Google HTC çalışanlarını bünyesine kattı

HTC'nin iş gücünün beşte birini 1,1 milyar Dolar'a kendi bünyesine katan Google, akıllı telefon üretimine geri dönüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, birkaç yıl önce Motorola hisselerini Lenovo’ya satmasının ardından, HTC mühendislerini kendi bünyesine katarak akıllı telefon üretimine geri dönüyor. Özellikle Apple’ın kendi donanım ve yazılımını birbirine uyumlu olarak geliştirmesi ve bunun faydalarını iPhone X’in video işleme ve yapay zeka özellikleriyle göz önüne sunması, Android cephesinde böyle bir uyumun eksikliğini ortaya koymuştu.

HTC’nin beşte biri

Google aslında donanım üretimini hiçbir zaman tamamen bırakmadı. Motorola’yı sattıktan sonra yine kendi markalarını taşıyan cihazları, LG ve HTC gibi şirketlerle iş birliği halinde üretmeye devam etmişti. Şimdi ise Google, 1,1 milyar Dolar karşılığında, HTC’nin Pixel cihazları üreten ekibini kendi bünyesine katıyor. Yaklaşık 2 bin çalışandan oluşan bu ekibin HTC’nin toplam iş gücünün beşte biri olduğu ifade ediliyor. Google, çalışanların yanı sıra HTC’den bazı fikri mülkiyet haklarını da alacak.

Bu anlaşma, Google’a herhangi bir üretim yeteneği sağlamayacak. Şirket yine cihaz üretmek için diğer şirketlerle birlikte çalışacak. HTC de bu anlaşmayla akıllı telefon pazarından siliniyor değil. Şirket U11 adlı üst düzey telefonunun yeni versiyonu ve VIVE sanal gerçeklik sistemi üzerinde çalışan ekiplere sahip.

Google’ın bu hamle için HTC’te gitmesi şaşırtıcı değil. HTC uzun süredir Google’ın Android projesinin destekçisi olmuş, Android kullanan ilk akıllı telefonu üretmişti. Daha sonra da Nexus One ve Nexus 9 tabletlerin ve Pixel akıllı telefonun üretiminde Google’la iş birliği yapmıştı.

Uzun vadeli hedefler

Google, daha Motorola’ya yaptığı 12,5 milyar Dolar yatırımdan istediğini alamamış, üç yıldan kısa bir süre içinde Motorola hisselerini sadece 3 milyar Dolar’a Lenovo’ya satmak zorunda kalmıştı. Şimdi ise Google’ın Donanımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Rick Osterloh, HTC ile yapılan anlaşmanın 5, 10 hatta 20 yıl ilerisini düşündüğünü belirtiyor.

Sadece akıllı telefon değil, sanal gerçeklik gözlükleri, artırılmış gerçeklik sistemleri, giyilebilir sensörler, vücuda yerleştirilen cihazlar gibi bir çok yeni donanım teknolojisi önümüzdeki yıllarda hayatlarımızda yerini alacak. Google yazılımdan ve reklam gelirlerinden istediğini alıyor olabilir ancak diğer büyük şirketlerle rekabeti sürdürmek istiyorsa donanıma daha fazla önem vermesi gerekiyordu.

Öte yandan HTC, orta-üst segment akıllı telefon pazarında Samsung ve Huawei’nin arkasında kalınca şirket bu durumdan borsada da etkilenmişti. Bir süredir düşüşte olan HTC için iş gücünün bir kısmını Google’a devretmek akıllıca bir hamle. Bu yatırımın meyvelerini önümüzdeki yıllarda daha net görme şansımız olacak.

Kaynak: Computer World, Recode, Statista

Google, birkaç yıl önce Motorola hisselerini Lenovo'ya satmasının ardından, HTC mühendislerini kendi bünyesine katarak akıllı telefon üretimine geri dönüyor. Google aslında donanım üretimini hiçbir zaman tamamen bırakmadı. Motorola'yı sattıktan sonra yine kendi markalarını taşıyan cihazları, LG ve HTC gibi şirketlerle iş birliği halinde üretmeye devam etmişti. Şimdi ise Google, 1,1 milyar Dolar karşılığında, HTC'nin Pixel cihazları üreten ekibini kendi bünyesine katıyor. Yaklaşık 2 bin çalışandan oluşan bu ekibin HTC'nin toplam iş gücünün beşte biri olduğu ifade ediliyor. Google, çalışanların yanı sıra HTC'den bazı fikri mülkiyet haklarını da alacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği