Yeni iPad’a dair sızan detaylar

CNET, 27 Mart'ta düzenlenecek Apple etkinliğinde görülmesi muhtemel yenilikleri ve güncellemeleri derledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın önümüzdeki hafta bir parti vereceğini biliyoruz. Partinin bir ya da iki tane de sürpriz konuğu olabileceğinden şüphe ediliyor.

Geçtiğimiz hafta medyada dolaşan davet mesajına göre, şirketin 27 Mart’ta düzenlenecek bahar etkinliği eğitim konusuna odaklanacak. Davetiyede “Öğretmenler ve öğrenciler için yeni yaratıcı fikirler duymak için bize katılın.” yazıyor. Ancak davetiyede bahsi geçmeyen bir konu daha var; yeni iPad’ler de dahil olmak üzere etkinlikte bazı yeni ürünler görebiliriz. Konuyla ilgili Apple’a ulaşan CNET cevap alamadı.

iPad serisi, daha geçtiğimiz yıl büyük çaplı bir tasarım değişimi yaşadı. 2017’nin Mart ayında Apple, iPad Air 2’yi bugünün giriş seviyesi 9,7 inç iPad ile değiştirerek iPad Mini 2’nin üretimini durdurdu. Haziran ayında ise 10,5 inç ve 12,9 inç Pro’lar tanıtıldı.

Şu anki Pro modellerin yaşının bir yıldan az olduğu düşünüldüğünde, Apple’ın bu modelleri değiştirmesi için biraz erkenmiş gibi geliyor. Ancak, Face ID de dahil olmak üzere, yakında geleceği söylenen birçok özelliğin, nispeten daha pahalı olan Pro’larda kullanulması, giriş seviyesi iPad ya da iPad Mini’de kullanılmasına kıyasla daha uygun olabilir. Ancak eğer bu etkinlikte yeni iPad’ler göreceksek, 329 Dolar’lık iPad ya da Mini’nin yenilenen versiyonu yerine yeni, premium bir ‘iPad Pro X’ görmemiz daha muhtemel duruyor.

Onaylandı: Apple’ın etkinliği 27 Mart 2018’de

Apple yakın zamanda herhangi bir iPad sunacağını resmi olarak doğrulamadı. Bütün bunlar sadece tahmin ve söylenti ancak CNET bu zamana dek konuyla ilgili duyduğu söylentileri derledi.

Eğer Apple 27 Mart’taki etkinliğinde iPad ya da başka bir ürün tanıtmazsa, bu ürünleri görme fırsatımız 4 Haziran’da San Jose’de gerçekleşmesi planlanan Apple Dünya Geliştiricileri Konferansı‘na kalabilir.

Söylenti: İki yeni model

Consomac‘e göre, Apple 2017’de Avrasya Ekonomik Komisyonu’na iki yeni iPad kaydettirdi. Bu gibi kayıtlar genellikle yeni ürünler duyurulmadan gerçekleşir. Üstelik giriş seviyesi iPad ve iPad Mini 4’te bir miktar değişiklik yapılmasının üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Bloomberg, 10,5 inç modelin yeni versiyonunun bu yılın ortalarına doğru satışa sunulmak üzere hazır olmasının pek muhtemel görünmediğini yazmıştı. Bütün bunları göz önünde bulundurunca, etkinlikte yapılacak duyurunun yeni Pro modelleri yerine iPad ya da iPad Mini’nin yeni versiyonlarıyla ilgili olması daha mümkün görünüyor.

Söylenti: Herkese Kalem!

CNET‘ten Scott Stein, Apple’ın daha düşük maliyetli iPad’lere Kalem desteği dahil ederek okullarda kullanılan iPad’lerde sanat ve diğer grafik bağlantılı çalışmaları destekleyeceğini tahmin ediyor. Ayrıca, Kalem’in daha çocuk dostu bir tasarımla ve silgi özelliğiyle yeniden tasarlanacağını düşünüyor. Bloomberg‘den Mark Gurman’ın haberine göre, tedarik zinciri kaynakları, Apple’ın Kalem’inin yeni bir versiyonunu geliştirdiğini söyledi.

Söylenti: Performans artışı

iPad ya da iPad Mini için herhangi bir büyük değişiklik görmek dışında, işlemci hızında ve belleğinde sık sık güncelleme görmemiz muhtemel duruyor. Bloomberg, yeni nesil iPad’lerin daha hızlı birer işlemci ve grafik işlemci ünitesine sahip olacağını öne sürüyor.

Söylenti: Fiyat düzenlemeleri

Geçtiğimiz yıl DigiTimes‘ın yaptığı habere göre, Apple ikinci çeyrekte 259 Dolar civarında, daha az pahalı bir 9,7 inç model sunmayı düşünüyordu. Mark Gurman, 23 Mart’ta yaptığı haberle bu fiyatın daha da düşeceğini onayladı. Bunun, eğitim piyasasında Apple cihazlarını büyük ölçüde gölgede bırakan Google Chromebook’lara karşı bir hamle olduğu düşünülüyor.

Söylenti: Face ID geliyor ama muhtemelen bu yılın sonuna doğru

Apple, geçtiğimiz Kasım ayında iPhone X için bir dizi yenilikçi özellik tanıttığında, bu özelliklerden hangilerinin ileride iPad serisine dahil olacağı konusunda meraklandık. Bloomberg, iPhone X’in yüz tanıma özelliğinin (Face ID), gelecekte iPad’lere girebileceğini yazdı. MacRumors‘ın haberine göre, çıkacak ürünlerle ilgili son derece doğru tahminlerde bulunan Analist Ming-Chi Kuo ise Apple’ın Face ID özelliğine güç veren True Depth kamerasını 2018’de çıkacak iPad Pro modellerine dahil edeceğini düşünüyor.

Söylenti: Güle güle home tuşu

Face ID özelliği iPad’e girince, home tuşu ve Touch ID’ye duyulan ihtiyaç ortadan kalkacağı için Apple’ın bu özellikleri kaldırması muhtemel görünüyor. Bu da, tıpkı iPhone X’te olduğu gibi, tabletin üst ve alt kısmının daha ince kenarlara sahip olması gibi tasarımda birtakım iyileştirmeler yapmaya imkan sağlıyor. Yine de bu güncellemeyi bu yılın sonlarına doğru çıkacak Pro modellerde görmemizin daha muhtemel olduğunu belirtelim.

Söylenti: Muhtemelen OLED ekran yok

Bloomberg‘e göre, iPhone X özelliklerinden 2018’de herhangi bir iPad’de görmenin en imkansız olduğu özellik OLED ekran. Bunun sebebi Apple’ın OLED ekran kullanmayı sevmemesi değil, tedarikçilerin çok miktarda OLED ekran üretecek bant genişliğine sahip olmaması. Muhtemelen Apple şu an için OLED kaynaklarını sadece iPhone’lara saklayacak.

Söylenti: Kablosuz şarj özelliği muhtemelen olmayacak

Hem iPhone hem de Apple Watch, kablosuz şarj özelliğine sahip ve bu özelliğin yakında AirPod’lara da geleceğine dair söylentiler var. Ancak bu özelliği yakın zamanda yeni iPad’lerde görmeyi beklemeyin. iPad’lerin metal destekli tasarımı kullanılmaya devam edildikçe, kablosuz şarj özelliği muhtemel olmayan bir güncelleme olarak kalacak.

Söylenti: Güle güle iPad Mini

iPhone’lardan bahsetmişken, iPhone’un Eylül ayında çıkacak serisinde iPhone X’in daha büyük versiyonlarının, 6,5 inç model de dahil, bulunacağı söylentisini göz önüne alınca, iPad Mini’nin işi bitmiş gibi görünüyor. Haziran 2017’de yapılan ufak çaplı bir parça güncellemesinin dışında şu anki Mini 4’te 2015’de tanıtıldığından beri bir güncelleme yapılmadı. Apple bu tabletin sadece 128 GB versiyonunu sattığı için fiyatı da 9,7 inç iPad’den daha fazla. Eğer 9,7 inç versiyonun fiyatı düşerse, artık iPad Mini’ye pek talep olmaz gibi duruyor.

Kaynak: CNET

Apple'ın 27 Mart'ta düzenlenecek bahar etkinliğinin konusu eğitim olacak. Etkinlikte duyurulması muhtemel güncelleme ve yeniliklerle ilgili çeşitli kaynaklardan alıntı yapan CNET, etkinlikte yeni Pro modellerindense iPad ya da iPad Mini'nin yeni versiyonlarını görmemizin daha mümkün olduğunu düşünüyor. Duyurulacağı tahmin edilen diğer konulardan bazıları; okullarda kullanılan iPad'ler için yeniden tasarlanan Apple Kalem, daha hızlı işlemci ve grafik işlemci ünitesi, iPhone X'in bazı özelliklerinin yeni iPad'lere dahil edilmesi ve iPad Mini'nin üretiminin durdurulması.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği