Yeni iPhone yarın akşam geliyor

Apple'ın her yıl Eylül ayında düzenlediği ve yeni iPhone modelini tanıttığı etkinliği yarın TSİ 20:00'da gerçekleşecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Aylarca süren bekleyişin ardından nihayet Apple’ın Keynote etkinliğinin tarihi geldi. Yarın, 7 Eylül 2016’da, Türkiye saatiyle 20:00’da Apple CEO’su Tim Cook sahnede olacak.

Apple bu etkinliğin içeriğiyle ilgili herhangi bir bilgi vermedi. Ancak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Apple’ın yeni iPhone modelini tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni telefonun adının iPhone 7 olacağı düşünülüyor ancak Mart ayında açıklanan modele, rakam kullanmadan, iPhone SE adının verilmesiyle Apple’ın rakamlarla isimlendirme yönteminden tamamen vazgeçeceğini düşünenler var.

Kulaklık girişi kaldırılacak

Yeni modelde bazı radikal değişikliklere gidilmesi bekleniyor. En çok konuşulan değişiklik kulaklık girişinin telefondan kaldırılması. Telefonların kalınlığına doğrudan etki eden kulaklık girişinin ortadan kalkmasıyla yeni telefonun oldukça ince bir yapıya sahip olması bekleniyor. Ancak büyük ekran ve ince kasa birleşimi, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde bükülmelere sebep olmuş ve bu olay Bendgate adıyla tüm dünyada gündeme oturmuştu.

iPhone’ların kendine has şarj girişinin de (lightning portu) yeni modelle birlikte USB-C girişine dönüşmesi bekleniyor. Bu değişikliklerin ardından telefonun yanında verilen kulaklıkların Bluetooth özelliği olması ya da mevcut kulaklıkların kullanılması için bir USB-C adaptörü sunulması bekleniyor.

iOS 10

iPhone’un yanı sıra etkinlikte iOS 10’un kullanıma sunulması bekleniyor. Apple’ın sonbaharda kullanıma sunulacağını belirttiği yeni işletim sistemiyle birlikte fotoğraflar, mesajlar ve haritalar gibi pek çok temel uygulama değişime uğrayacak.

Twitter’da hareketlilik

Etkinlik öncesinde dikkat çeken bir başka durum da Apple’ın Twitter hesabını aktif hale getirmesi. 2011 yılında Apple tarafından alınan @apple adresinde, yakın zamana kadar, Twitter’ın yeni hesaplara verdiği klasik yumurta fotoğrafı bulunuyordu. Apple geçtiğimiz günlerde bu hesabın profil fotoğrafını şirketin logosu yaptı ve kapak fotoğrafını, etkinlikte kullandığı görselle değiştirdi.

Şimdiye dek hiç tweet atılmayan hesabın, etkinlik sırasında ilk kez kullanılacağı tahmin ediliyor. Hatta etkinliğin Twitter üzerinden canlı olarak takip edilmesi de ihtimaller arasında. Canlı yayın, tweetlerle ya da etkinliğin canlı videosuyla yapılabilir. Bugüne dek etkinliklerini sadece kendi cihazlarını kullananlara canlı olarak sunan Apple’ın bu etkinliğin video yayının sosyal medya üzerinden yapması pek muhtemel görünmüyor.

Apple’ın yarın son olarak Apple Watch 2‘yi de tanıtması bekleniyor. Bu konulardaki tüm soru işaretlerimiz, yarın akşam cevap bulacak.

Yarın akşam Türkiye saati ile 20:00'da başlayacak olan Apple etkinliğinde yeni iPhone modelinin tanıtılması, iOS 10'un kullanıma sunulacağı tarihin açıklanması ve Apple Watch 2'nin tanıtılması bekleniyor. Bu etkinlik öncesinde, yıllardır kullanmadığı Twitter hesabını aktif hale getiren Apple etkinlik sırasında ilk kez tweet atabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği