Üç yeni iPhone yolda

Konuyla bağlantılı kişilerin verdiği bilgilere göre, Apple sonbahar aylarında üç yeni iPhone modeli çıkaracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple bu yılın sonuna doğru üç adet yeni akıllı telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Bu telefonlardan biri bu zamana kadarki en büyük iPhone, diğeri şu anki iPhone X ile aynı boyutlarda olan daha iyi özelliklere sahip bir iPhone, sonuncusu ise iPhone X’in bazı temel özelliklerini barındıran ama daha az pahalı bir model olacak.

Konuyla bağlantılı kişilerin verdiği bilgilere göre, Apple bu yeni serisi ile phablet‘lerin çoklu özelliklerinden faydalanmak isteyen ama aynı zamanda iPhone X’in daha makul fiyatlısını arayan tüketicilere hitap etmek istiyor. Şu anda tedarikçilerle üretim denemeleri gerçekleştiren Apple’ın bu yeni telefonları sonbahar aylarında duyurması bekleniyor. Yine de planlar değişiklik gösterebilir.

Aylarca süren soluksuz bekleyişe rağmen iPhone X beklendiği kadar satılmadı. Apple, 2017’nin son çeyreğinde 77,3 milyon iPhone satarak uzmanların 80,2 milyon telefon satılacağına dair yaptığı tahminin altında kalmış oldu. iPhone X’in bin Dolar’lık fiyat etiketi bazı kullanıcıları itti. Apple da bir sonraki telefon serisiyle herkese hitap edebilecek modeller sunarak satışlarını artırmayı planlıyor.

Apple’ı uzun süredir takip eden Loup Ventures‘ın kurucu ortağı Gene Munster “Ekran boyutunda gözle görülür bir büyüme olduğunda çok fazla insan telefonlarını değiştirme yoluna gidiyor. Bu durumu iPhone 6’da gözlemledik ve yine böyle olacağını düşünüyoruz. Apple, satışlarındaki en büyük artışı Asya’da görecek gibi duruyor. Zira Asya’daki tüketiciler tek cihaz kullanmayı tercih ediyorlar ve büyük telefonları seviyorlar. ” diyor.

Yaklaşık 6,5 inç ekranıyla Apple’ın yeni iPhone’u piyasadaki en büyük akıllı telefonlardan biri olacak. Yeni telefonun gövdesi iPhone 8 Plus ile aynı boyutta olacak ancak iPhone X’te kullanılan uçtan uca ekrandan yaklaşık bir inç daha büyük olacak. iPhone 8 Plus’ta olduğu gibi, yeni telefonun da bazı uygulamalar için bölünmüş ekran (split-screen) modu bulunabilir. Ancak daha büyük telefonlar çıkarması Apple’ın iPad satışlarını da baltalayabilir. Telefonun geliştirme sürecine dahil olan birinin sözlerine bakılırsa Apple’ın büyük telefonunun kod adı D33. Telefonun prototiplerinden bazıları 1242 x 2688 piksel ekran çözünürlüğe sahip. Ayrıca Apple bu telefonda OLED teknolojisi kullanmayı planlıyor. iPhone X’teki gibi bu yeni büyük modelde de cihazın kilidini açmayı ve ödeme yapmayı sağlayan Face ID tarayıcısı bulunacak.

Apple’ın iPhone X ve daha büyük modeli için altın rengi seçeneği sunmayı düşündüğü de iddia ediliyor. Altın rengi seçeneği özellikle Asya’daki kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Dolayısıyla bu özellik bölgedeki satışları artırabilir.

Çift SIM kart ya da E-SIM teknoloji kullanılabilir

Apple’ın büyük modeli için en azından bazı bölgelerde çift SIM kart seçeneği sunacağı söyleniyor. Böylece kullanıcılar telefonlarının SIM kartını değiştirme zahmetine girmeden farklı ülkelerdeki SIM kartlarını telefonlarında taşıyabilecekler. Bu özelliğin önemi, iş için düzenli olarak ülke değiştiren kişilerin bulunduğu Avrupa ve Asya’da giderek artıyor.

Apple bu özellik için nihai karara varmış değil ve E-SIM teknolojisini beklemeyi tercih edebilir. E-SIM, çıkarılabilir bir SIM karta ihtiyaç duymadan telefonların birden fazla ağa bağlanmasına imkan sağlayan bir teknoloji. Apple, halihazırda iPad ve Apple Watch’ta kullanılan E-SIM teknolojisini sunmak istiyor ancak bazı telefon operatörleri bu özelliği iPhone’lara dahil etmekte direniyor. Dolayısıyla ikili SIM kart özelliği uzlaşma sağlanmasına yarayabilir.

Yeni çıkacak telefonlarda muhtemelen iOS 12 adlı bir işletim sistemi olacak. Bu işletim sistemine yeni artırılmış gerçeklik özellikleri, geliştirilmiş Siri dijital asistanı, dijital sağlık takibi ve FaceTime’da Animoji kullanma imkanı dahil edilebilir.

Apple önceden de ucuz modeller denemişti

“Apple’ın yeni bir ürün serisi çıkarması güzel.” diyen Munster, birçok tüketici daha büyük telefon modelleri isteyeceği için talepte kayda değer bir değişiklik olmayacağını düşünüyor. Masrafları azaltmak amacıyla, Apple’ın ucuz modelinde iPhone 8’de kullanılana benzer bir LCD ekran teknolojisi kullanılacak. Ayrıca iPhone X’te kullanılan gösterişli paslanmaz çeliğin aksine iPhone 8’de kullanıldığı gibi cam gövde kullanılacak. Apple geçmişte de daha ucuz telefonlar satmaya çalışmıştı. 2013 yılında, farklı renk seçenekleri olan ve polikarbon gövdeye sahip iPhone 5c satışa sunulmuştu. Kullanıcılar sadece 100 Dolar daha fazla ödeyip alüminyum gövdeli, parmak izi okuyuculu ve ağır çekim kamerası bulunan iPhone 5s alabileceklerini fark edince 5c’nin üretimi durdurulmuştu.

Kaynak: Bloomberg

Apple'ın yıl sonuna doğru üç adet yeni iPhone çıkaracağına dair söylentiler var. Yeni telefonlardan biri bu zamana kadarki en büyük iPhone, diğeri şu anki iPhone X ile aynı boyutlarda daha gelişmiş özellikli bir telefon, sonuncusu ise iPhone X'in bazı temel özelliklerini barındıran daha ucuz bir telefon olacak. iPhone X'in bin Dolar'lık fiyat etiketi bazı kullanıcıları itmiş gibi görünüyor zira Apple beklediği kadar iPhone X satışı yapamadı. Şirket bu üç yeni akıllı telefonu sayesinde herkese hitap edebilecek modeller sunarak satışlarını artırmayı hedefliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği