iPhone X sizlere ömür

Bankacılık grubu Mirabaud Securities'in başkan yardımcısı Neil Campling, yatırımcılar için hazırladığı yazıda iPhone X'un ölüm sebebi olarak yüksek fiyatını işaret ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın iPhone SE2 adlı yeni bir modeli piyasaya süreceğine dair iddialar her geçen gün daha sık duyulmaya başlanıyor. Diğer yandan, şirketin piyasaya sürdüğü en son telefon iPhone X’un ölümünü ilan eden bir açıklamanın yatırımcılara gönderildiği sızan bilgiler arasında. Bundan sadece 6 ay önce, Kasım 2017’de piyasaya sürülen iPhone X, yüksek fiyatı sebebiyle müşterilerden beklenen ilgiyi toplayamadı.

Apple, iPhone X modelinde parmak izi okuyucusunu kaldırıp, Face ID (yüz tanıma) ve Portre Modu gibi yeni özellikleri kullanıcılarına sunmuştu. Ancak bankacılık grubu Mirabaud Securities’in başkan yardımcısı Neil Campling, yatırımcılar için hazırladığı yazıda iPhone X’un artık üretilmeyeceğini belirterek, modelin ölüm sebebi olarak yüksek fiyatını işaret ediyor. CNBC tarafından sızdırılan yazıda “Müşteriler yüksek fiyatlı akıllı telefonlara sırtını dönüyor.” ifadelerini kullandı. iPhone X’un satışlarına devam edilecek ancak yeni bir seri üretilmeyecek. Telefon şu anda ABD’de 999 Dolar’a, Türkiye’de ise 6 bin 99 Lira’ya satılıyor. Apple CEO’su Tim Cook “bu fiyat telefonun değerine uygun” diyerek şirketin fiyatlandırma politikasından geri adım atmayacağını ifade etti.

Beklentilerin çok uzağında kaldı

Campling’in yazısında Apple’ın telefona yönelik talebe dair öngörülerinin gerçekten çok uzak kaldığı ve bu yüzden artık tek bir iPhone X dahi üretilmeyeceği belirtildi. Bu karar, Apple’a iPhone X üretimi için elektronik parçalar sağlayan üretici şirketleri de zora sokmuş durumda.

Sızdırılan notta iPhone’a çip sağlayan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) adlı şirketin son günlerde borsada sürekli değer kaybettiğine vurgu yapıldı. Apple’dan daha fazla talep geleceği düşünüldüğü için üretilen parçalar şirketin elinde kaldı ve bu durum şirketin ciddi bir yara almasına sebep oldu.

iPhone X’un geleceği parlak görünmese de Apple’ın yeni ve daha ucuz bir model üzerinde çalıştığı söylentileri, üreticiler için hala bir umut ışığı oluşturuyor. Tüketiciler söyleyeceğini söyledi: “iPhone X çok pahalı.” Tim Cook belki bu telefonda indirime gitmek istemiyor ancak Apple’ın çok yakında, çok daha ucuz bir modeli piyasaya sürmesi sürpriz olmaz.

Kaynak: Inverse

Apple'ın piyasaya sürdüğü en son telefon iPhone X'un ölümünü ilan eden bir açıklamanın yatırımcılara gönderildiği, sızan bilgiler arasında. Bundan sadece 6 ay önce, Kasım 2017'de piyasaya sürülen iPhone X, yüksek fiyatı sebebiyle müşterilerden beklenen ilgiyi toplayamadı. Apple, iPhone X modelinde parmak izi okuyucusunu kaldırıp, Face ID (yüz tanıma) ve Portre Modu gibi yeni özellikleri kullanıcılarına sunmuştu. Ancak bankacılık grubu Mirabaud Securities'in başkan yardımcısı Neil Campling, yatırımcılar için hazırladığı yazıda iPhone X'un artık üretilmeyeceğini belirterek, modelin ölüm sebebi olarak yüksek fiyatını işaret ediyor.

2 Yorum

  • Tim Cook değiştilmeden, Apple’ın çöküşünün önüne geçilemeyecek. Mesele ürün fiyatı değil. Mesele Apple’ın inovasyon konusunda piyasaları domine eden liderliğinden çok uzak seyretmesi. Tim’in iPhone’a tek katkısı silinmesi mümkün olmayan eşcinsel duvar kağıtları ki bu tavır da cinsiyetçidir.

    Tim’i gördükçe aklımda ellerini “oh, iyi götürdük” şeklinde ovuşturan aksanlı İngilizcesiyle Samsung yetkilileri geliyor.

  • “Ne satsak gider, hem de istediğimiz fiyatta” anlayışın da yapılmış bir üründü, sanki!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği