Yeni iPhone modelleri tanıtıldı

Apple'ın dün akşam açıkladığı telefonlardan iPhone XR 749 Dolar'a, iPhone Xs 999 Dolar'a iPhone Xs Max ise 1099 Dolar'a satılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple dün akşam yapılan etkinlikte üç yeni iPhone modeli açıkladı. Açıklanan telefonlardan iPhone XR 749 Dolar’a, iPhone Xs 999 Dolar’a iPhone Xs Max ise 1099 Dolar’a satılacak. iPhone Xs ve Xs Max Cuma gününden itibaren sipariş edilebilecek ve 21 Eylül’de müşterilere gönderilecek. iPhone XR ise 19 Ekim’den itibaren sipariş edilebilecek ve bir hafta sonra gönderilecek.

iPhone Xs ve Xs Max

iPhone Xs suya dayanıklı olarak üretildi. 5.8 inçlik OLED ekranı bulunan telefon geçtiğimiz yıl üretilen iPhone X ile aynı boyutlara sahip. Apple’ın pazarlama müdürü Phil Schiller şirketin Eylül etkinliğinde iPhone Xs’in yeni bir işlemciye ve dolayısıyla daha yüksek performansa sahip olduğunu söyledi. 512 GB’a kadar kapasiteye sahip telefon daha iyi renkler için geliştirilmiş ekran ve yeni sunulan altın renk seçeneği ile birlikte geliyor. Telefon iPhone X’e göre fazladan 30 dakika pil ömrüne sahip.

Xs modeli geliştirilmiş çift kamera sistemine sahip. Kameralar yeni flaş, sensörler ve Portre modu için Schiller’in deyimiyle “daha büyük, daha derin piksellere” sahip. Ön kamera ise iki kat daha hızlı çalışıyor ve fotoğraflarda derinlik algısı yaratmak için nokta projektörü kullanıyor. Ön kameranın bir diğer kullanım alanı da iPhone X’te olduğu gibi FaceID yüz tanıma sistemi.

Apple ayrıca bugüne dek ürettiği en büyük telefonu iPhone Xs Max’i tanıttı. 6,5 inç OLED ekrana sahip telefon aynı zamanda Apple’ın ürettiği en büyük bataryayı da bünyesinde barındırıyor. Telefon iPhone X’e göre 1,5 saat daha uzun pil ömrüne sahip. Her iki telefonda da çift SIM kart desteği bulunuyor. Böylece hem kişisel hem de iş telefonu aynı cihazda kullanılabilecek. Ya da sıkça ülke değiştiren kullanıcılar iki ülkeye ait numaralarını aynı telefonda kullanabilecek.

Beklenen (nispeten) ucuz iPhone modeli

Üçüncü model iPhone XR ise renkli alüminyum kapaklarla birlikte geliyor. Telefonun 6,1 inç LCD ekranı bulunuyor. Xs ve Xs Max ile aynı hızlı işlemciye sahip telefonun kameraları da bu modellerdeki gelişmiş kameralarla aynı özelliklere sahip. Telefonun bataryası ise iPhone 8 Plus’tan 1,5 saat daha uzun süre kullanıma izin veriyor.

iPhone XR Apple’ın son yıllarda çıkardığı çoğu telefondan daha düşük bir etikete sahip. iPhone Xs Max ise bugüne dek satışa sunulan en pahalı iPhone konumunda. Geçtiğimiz yıl iPhone X’in 1000 Dolar’lık fiyatı eleştirilere maruz kalmıştı. Apple’ın bu yüzden ucuz bir model üretmesi bekleniyordu.

Apple CEO’su Tim Cook “iPhone XR geleceğin akıllı telefonlarını daha fazla insana sunmamızı sağlayacak” diyor. Şirket iPhone 7 ve 8 modellerini satmaya devam edecek. iPhone 7 449 Dolar’a, iPhone 8 ise 599 Dolar’a satılıyor.

Kaynak: CNBC

Apple dün akşam yapılan etkinlikte üç yeni iPhone modeli açıkladı. Açıklanan telefonlardan iPhone XR 749 Dolar'a, iPhone Xs 999 Dolar'a iPhone Xs Max ise 1099 Dolar'a satılacak. Xs ve Xs Max modelleri benzer teknik özelliklere sahip. Xs Max daha büyük ekranı ve bataryası ile ön plana çıkıyor. Xs Max aynı zamanda bugüne dek satışa sunulan en pahalı iPhone oldu. iPhone XR ise OLED yerine LCD ekrana sahip. Küçük boyutu ve renkli alüminyum kapaklarıyla telefon iPhone 5C modelini anımsatıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği