Apple iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’i tanıttı

Apple, yeni inşa edilen Steve Jobs Theatre'da gerçekleştirdiği etkinlikte Apple Watch Series 3, AppleTV 4K, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X'i tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, yeni inşa edilen Steve Jobs Theatre’da gerçekleştirdiği etkinlikte Apple Watch Series 3, AppleTV 4K, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’i tanıttı.

Yeni Apple alanları: Town Squares

Etkinlik Apple’ın satış mağazalarında yaptığı köklü değişikliğin tanıtılmasıyla başladı. İnsanların bir araya gelmek için kullanabileceği, park benzeri yeni alanlara Town Squares (Kasaba Meydanları) adı verildi. Bu alanlarda girişimciler ve yatırımcılar için daha sakin ortamlar da bulunacağı belirtildi. Town Squares aynı zamanda bazı kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Salı günleri ise şehirdeki öğretmenlere, son teknolojinin anlatılacağı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Apple Watch

Apple Watch’ın satış performansı hakkında konuşan Tim Cook, son çeyrekte Apple Watch satışının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 50 artış gösterdiğini belirtti. Apple Watch bu performansıyla, en çok satan saatler listesinde Rolex’i geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Müşterilerin yüzde 97’lik memnuniyet oranı da Apple’ın akıllı saati ile övündüğü bir diğer nokta. Müşterilerin özellikle sağlık alanında Apple Watch’tan yardım aldığının altı çizildi.

Sağlığa yatırım yapan Apple, Apple Watch’ın kalp atış algılayıcısını geliştirdiğini açıkladı. Dünyanın en çok kullanılan kalp atışı algılayıcısı artık sadece kalbin etkinlik anındaki atışını dinlemekle kalmayacak, aynı zamanda dinlenme süresindeki kalp atışını ölçebilecek. Algılayıcı ayrıca etkinlikten sonra kalbin ne kadar sürede normal ritmine döndüğünü ya da herhangi bir zamanda ritim düzensizliği (aritmi) olup olmadığını da ölçebilecek. Bu teknolojiler Stanford Üniversitesi ile birlikte geliştirildi. WatchOS 4, 19 Eylül’de kullanıma sunulduğunda yeni özellikler de Apple Watch kullanıcılarına sunulacak.

Etkinliğin önemli anlarından biri de Apple Watch Series 3’ün tanıtılmasıydı. Apple’ın yeni akıllı saati, SIM kart desteği olan ilk Apple Watch olacak. Böylece kullanıcılar saat üzerinden arama yapabilecek ve internete bağlanabilecek. Bu da Apple Watch kullanıcılarının artık iPhone’larını her zaman yanlarında taşımalarına gerek olmadığı anlamına geliyor. Akıllı saatin su ve toz geçirmez yapısı ile kullanıcılar Apple Watch Series 3’ü kollarına takıp denize girebilecek ya da spor etkinliklerini yapabilecek.

Saatin internete bağlanabilmesi, Apple Music üzerinden 40 milyon şarkıya da her an ulaşılabileceği anlamına geliyor. Çift çekirdekli işlemcisi bulunan Apple Watch Series 3, Siri’nin konuştuğu ilk Apple Watch oldu. Artık Siri Apple Watch sahiplerine sadece yazıyla değil, konuşarak da yanıt verecek. Tüm bu yeni özelliklere rağmen Apple Watch Series 3, Series 2 ile aynı boyutlara sahip. Bunu mümkün kılabilmek için saatin ekranı aynı zamanda SIM kart için anten olarak kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Diğer Apple Watch tanıtımlarında olduğu gibi yeni kayışlar bu tanıtımda da kendilerine yer buldu. Apple Watch Series 3, SIM kartsız versiyonu 329 Dolar, SIM kartlı versiyonu 399 Dolar olmak üzere, 22 Eylül’den itibaren bazı seçili ülkelerde satışa sunulacak.

Apple TV

Etkinlikte Apple TV’nin 4K çözünürlüklü videoları destekleyen yeni versiyonu tanıtıldı. HDR 10 ve Dolby Vision desteği bulunan yeni Apple TV, A10X çip barındırıyor. Apple TV müşterileri 4K videolara, HD fiyatına ek bir ücret ödemeden ulaşabilecek. Bir filmin HD versiyonunu iTunes üzerinden satın almış olan müşteriler 4K versiyonu da ücretsiz indirebilecek. Yeni Apple TV aynı zamanda yüksek çözünürlüklü oyunları da destekleyecek.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Uzun zamandır merakla beklenen iPhone 8 etkinlikte tanıtılan ilk telefon oldu. iPhone 8 ve 8 Plus, önceki iki versiyonda olduğu gibi tasarımda çok fazla değişikliğe gidilmeden daha çok performans özellikleri artırılan telefonlar oldu. Şekil olarak iPhone 6 ve 7’ye benzeyen iPhone 8, tamamen camla kaplı dış yüzeyiyle farklılık gösteriyor. Bir akıllı telefonda kullanılan en güçlü cam ile üretilen iPhone 8 ve 8 Plus darbelere, suya ve toza dayanıklı olarak geliştirildi. Cam dış yüzey, iPhone’larda ilk kez kablosuz şarj kullanılmasına da olanak sağlıyor.

Önceki modellerde olduğu gibi küçük model 4,7 inç büyük model ise 5,5 inç ekranlı üretildi. Alışıldık gümüş ve gri renklerin yanı sıra yeni iPhone’lar ayrıca altın renkte de sunulacak. Geliştirilmiş 3D touch sayesinde daha kolay algılama sunan telefonlarda stereo hoparlörler daha kaliteli ses deneyimi sunuyor. Telefonların performansını artıran en önemli parça A11 Bionic adı verilen 6 çekirdekli işlemci. Bu işlemci özellikle artırılmış gerçeklik uygulamalarının kullanılmasında önemli rol oynuyor.

iPhone 8’de arkada 12 MP tek kamera bulunurken iPhone 8 Plus’ta iki adet kamera var. iPhone 7 Plus ile tanıtılan ve çok beğenilen portre modunun yanı sıra iPhone 8 Plus’ta portre ışıklandırma da bulunuyor. Böylece fotoğrafı çekilen kişinin yüzü profesyonel ışıklandırma yöntemleriyle aydınlatılabiliyor. Yeni kameralar, bir akıllı telefonda sunulan en yüksek video kalitesini sunuyor. Kameralar 4K çözünürlükte, saniyede 60 kare görüntü çekebiliyor. Ağır çekimde ise 1080p çözünürlükte saniyede 240 kare görüntü kaydedilebiliyor.

Artırılmış gerçeklik, Apple’ın stratejisinde önemli bir rol oynuyor. Yeni işlemci sayesinde, pek çok farklı alanda artırılmış gerçeklik teknolojisinden faydalanılabiliyor. Örneğin sahada maç izlerken telefonunuzu sahaya tutarak oyunculara dair detaylı bilgi ve istatistikleri görmeniz mümkün olacak. Ya da telefonunuzu gökyüzüne tutup, o sırada gözünüzün önünde duran gök cisimlerinin hangileri olduğunu telefon ekranından görmeniz mümkün olacak. Ayrıca pek çok yeni artırılmış gerçeklik oyununun da App Store’da yer alacağı belirtildi. Etkinlikte Machines adlı çok oyunculu bir artırılmış gerçeklik savaş oyunu tanıtıldı. Tüm bunları mümkün kılan iOS 11 ise 19 Eylül’den itibaren indirilebilecek.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus 64 GB ve 256 GB depolama alanları ile piyasaya sunulacak.  iPhone 8 fiyatları 699 Dolar‘dan, iPhone 8 Plus fiyatları ise 799 Dolar‘dan başlayacak.

Bir şey daha var! iPhone X

Açıkçası Apple’ın iPhone 8 ve 8 Plus tanıtımı beklentileri yeterince karşılamamıştı. Herkes, sadece görünüşüyle bile insanları etkileyen yeni bir telefon bekliyordu. Bu beklenti, Tim Cook’un “Açıklayacağımız bir şey daha var!” sözleriyle karşılandı. Ön yüzeyi neredeyse tamamen OLED ekrandan oluşan, ‘Home’ butonu bulunmayan, çift kamerası dikey olarak yerleştirilmiş ve tamamen cam kaplı iPhone X, teknoloji tutkunlarının beklentilerini karşılamak için etkinlikte yerini aldı.

Uzay grisi ve gümüş renklerde sunulan iPhone X, 5,8 inç, OLED süper retina ekrana sahip. Bu ekranın kullanımı da önceki modellere göre oldukça farklı. ‘Home’ butonu bulunmayan telefonda ana ekrana ulaşmak için ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırmak gerekiyor. Uygulamaları alt köşelerinden tutup yukarı doğru attığınızda ise kapatabiliyorsunuz. Uygulamalar arası geçiş yapmak için ise ekranın alt kısmını yatay olarak kaydırıyorsunuz.

iPhone X’in kilidini açmak için ise ekrana bakmak yeterli. Face ID teknolojisiyle kullanıcı yüzünü telefona bir kez tanıttıktan sonra, telefonu eline alıp ekrana bakarak ekran kilidini açabiliyor. Kilidin güvenliğini artırmak için fotoğraflar ve maskeler kullanıldı. Bu görüntülerin gerçek yüzden farkını öğrenebilmesi için makine öğrenimi yöntemini kullanan yazılım, profesyonel sanatçılar tarafından hazırlanmış maskelerle bile kandırılamıyor. Kullanıcı gözlük ya da şapka takarsa ya da sakal, bıyık bırakmaya karar verirse bile Face ID kullanıcıyı tanıyabiliyor. Yüzü kullanıcıya benzeyen birinin telefon ekranını açma ihtimali bir milyonda bir. Ancak bir ikiziniz varsa onun telefonu kandırması mümkün olabilir.

Dünyanın en gelişmiş yüz tanıma teknolojisini ürettikten sonra bunu hangi amaçlarla kullanacağımızı düşünüyorsanız, kimlik doğrulamanın yanı sıra, yüz tanıma teknolojisi emojileri konuşturmak için kullanılacak. Animoji adı verilen bu teknolojiyle kullanıcılar bazı hayvan ve obje şeklindeki emojileri, kendilerini ifade etmek için konuşturabilecek. Kullanıcının yüz ifadeleri emojilere yansıtılacak.

Yüz tanımayı mümkün kılan öndeki ‘true depth’ (gerçek derinlik) kamera teknolojisi sayesinde, ön kamerayla da portre modu ve portre ışıklandırması kullanılabilecek. Böylece iPhone X kullanıcıları, en havalı özçekimleri çekebilecek.

iPhone X, 3 Kasım’dan itibaren 999 Dolar’a satın alınabilecek.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl’ün hesaplamasına göre iPhone X Türkiye’de 999 Dolar (3 bin 450 Lira) + 345 Lira TRT payı + 862 Lira ÖTV + 838 Lira KDV ile birlikte en az 5 bin 495 Lira’ya satılacak. Bayi kârının da eklenmesiyle bu fiyatın daha da artabileceği ifade ediliyor.

Batarya ve kablosuz şarj

Yeni telefonlarda herkesin en çok merak ettiği özelliklerden birisi de batarya kapasitesi. Apple mühendisleri, tüm bu yeni özelliklerin yanında iPhone X’in bataryasını da biraz olsun artırmayı başardı. Yeni telefonun iPhone 7’ye göre 2 saat daha fazla dayanabilen bataryaya sahip olduğu açıklandı. Kablosuz şarj teknolojisi, belki çabuk biten şarj problemini kısmen çözebilir. Artık telefonu odanızda herhangi bir yere bırakmaktansa şarj yatağına bırakarak boş zamanlarda şarj olmasını sağlayabilirsiniz. Bu da gün içinde şarjınızın bitmesi ihtimalini azaltacaktır.

Apple, Qi ile iş birliği halinde geliştirdiği kablosuz şarj teknolojisinin artık pek çok farklı noktaya yayılacağını düşünüyor. Bazı restoranlarda masaların belirli bölgelerine kablosuz şarj özelliği eklenmeye başladı bile. Böylece kullanıcılar restoranda otururken bir yandan telefonlarını şarj edebilecekler. (Garsonu çağırıp şarj aleti ve telefon teslim etmeye son.)

Apple ayrıca birden fazla cihazı aynı anda şarj edebilen AirPower adlı bir şarj yatağı üzerinde çalıştığını da açıkladı. Seneye satışa sunulması beklenen ürünle aynı anda iPhone, Apple Watch ve Airpods kulaklıkları şarj etmek mümkün. Airpods kulaklıkları kablosuz olarak şarj etmek için özel olarak geliştirilen kap kullanılabilecek.

Apple, yeni inşa edilen Steve Jobs Theatre'da gerçekleştirdiği etkinlikte Apple Watch Series 3, AppleTV 4K, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X'i tanıttı. Apple WAtch Series 3, SIM kart desteği olan ilk Apple saati olacak. iPhone 8 ve 8 Plus iPhone 7'nin performans olarak geliştirilmiş versiyonları olarak hazırlanmış. iPhone X ise Apple'dan uzun zamandır beklenen inovasyon atağını gerçekleştiren ürün olarak değerlendirilebilir. Ayrıca Qi ile iş birliği halinde geliştirilen kablosuz şarj teknolojisi yeni ürünlerin en dikkat çeken özelliklerinden biri.

10 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği