iPhone 7 kasasından sızan ipuçları

İtalyan bir üretici, iPhone 7'ye ait olduğu iddia eden bir telefon kasası sızdırdı. Kasada hoparlör ve kamera ile ilgili değişiklikler yapıldığı görülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple yeni telefonu iPhone 7 için hazırlıklarını sürdürüyor. Sonbaharda yapılacak bir etkinlikle tanıtılması beklenen telefonun özelliklerinin nasıl olacağı ise merak konusu. Konuyla ilgili kişiler ve uzmanlar çeşitli tahminlerde bulunuyor. Ayrıca ara sıra Apple’dan sızdırıldığı iddia edilen bilgiler ortaya çıkıyor. Bu sızıntıların geçmişte pek çok yeniliği, kullanıcılara önceden haber verdiği biliniyor. Geçtiğimiz günlerde İtalya’da ortaya çıkan bir iPhone 7 kasası tasarımı da yeni cihazla ilgili bazı ipuçları veriyor.

Tahminlerden biraz farklı olan kasada en çok dikkat çeken detaylar 4 farklı hoparlör yuvası, kamera yuvasının büyüklüğü ve flaşın kameranın yanına değil altına yerleştirilmesi. Genel olarak iPhone 6 tasarımı ile benzerlik göstermesi beklenen telefonun yine yuvarlak hatlara sahip olacağı düşünülüyor. Sızdırılan kasa da bu görüşü doğrular nitelikte.

Ses sisteminde köklü değişiklikler

Dörtlü hoparlör tasarımı aslında Apple için yeni bir uygulama değil. iPad Pro‘larda stereo ses sistemi için, cihazın her iki ucunda ikişer hoparlör bulunuyor. Bu tasarım tabletlerde başarıyla kullanılıyor ancak telefonda nasıl bir deneyim sağlar bilinmiyor. Telefonu iki elle yanlardan tuttuğumuzda neredeyse tüm hoparlör çıkışlarını kapatıyoruz. Apple’ın hoparlörlerinin ekran ile aynı yöne bakmıyor olması daha önce de eleştirilmişti ancak Apple cihazın ön yüzünün sade görüntüsünü bozmamak için buraya hoparlör koymayı tercih etmiyor.

Tasarımda dikkat çeken bir başka nokta ise beklendiği gibi 3,5 mm kulaklık girişinin kaldırılmış olması. Telefonu daha da inceltmek için yapılan bu değişiklikle birlikte artık sadece Apple’ın ‘lightning port‘undan ya da Bluetooth bağlantısı ile kulaklık kullanılabilecek.

Daha büyük kamera

Yeni telefonda kamera ile ilgili geliştirmeler yapılması planlanıyordu. Daha büyük bir kamera yuvası daha geniş bir lens anlamına geliyor. Bu da daha geniş diyafram demek. Yeni iPhone’un 4,7 inçlik modelinde tek kamera 5,5 inçlik büyük versiyonunda ise çift kamera olacağı tahmin ediliyor. Bugüne kadar kameraların boyutu ile ilgili bir bilgi verilmemişti. Flaşın pozisyonunun değişmesi ise şimdiye kadar hiç tahmin edilmeyen bir uygulama. Çift kameralı versiyonda flaşın yanda durmaması için bu şekilde bir değişiklik yapılmış ve daha sonra aynı değişiklik tek kameralı versiyona da uygulanmış olabilir.

Öte yandan yeni tasarımda anten çizgilerinin oldukça inceldiği görülüyor. Ayrıca iPhone 7’nin suya ve toza dayanıklı olacağına dair söylentiler var ancak bu tasarımdan böyle bir çıkarım yapmak mümkün değil.

iPhone 7’nin dış yapısında çok büyük bir değişiklik olmamasına rağmen, her yeni modelde olduğu gibi işlemci ve RAM geliştirmeleri görmemiz mümkün. Kapasite açısından ise iPhone 6’da kullanılan 16 ve 64 GB modellerinin yanı sıra yeni telefonda maksimum kapasitenin 256 GB’a çıkması bekleniyor.

 

İtalyan bir üretici tarafından, Apple'ın ürettiği yeni telefona ait olduğu iddia edilen bir kasanın görüntüleri sızdırıldı. Yeni kasada 4 adet hoparlör çıkışı, daha geniş kamera yuvası ve kulaklık girişinin kaldırılmış olması dikkat çekiyor.

4 Yorum

  • abi bişey soracam; kameranın olduğu yere hoparlörü nasıl sığdırdınız ????

  • Bir noktayı hatırlatmak isterim, mevcut Iphone’larda da 2 adet (alt kısımda) delikli bölüm bulunmasına rağmen, sadece sağ alttaki bölümde hoparlör bulunmaktadır, dolayısıyla 4 adet delikli bölüm var ise bunların stereo hoparlör ve mikrofon için kullanılması olasıdır.

    • Yazıda da söz edildiği gibi bu tasarım 4 hoparlörlü yeni iPad Pro’larda aynen kullanılıyor. Yani mevcut iPhone serisindeki (tek taraflı) kullanımdan farklı. Bunun iPhone’a da uygulanması gayet mantıklı ve olası.

  • Aslında en büyük yenilik kasanın rengi değil mi? Daha önce hiç kullanılmayan eflatunla mor arası bir renk. Erkek olduğumdan doğru tanımlayamamış olabilirim :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği