Yeni iPhone’lar geldi

Apple uzun zamandır beklenen cihazları iPhone 7, 7 Plus ve Apple Watch 2'yi açıkladı. Tasarımlar çok değişmezken sonanımlar geliştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın 7 Eylül 2016’daki etkinliği ile ilgili bugüne dek pek çok iddia ortaya atıldı. Biz de bu iddiaları haberleştirip sizlere sunduk. Etkinliğe dair tüm söylentiler ve tahminler dün akşam yanıt buldu. Apple iki yeni telefonu; iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı dün akşam açıkladı.

iPhone 6 ve 6S’in tasarımına çok benzer bir tasarıma sahip olan yeni telefonlar yine de eski telefonlardan kolayca ayırt edilebilecek özelliklere sahip. iPhone 7, yeni 12 megapiksellik kamerasının boyutu ve kulaklık girişinin bulunmayışıyla eski modellerden ayrılıyor. iPhone 7 Plus ise bu özelliklerin dışında, çok konuşulan çift kamera özelliğine kavuştu.

Yeni modellerin ilk görüşte anlaşılmayan özellikleri arasında suya dayanıklılık ve dokunmatik ‘home’ butonu bulunuyor.

Kameralar

iPhone 7’nin kamerası, optik görüntü sabitleme özelliğine ve f/1.8 lense sahip. Yeni lens, iPhone 6S’e göre yüzde elli daha fazla ışık alabiliyor. 6S’ten yüzde 60 daha hızlı ve yüzde 30 daha etkili olan iPhone 7’nin kamerasına, görüntü işleme çipi ve yüzde 50 daha fazla ışık veren dörtlü led flaş eşlik ediyor. Ön kameranın çözünürlüğü ise 7 megapiksele yükseltildi. Böylece daha yüksek çözünürlüklü selfie’ler çekip daha yüksek görüntü kalitesi ile görüntülü konuşmalar yapılabilecek.

iPhone 7 Plus’ın kamera özellikleri ise çok daha dikkat çekici. İlk çift kameralı iPhone olan iPhone 7 Plus farklı lensler sayesinde 2x optik zoom yapabiliyor. Kameralardan birisi standart iPhone lensine, diğeri ise daha yakın çekimler için kullanılabilecek 60 mm lense sahip. Bu iki kamera arasında hızlıca geçiş yapılabiliyor. Çift kamera teknolojisinin, DSLR kameralardaki düşük alan derinliği özelliği ile çekim yapabilmesini sağlayan bir uygulamanın da önümüzdeki yıl içinde bir güncelleme ile tanıtılacağı belirtildi.

Ekranlar

Yeni modellerde ekranların parlaklığı yüzde 25 artırıldı ve daha geniş bir renk skalası ile gerçek hayattaki renkler daha iyi yansıtılabiliyor. Her iki telefonun ekranında da baskıya duyarlı 3D Touch teknolojisi kullanıldı. Ekranların çözünürlüğünde ise bir değişikliğe gidilmedi.

Kulaklık girişinin sonu ve Bluetooth kulaklıklar

Uzun zamandır konuşulan olay sonunda gerçekleşti. iPhone 7’den itibaren Apple telefonlarında 3,5 mm kulaklık girişini kullanmayacak. Eskiden kulaklık girişi olan yere ikinci bir hoparlör yerleştirilerek stereo ses özelliği getirildi. Kulaklık girişi olmayan telefonları için Apple lightning girişinden kullanılabilen bir EarPods kulaklık üretti. Ayrıca mevcut kulaklıkların kullanılabilmesi için telefon kutusuna lightning portunu kulaklık girişine çeviren bir adaptör de eklendi.

Kendine has bir kablosuz iletişim yöntemi geliştiren Apple, AirPods adını verdiği tamamen kablosuz kulaklıkları geliştirdi. 5 saat pil ömrü bulunan kablosuz kulaklıklar özel bir batarya kutusu sayesinde 25 saate kadar kullanılabiliyor. AirPod’lar Kasım ayından itibaren, 169 dolara satılacak.

Parlak arka kasa

iPhone’ların arka kasasının metal olmasına alışmıştık ancak iPhone 7’nin arka kasası, en son iPhone 4S’te gördüğümüz parlak aynalı tasarıma sahip. Jet black adında yeni bir siyah renk seçeneği tanıtan Apple, standart siyah, altın, gümüş ve roze altın seçeneklerini de sunmaya devam ediyor.

Home butonu artık bir buton değil

İlk iPhone’dan bu yana kullanılan yuvarlak home butonu iPhone 7’de basılabilen bir buton olarak tasarlanmadı. Apple’ın MacBook’ların dokunmatik farelerinde kullandığı güce duyarlı dokunma teknolojisi yeni telefonların home butonunda da kullanıldı.

Daha güçlü işlemci

iPhone 7’de kullanılan A10 Fusion işlemci, bir önceki modele göre yüzde 40 daha hızlı. Apple ayrıca yeni telefonların şimdiye dek en uzun batarya ömrüne sahip olduğunu söylüyor ancak batarya ömrünün artışı tahmin edilenden daha yüksek değil. Şirket iPhone 7’nin bataryasının

16 Eylül’den itibaren satışa sunulacak olan telefon 9 Eylül’den itibaren ön siparişle alınabilecek. 32 GB iPhone 7, 649 dolardan satılırken; 32 GB iPhone 7 Plus ise 769 dolardan satışa sunulacak. Bu telefonların Apple’ın Twitter hesabından tanıtılması da Apple adına bir ilk. 2011’de aldığı hesabını hiç kullanmayan Apple böylece ilk tweet’ini de atmış oldu.

Apple Watch 2

Etkinlikte ayrıca Apple Watch 2 de tanıtıldı. Bu ürünün bir önceki Apple Watch’tan farkları ise şunlar: daha hızlı işlemci, daha parlak ekran, aralarında Nike modelinin de bulunduğu yeni tasarımlar, 50 metreye kadar suya dayanıklılık, bağımsız GPS ve Pokemon Go.

https://www.youtube.com/watch?v=p2_O6M1m6xg

Super Mario Run

Pokemon Go’nun Apple Watch versiyonunun yanı sıra Nintendo’nun efsane oyunu Super Mario da iOS platformuna geliyor. Nintendo’nun mobil Super Mario oyununun adı Super Mario Run olacak ve şimdilik sadece iOS’ta kullanılabilecek.

iOS 10 kullanıma sunuluyor

Son olarak, etkinlikte iOS 10’un çıkış tarihi açıklandı. Özellikleri Haziran ayında tanıtılan yeni işletim sistemi 13 Eylülden itibaren kullanılabilecek.

Kaynak: Verge

Apple iki yeni telefon, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ı dün akşam açıkladı. iPhone 6 ve 6S'in tasarımına çok benzer bir tasarıma sahip olan yeni telefonlar yine de eski telefonlardan kolayca ayırt edilebilecek özelliklere sahip. iPhone 7, yeni 12 megapiksellik kamerasının boyutu ve kulaklık girişinin bulunmayışıyla eski modellerden ayrılıyor. iPhone 7 Plus ise bu özelliklerin dışında, çok konuşulan çift kamera özelliğine kavuştu. Yeni modellerin ilk görüşte anlaşılmayan özellikleri arasında suya dayanıklılık ve dokunmatik 'home' butonu bulunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği