Apple’ın 30 Ekim etkinliğinden detaylar

Apple, iPhone X'e yaptığı tasarım değişikliklerinin aynısını, daha düşük profilli cihazlarına da getiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, iPhone X’e yaptığı tasarım değişikliklerinin aynısını, daha düşük profilli cihazlarına da getiriyor.

iPad Pro

Salı günü yapılan etkinlikte açıklanan yeni iPad Pro, tıpkı iPhone X gibi daha ince kenarlıklara ve Face ID yüz tanıma sistemine sahip. Yine iPhone’larda olduğu gibi iPad Pro da ‘Home’ tuşunu kaldırdı ve iPhone XR’da gördüğümüz Liquid Retina görüntü teknolojisini kullanmaya başladı. Cihazın incelen yapısı sayesinde hacmi yüzde 25 azaldı. Kenarlıkların küçülmesiyle birlikte ekran boyutu da 11 inçe çıktı. Ayrıca 12,9 inçlik daha büyük bir model de üretildi.

iPad Pro’ya mıknatıslı dış yüzeyinden bağlanan Apple Pencil ve klavye gibi aksesuarlar sayesinde cihazı bir dizüstü bilgisayar gibi kullanmak da mümkün olacak. A12 işlemci, iPad Pro’nun Photoshop gibi uygulamaları çalıştırabilmesine imkan veriyor. Bu açıdan bakıldığında iPad Pro’nun Macbook Air’e alternatif bir cihaz gibi göründüğünü söylemek mümkün. Tabii ki iPad Pro, iOS işletim sistemini kullanırken yeni Macbook Air ise MacOS Mojave kullanıyor.

Macbook Air

Etkinlikte tanıtılan Macbook Air de kenarlık küçülmesi, gövde incelmesi ve görüntü kalitesinin artması gibi güncellemelerden nasibini aldı. Toplam hacmi önceki modele göre yüzde 17 azalan bilgisayar Touch ID ve ışıklandırmalı klavye ile donatıldı. Apple’ın Macbook ve Macbook Pro modellerinin daha ince versiyonlarını çıkarmasıyla pabucu dama atılmış gibi duran Macbook Air, şirketin Retina Display sunan en ucuz bilgisayarı olarak yeniden popüler hale gelmek istiyor. Yeni Macbook Air, önceki modele göre 200 Dolar zamlanarak 1200 Dolar’dan satışa sunulacak.

Mac Mini

Apple son olarak Mac Mini bilgisayar kasasına getirdiği yenilikleri tanıttı. 64 GB RAM ve 2 TB SSD desteğiyle yüksek performans imkanı sunan yeni Mac Mini altı çekirdekli işlemcisiyle de önceki modele göre beş kat daha güçlü hale geldi. Bu güncellemeler cihazın fiyatını 500 Dolar’dan 800 Dolar’a çıkardı.

Kaynak: CNET

Apple, iPhone X'e yaptığı tasarım değişikliklerinin aynısını, daha düşük profilli cihazlarına da getiriyor. Salı günü yapılan etkinlikte açıklanan yeni iPad Pro, tıpkı iPhone X gibi daha ince kenarlıklara ve Face ID yüz tanıma sistemine sahip. Yine iPhone'larda olduğu gibi iPad Pro da 'Home' tuşunu kaldırdı ve iPhone XR'da gördüğümüz Liquid Retina görüntü teknolojisini kullanmaya başladı. Etkinlikte tanıtılan Macbook Air de kenarlık küçülmesi, gövde incelmesi ve görüntü kalitesinin artması gibi güncellemelerden nasibini aldı. Apple son olarak Mac Mini bilgisayar kasasına getirdiği yenilikleri tanıttı. 64 GB RAM ve 2 TB SSD desteğiyle yüksek performans imkanı sunan yeni Mac Mini altı çekirdekli işlemcisiyle de önceki modele göre beş kat daha güçlü hale geldi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği