iPhone SE ve yeni iPad Pro ile gelenler

Apple yeni iPhone SE ve iPad Pro modellerini tanıttı. Cihazlar bir önceki serinin küçük versiyonları. Ancak teknoloji olarak geri kalır yanları yok.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple uzun zamandır beklenen 21 Mart etkinliğinde iki yeni cihaz tanıttı. Aslında bu cihazlar çok da sürpriz olmadı. Uzun süredir devam eden dedikodular Apple’ın yeni bir 4 inç iPhone ve 9.7 inç iPad Pro tanıtacağını işaret ediyordu. Etkinlikte basına tanıtılan iPhone SE, iPhone 5 serisinin boyutlarına ancak iPhone 6S’in performansına sahip. Yeni iPad Pro ise 12.9 inçlik modelin daha küçük ve taşınılabilir hali olarak tasarlanmış.

iPhone SE

Yeni iPhone’un göze ilk çarpan özelliği adında rakam bulunmaması. Bu telefon iPhone 5, 6 yada 7 serisinin bir ürünü değil. Adındaki SE İngilizce Special Edition yani Özel Sürüm anlamına geliyor. Eğer bir sayı ile ifade etmek gerekirse yeni iPhone’a belki 5.5 diyebiliriz. Hem 5 serisinden hem 6 serisinden özellikler taşıyan iPhone SE, bir geçiş telefonu olmuş.

iphone-se1-1200x730

Geçtiğimiz sene iPhone 6 ve 6 Plus açıklandığında boyutlar epey tartışma yaratmıştı. Eski modellere göre çok daha büyük olan bu telefonlara alışmak Apple kullanıcıları için biraz zor olmuştu. Eğer hala 6 serisinin çok büyük olduğunu düşünen ve bu yüzden telefonunu değiştirmeyen Apple kullanıcıları varsa iPhone SE tam olarak onlara hitap ediyor. Çünkü iPhone SE, iPhone 6S’in sunduğu her şeyi daha küçük bir telefonda sunuyor.

Apple’ın en yeni işlemcisi A9  ve ilk kez iPhone 6S’te sunulan 2 GB ram, iPhone SE’de de bulunuyor. iPhone 5C gibi, önceki modellerinden daha ucuz olarak tasarlanan bu yeni telefonda da performansa bu kadar önem verilmesi, iOS 10’un performans gerektiren çok büyük değişiklikler içereceğinin de sinyali gibi.

Yeni iPhone’un en önemli özelliklerinden birisi de kameraları. 4K video çekebilen arka kamera ve flaşlı HD ön (Facetime) kamera ile de iPhone SE, iPhone 6S standardını yakalamış durumda. Tüm bu özelliklere bakarak bu telefonun rahatlıkla ‘iPhone 6S Mini’ olarak da adlandırılabileceğini söyleyebiliriz.

16 GB ve 64 GB seçenekleri ile sunulan iPhone SE, kapasitesine göre 2.000 TL ya da 2.400 TL‘den satışa sunulacak.

Daha makul bir boyutta iPad Pro tecrübesi

Apple son tableti iPad Pro 12.9 inç ile minibook’lara çok daha yüksek performanslı bir alternatif sunmuştu. 21 Mart’ta açıklanan yeni iPad ile Apple’ın bu konuda ne kadar kararlı olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Yeni iPad Pro’nun her yere taşınabilen ve her işi yapabilen bir tablet olarak tasarlandığını söyleyebiliriz.

Yüksek çözünürlüklü (2048×1536 piksel) ekranının yanı sıra kalem, klavye gibi aksesuarlarıyla 9.7 inçlik iPad Pro her amaca hizmet etmesi için üretilmiş. A9X çipi ve M9 yardımcı işlemcisiyle yüksek performans sağlayan cihaz 4K video çekimi ve bu videonun montajı gibi çok yüksek performans gerektiren işlemleri gerçekleştirebiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=5_pMx7IjYKE

Yeni iPad Pro’nun ekranı sadece yüksek çözünürlükle değil yeni görüntü teknolojileriyle de dikkat çekiyor. Ortam ışığına göre beyaz ayarı yapabilen iPad Pro en doğru renkleri görmenizi sağlıyor. Bu da özellikle Apple Pencil dijital kalem ile tasarım yaparken çok işe yarayacak bir özellik. Eski iPad’lere göre renkleri yüzde 25 daha detaylı gösteren iPad Pro özellikle ekranı ile oldukça iddialı.

Apple, ilk seri iPad Pro’da daha önce hiç yapmadığı bir şey yapıp cihaza 4 adet hoparlör eklemişti. Kullanıcının cihazı nasıl tuttuğunu algılayan iPad Pro sesi de ona en uygun olacak hoparlörlerden veriyordu. Eski iPad’lerde cihazı dik tutarken hoparlörler aşağı baktığı için ses boğuk geliyordu. Hatta cihazı yan tuttuğunuzda tek taraftan, rahatsız edici bir dinleme deneyimi sunuyordu. 9,7 inç ekranlı iPad Pro’nun da 4 hoparlörü var. (Ancak) yine insan kulağının çalışma prensibine aykırı olarak yanlara doğru ses veriyor. Ekranın ön yüzeyine yerleştirilecek hoparlörlerle bu problem çözülebilecekken Apple monoblok görünümü bozmamak adına çözümü hoparlör sayısını arttırmakta bulmuş (ilk olarak birinci seri iPad Pro’da denenen bu yöntem gayet kabul edilebilir sonuçlar sunmayı başarıyordu).

Ek ayrıntı olarak; iPhone 7 ile ortadan kalkacağı söylenen 3.5 mm kulaklık girişi yeni iPad’de hala mevcut.

iPad Pro 9.7 inç SIM kartlı ve kartsız satılacak. Her iki seçenekte de 32, 128 ve 256 GB’lık versiyonlar bulunuyor. Buna göre 9,7 inçlik en ucuz iPad Pro 2.200 TL en pahalısı ise 3.900 TL’den satışa sunulacak.

Bu fiyatlara ayrıca satılan Apple Pencil ya da Apple klavye gibi aksesuarlar dahil değil.

Apple yeni telefon ve tabletini tanıttı. Yeni iPhone'un adı iPhone SE olurken iPad tarafında dev boyutuyla hayatımıza giren Pro serisinin 9.7 inçlik versiyonu duyuruldu. iPhone SE, iPhone 5 boyutlarında iPhone 6S serisinin nimetlerini sunuyor. Yeni iPad Pro ise eskisine göre daha küçük ancak aynı performansı gösterebiliyor.

2 Yorum

  • Hocam yukarda iPhone SE nin iPhone 6S in nimetlerini sunuyor demisiz iPhone 6S de olup SE ‘da cikarilan Force Touch’a hic deginmemisiz hatirlatayim dedim :) – EKBILGI

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği