha fazla çaba göstereceklerini belirtirken yine var olan üreticiler ile çalışmaya devam edeceklerini belirtmişti.

Google yeni akıllı telefon iddiaları ile ilgili yorum yapmayı reddetti.

google

Android işletim sistemi dünyadaki her 5 akıllı telefondan 4'ünde kullanılan Google, bu sistemi verimli ve kontrollü şekilde kullanan akıllı telefonlar üretme planları yapıyor. Daha önce LG ve Huawei gibi üreticilerle çalışarak Nexus marka telefonlar üreten şirket artık tüm yazılım ve donanım aşamalarını üstlendiği akıllı telefonlar üretecek. Google'ın böylece daha önce tekelleştiğine yönelik suçlamalara maruz kalmadan kendi telefonunda kendi kararlarını alabileceği ve daha iyi uygulanan bir işletim sistemi sunabileceği ifade ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği