Yeni iPhone ve iPad ile gelecekler

Apple'ın Mart ayındaki etkinliğinde yeni iPhone ve iPad modellerini tanıtması bekleniyor. İçereceklerine dair dolaşan söylentileri derledik.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın Mart ayında gerçekleştireceği geleneksel etkinliği yaklaşırken yeni iPhone ve iPad’le ilgili söylentiler de artmaya başladı. Etkinlikte Apple’ın yeni bir iPhone ve 12 megapiksel kamerası olan bir iPad Pro tanıtması bekleniyor.

Mart ayındaki etkinlikte 4 inç ekrana sahip iPhone 6C ya da iPhone SE adında bir telefonun tanıtılacağı düşünülüyor. iPhone 5S’e benzer bir tasarımı olması beklenen telefonun iPhone 6’da kullanılmaya başlanan A9 işlemcisine sahip olacağı söyleniyor. Yeni iPhone’un tasarımına ait olduğu iddia edilen şöyle bir çizim yayınlandı:

Screenshot_12

Mart’taki etkinlikte yeni bir Apple Watch tanıtması beklenmeyen Apple’ın yeni kayış ve yazılım güncellemeleri ile yetineceği düşünülüyor.

Son olarak, 9.7 inçlik bir iPad tanıtması beklenen Apple’ın bu tablete 12 megapiksel kamera eklemesi bekleniyor. Daha önce tablet tanıtımlarında fotoğraf ve video çekimine çokça önem veren Apple’ın böyle bir hamle yapması mantıklı görünüyor.

iPhone 7’nin dedikoduları da başladı

Büyük ihtimalle sonbaharda açıklanacak iPhone 7 ile birlikte tasarımda değişikliğe gitmesi beklenen Apple, telefonu daha ince hale getirmek için geleneksel 3,5mm yuvalı kulaklık girişinden vazgeçecek . Yeni iPhone’un iPhone 6’ya göre 1 mm daha ince olması bekleniyor, bu da 6S’te 7,1 mm olan kalınlığın 6,1 milimetreye düşmesi anlamına geliyor. Bu durumda hem şarj hem de kulaklık girişi değişecek gibi görünüyor.

Eğer Apple kulaklık girişini komple kaldırırsa, iPhone 7’nin kutusunda Bluetooth kulaklık olacağını da söyleyebiliriz. Gürültü engelleyen (noise-cancelling) kulaklık da iddialar arasında. Şarj girişinin de genişliğini azaltmayı amaçlayan Apple’ın yeni bir şarj aleti yerine sadece mevcut girişin etrafındaki alanı inceltmesi bekleniyor. Ayrıca iPhone 7’nin tasarımında tek hoparlörden vazgeçilerek iPad Pro ile denenen stereo hoparlör sistemine geçilmesi bekleniyor.

Yeni iPhone’un ekranı büyük ihtimalle eskilerinde olduğu gibi LCD teknolojisine sahip olacak. Ancak Apple’ın Samsung ve LG gibi üreticilerle OLED ekranlar üzerine konuştuğu ve 2017’de OLED teknolojisine geçmeyi planladığı konuşuluyor. LCD’ye göre daha ince olan OLED ekranlar aynı zamanda hem enerjiyi daha verimli kullanıyor hem de siyahları çok daha parlak gösteriyor. Apple, OLED teknolojisini şu anda Apple Watch’larda kullanıyor.

Arka kameranın çıkıntısının da yok edilerek tamamen pürüzsüz bir arka yüzeye geçilmesi, su geçirmez gövde, kablosuz şarj da ortada dolaşan iddialardan diğer birkaçı. Ancak bu kadar çok özelliğin tek bir modelde sunulması pek ‘Apple tarzı’ değil. Her biri için başka bir harf ve rakam beklemek daha gerçekçi olacaktır.

Mart ayındaki etkinlik dahil bu söylentilerin hiçbirisi Apple tarafından doğrulanmadı ancak tüm söylentiler, Apple’a yakın olduğu bilinen ve daha önce yaptığı tahminlerde haklı çıkan kaynaklardan geliyor.

Apple'a yakın kaynaklar Mart ayında düzenlenecek etkinlikte yeni iPhone ve iPad'in tanıtacağını iddia ediyor. Yeni iPhone'un iPhone 5 gibi 4 inç ekrana sahip olması ve 6C ya da SE adını taşıması bekleniyor. Yeni iPad'inse 9.7 inç ekrana ve 12 megapiksel kameraya sahip olacağı tahmin ediliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği