Yeni Apple ürünlerine dair son söylentiler

Her Apple etkinliği öncesinde olduğu gibi, Eylül ayındaki etkinlikten önce de yeni cihazlara dair öngörüler, söylentiler ve duyumlar ortada dolaşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eylül ayı yaklaştıkça Apple’ın düzenleyeceği iPhone etkinliği için de heyecan artıyor. Her yıl olduğu gibi, bu etkinliğin öncesinde de yeni iPhone’a dair söylentiler ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz dönemde ortaya atılan kulaklık girişinin ortadan kaldırılması, çift kamera ve anten çizgilerinin değişmesi gibi yeni iPhone 7 özelliklerinden bahsetmiştik. Yeni alınan duyumlara göre ise hem iPhone 7 hem de Apple Watch için geçmişte bahsedilmeyen bazı değişiklikler öngörülüyor.

‘Home’ düğmesi değişebilir

Bugüne dek telefonun ön yüzündeki tek düğmeli tasarımını hiç değiştirmeyen iPhone yeni modelle birlikte bu alanda ciddi bir değişikliğe gidebilir. Pek çok Android telefonda kullanılan, düğmesiz, baskıya duyarlı tasarım iPhone 7 ile birlikte Apple tarafından da kullanılabileceği düşünülüyor. Böylece Apple tarihinde ilk kez, ön yüzeyinde hiç fiziksel düğme bulunmayan bir model üretebilir.

Çift kamera

Daha önceden de konuşulan çift kamera özelliği ise büyük ihtimalle sadece iPhone 7’nin 5,5 inçlik büyük modellerinde kullanıma sunulacak. Çift kamera ile daha net görüntüler elde etmek, daha fazla zoom yapmak ve daha karanlık ortamlarda fotoğraf çekebilmek mümkün olacak.

Tasarım değişmeyecek

Bugüne dek her iki yılda bir iPhone tasarımında ciddi değişikliklere giden Apple, Eylül ayında açıklayacağı telefonda iPhone 6’nın tasarımını kullanmaya devam edecek. Çift kamera, ön düğme, kulaklık girişi ve anten çizgileri gibi pek çok fark edilebilir değişiklikle iPhone 6’dan ayrılacak olan yeni telefonun yine de genel olarak iPhone 6 ile aynı kasayı kullanması bekleniyor. Ayrıca bugüne dek kullanılan ‘Uzay Grisi’ renk seçeneğinin de ‘Uzay Siyahı‘ olarak değiştirilebileceği düşünülüyor. Daha önce yeni mavi renk seçeneği sunulacağı da iddia edilmişti.

Sayıyla adlandırma kaldırılabilir

Yeni telefonla birlikte sayılarla adlandırmaya da son verilmesi gündemde. Bugüne dek yeni tasarımları yeni sayılarla adlandıran Apple, son telefonuna sadece SE adını vererek aslında bu alanda bir değişikliğe gitmişti. Eylül ayında açıklanması beklenen telefondan şu anda kamuoyunda iPhone 7 diye bahsediliyor ancak Apple bu ismi kullanmayabilir.

apple-watch-6_1

Apple Watch

Eylül ayındaki etkinlikte Apple Watch ile ilgili açıklamaların da yapılması bekleniyor. Kaynaklara göre, Apple, akıllı saatinin de tasarımını değiştirmeyi düşünmüyor. Ancak yeni Apple Watch, daha iyi konum tespiti için GPS ve barometre kullanacak. Yeni özelliklerle birlikte cihaz daha fazla pil gücüne ihtiyaç duyacağı için Apple’ın tasarımı daha ince hale getirmesi çok mümkün görünmüyor.

Yeni işletim sistemleri

Tüm bu donanım değişikliklerinin dışında, yeni iPhone ile birlikte sunulacak olan iOS 10 işletim sistemi ve yeni Apple Watch ile sunulacak olan Watch OS 3.0 işletim sistemi, kullanıcılara çok daha farklı kullanım deneyimleri sunacak.

Elbette Apple tarafından doğrulanmayan bu haberlere temkinli yaklaşmak gerekiyor ancak Ming-Chi Kuo, AppleInsider, 9to5Mac ve MacRumors gibi geçmişte başarılı tahminleri ile bilinen kişi ve kurumların görüşlerinden oluşan bu öngörülerin doğru olma ihtimali oldukça yüksek.

Kaynak: Cnet, BloombergBusinessweek, Mashable, The Verge.

Apple’ın Eylül ayındaki etkinliği öncesi yeni ürünlere dair bilgi edinmeye çalışan haber siteleri ve analistler, hem yeni iPhone hem de yeni Apple Watch’a dair bazı öngörülerde bulundu. Buna göre yeni telefonda home butonunun kaldırılması ve ikinci kameranın eklenmesi bekleniyor. iPhone 6’nın tasarımını kullanacak olan telefonun adlandırılmasında sayı kullanılmayacağı ve sayıyla adlandırma sisteminden vazgeçileceği de konuşuluyor. Apple Watch’ın yeni modelinde ise GPS ve barometre gibi özelliklerin bulunacağı, bu sebeple daha fazla pil gücüne ihtiyaç duyacak olan cihazın tasarımında değişime gidilmeyeceği konuşuluyor.Yorumunuz: