Yeni iPad Pro’larda kulaklık girişi olmayacak

Yeni iPad Pro konsept tasarımı
Mac Otakara'ya göre Apple'ın yeni iPad Pro modelleri daha küçük olacak, cihazlarda kulaklık girişi bulunmayacak ve Smart Connector'ın yeri değiştirilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon internet sitesi Mac Otakara’ya göre Apple’ın piyasaya süreceği yeni iPad Pro modelleri daha küçük bir gövdeye sahip olacak, cihazlarda kulaklık girişi bulunmayacak ve Smart Connector’ın yeri değiştirilecek.

Tedarik zinciri kaynaklarından alınan bilgiye göre yeni 10,5 inçlik iPad Pro 247,5 x 178,7 x 6 mm boyutlarında olacak. 12,9 inçlik iPad Pro ise 280 x 215 x 6,4 mm olacak. Her iki model de önceki modellere göre boyut olarak daha küçük olacak. Ekranları daha küçük gövdeye sığdırmak için Apple, tıpkı iPhone’larda yaptığı gibi, kenarlık boyutunu küçültecek.

Bu boyut tahminleri, Apple’ın 2018’de iPad Pro’ların tasarımını tamamen değiştireceği yönündeki iddiaları da doğruluyor. Yeni iPad Pro’larda Home butonu olmaması ve TrueDepth kamera sistemiyle FaceID kimlik doğrulama sistemi yer alması bekleniyor.

Kulaklık girişi yok

Mac Otakara ayrıca 2018 iPad Pro modellerinde 3,5 mm kulaklık girişi bulunmayacağını söylüyor. Apple telefonlarında da iPhone 7’den bu yana kulaklık girişi kullanmıyor. Bunun amacı suya dayanıklılığı artırmak ve telefonun içinde diğer donanımlara daha fazla yer ayırmak. Kulaklık girişi olmayan cihazlarda Bluetooth bağlantılı ya da Lightning portuna bağlanan kulaklıklar kullanılıyor. Apple’ın iPad Pro ile birlikte Lightning-3,5 mm adaptörü vermeyeceği belirtiliyor. 2018’de piyasaya çıkacak telefonlarda da bu adaptör sağlanmayacağı ifade edilmişti.

Mac Otakara’nın raporunda Apple’ın yeni iPad Pro modellerinin hem önü hem de arkası için ‘elmas kesim’ kullanacağı ifade ediliyor. Bu ifade, iPhone SE’dekine benzer köşeli bir tasarım olabileceği anlamına geliyor.

Dikey yönlendirilmiş klavye iddiası

iPad’lerdeki Smart Connector’ların da yan taraftan, telefonun altına, Lightning portunun yanına kaydırıldığı belirtiliyor. Bunun için dikey yönlendirilmiş bir Smart Keyboard gerekebilir. Dikey Smart Keyboard’un nasıl kullanılacağı bilinmiyor. Özellikle büyük iPad Pro’nun klavyeye dikey yerleştirilmesi, dengesiz durmasına sebep olabilir.

Apple’ın bu değişiklikleri, iPad Pro’larda Face ID sadece dikey konumda çalışacağı için yaptığı söyleniyor. Mac Otakara cihaz yan tutulurken kilidin açılmasının mümkün olmadığını söylüyor. Sitenin önceki açıklamalarında ise Apple’ın iPad Pro için yatay Face ID geliştirmeyi planladığı ve böyle bir özelliğin izlerine iOS 12’de rastlandığı söylenmişti.

Mac Otakara geçmişte çok doğru tahminler yapmasının yanı sıra bazen de tutmayan tahminlerde bulunmuştu. Bu yüzden rapordaki iddialar ikinci bir kaynaktan doğrulanmadan gerçekliğinden emin olmak mümkün değil.

Kaynak: MacRumors

Japon internet sitesi Mac Otakara'ya göre Apple'ın piyasaya süreceği yeni iPad Pro modelleri daha küçük bir gövdeye sahip olacak, cihazlarda kulaklık girişi bulunmayacak ve Smart Connector'ın yeri değiştirilecek. Boyut tahminleri, Apple'ın 2018'de iPad Pro'ların tasarımını tamamen değiştireceği yönündeki iddiaları da doğruluyor. Yeni iPad Pro'larda Home butonu olmaması ve TrueDepth kamera sistemiyle FaceID kimlik doğrulama sistemi yer alması bekleniyor. iPad'lerdeki Smart Connector'ların da yan taraftan, telefonun altına, Lightning portunun yanına kaydırıldığı belirtiliyor. Bunun için dikey yönlendirilmiş bir Smart Keyboard gerekebilir. Dikey Smart Keyboard'un nasıl kullanılacağı bilinmiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği