Apple, iPhone’un pil ömrünü abartmış olabilir

Bağımsız araştırma grubu Which? tarafından yapılan incelemelerde Apple ve HTC'nin telefonlarının pil ömrünün iddia edildiği kadar uzun olmadığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Krallık’tan ‘Which?’ adlı grubun yürüttüğü çalışmaya göre Apple ve HTC’nin telefonları, ürün tanıtımında iddia edilen batarya ömürlerine sahip değil. Öte yandan, Nokia, Samsung ve Sony’nin bazı telefonları ise tanıtımda verilen rakamlara göre daha uzun batarya ömrüne sahip.

Which? toplam dokuz adet iPhone modelini test etti ve hiçbirinin bataryasının iddia edildiği kadar uzun süre dayanmadığını söyledi. Hatta Apple’ın test edilen modeller için belirttiği batarya ömrünün gerçekte olandan yüzde 18 ila yüzde 51 daha uzun olduğu belirtildi.

En büyük farklılık iPhone XR modelinde görüldü. Apple’ın en yeni ürünlerinden biri olan XR, XS ve XS Max ile birlikte nispeten ucuz bir alternatif olarak piyasaya sürülmüştü. XR’ın diğer modellerden daha ucuz olmasının en önemli sebeplerinden biri OLED yerine LCD ekran kullanması. XR’ın aynı zamanda arkada iki yerine tek kamerası bulunuyor.

25 saat denilen pil ömrü 16,5 saat çıktı

Apple, iPhone XR’ın konuşma süresinin 25 saate kadar olduğunu söylüyor. Ancak Which?’in araştırmasında bataryanın sadece 16 saat 32 dakika boyunca konuşmaya dayandığı görüldü. Apple’ın verdiği süre, araştırmada elde edilen süreden yüzde 51 daha fazla.

Which? Ev Ürünleri ve Hizmetleri başkanı Natalie Hitchins “Mobil telefonlar artık günlük yaşamımızın önemli bir parçası olduğu için, kullandığımız cihazların üreticinin iddiaları ile örtüştüğünden emin olmamız gerekiyor. Burada telefonların bataryalarının ne kadar süre kullanıma izin verdiği ile ilgili sorular mevcut ve bir sonraki telefonunuzu satın alırken bağımsız bir kaynaktan gelecek güvenilir bilgilere ihtiyacınız olacak.” diyor.

Bazı markaların pil ömrü üreticinin söylediğinden de iyi

Which?’in kullandığı yöntemle üreticilerin ölçüm yöntemlerinin örtüşmediği ortada. Ancak aradaki fark her zaman telefon üreticilerinin aleyhine işlemiyor. Örneğin Which?, Sony’nin cihazlarının ürün tanıtımlarında belirtilen süreye göre yüzde 21 daha uzun süre kullanılabildiğini gösterdi. Yani bu telefon üreticilerine karşı yürütülen bir kampanya değil. Yine de Apple kendi ölçümlerinin doğru olduğunu iddia ediyor.

Apple’dan yapılan açıklamada: “Biz ürünlerimizi detaylı bir şekilde test ediyoruz ve pil ömrü iddialarımızın arkasındayız. Donanım ve yazılımın sıkı entegrasyonu sayesinde iPhone’lar enerjiyi akıllıca kullanarak pil ömrünü en uzun süreye çıkaracak şekilde geliştirildi. Bizim test yöntemlerimiz bu akıllı kullanımı yansıtıyor. Which? kendi yöntemlerini bizimle paylaşmadığı için aradaki farkın neden kaynaklandığını bilemiyoruz. Biz kendi test yöntemlerimizi detaylı olarak paylaşıyoruz.” dedi.

HTC de benzer bir açıklamada bulundu. Which?’in HTC’nin telefonların batarya ömrünü yüzde 5 fazla söylediği yönündeki iddiasına yanıt olarak şirket “Test ortamları ve düzenlerindeki farklılıklar sonuçlarda bazı çeşitlilikler yaşanmasına sebep olabilir.” dedi.

Kaynak: HotHardware

Birleşik Krallık'tan 'Which?' adlı grubun yürüttüğü çalışmaya göre Apple ve HTC'nin telefonları, ürün tanıtımında iddia edilen batarya ömürlerine sahip değil. Öte yandan, Nokia, Samsung ve Sony'nin bazı telefonları ise tanıtımda verilen rakamlara göre daha uzun batarya ömrüne sahip. Which? toplam dokuz adet iPhone modelini test etti ve hiçbirinin bataryasının iddia edildiği kadar uzun süre dayanmadığını söyledi. Hatta Apple'ın test edilen modeller için belirttiği batarya ömrünün gerçekte olandan yüzde 18 ila yüzde 51 daha uzun olduğu belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği