iPhone XR’ın bileşen raporu

iFixit, iPhone XR’ı parçalayarak inceledi ve bu telefonun aslında Apple’ın adlandırma sırasında atladığı iPhone 9 olması gerektiğine karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

iFixit, iPhone XR’ı parçalayarak inceledi ve bu telefonun aslında iPhone 9 olması gerektiğine karar verdi. Apple iPhone 8’i satışa sunduktan sonra 9’u atlayıp iPhone X’i piyasaya sürmüştü. (X Roma rakamıyla 10 anlamına geliyor). iFixit, iPhone XR incelemesinde, bu telefonun özelliklerinin iPhone 8 ile iPhone X arasında bir noktada olduğunu keşfetti.

Öncelikle iFixit, iPhone XR’ın pil boyutuna dikkat çekiyor. İlk incelemelerde iPhone XR’ın batarya konusunda iddialı olduğu konuşuluyordu. iFixit bunun sebebinin tek hücreli dikdörtgen bataryanın 11.16 vat saatlik kapasitesi söylüyor. iPhone XS’in bataryası da 12,08 vat saat ile çok ciddi bir fark barındırmıyor. Ancak XS’in ekranında çok daha fazla piksel olduğu göz önünde bulundurulduğunda, XR’ın bataryasının daha uzun süre dayanması anlaşılabilir.

LCD’nin boyutu diğer parçaları etkiliyor

Öte yandan iFixit, telefonun altında yer alan Lightning portunun neden tam olarak ortalanmadığı sorusuna da bir yanıt buldu. Bunun sebebi, XR modelinde kullanılan LCD ekranın daha kalın olması. LCD, OLED’e göre daha ucuz ama arka ışıklandırma ihtiyacı sebebiyle daha fazla yer kaplıyor. Bu yüzden diğer parçaların da yerinin değişmesi gerekiyor.

İncelemede değinilen bir diğer detay da iPhone XR’ın çift kamera yerine tek kamera kullanması oldu. XR’ın geniş açı modülü, XS’teki geniş açı modeliyle birebir aynı. Bu durum, portre modu ve akıllı HDR gibi özelliklerin sadece yazılım değişikliğiyle kullanılabildiği fikrini destekliyor.

Modüler SIM kart okuyucusu

Bir diğer ilginç detay da iPhone XR’ın modüler SIM kart okuyucusu kullanmasıydı. iPhone’larda ilk kez görülen bu durum, herhangi bir arıza durumunda SIM kart okuyucusunun değiştirilmesinin çok daha kolay ve ucuz olmasını sağlıyor. Artık SIM kart okuyucusunu değiştirmek için mantıksal çevrim kartını değiştirmeye gerek kalmayacak. Bu değişiklik, yeni telefonlarla gelen çoklu SIM kart kullanımı özelliğiyle de ilişkili ancak konu hakkında yeterince detaylı bilgi yok.

Sonuç olarak iFixit, iPhone XR’ın iPhone 8 ile XS arasında bir model olduğunu söylüyor. Eğer 8’den direkt 10’a geçilmesi canınızı sıkıyorsa, iPhone XR’a gönül rahatlığıyla iPhone 9 diyebilirsiniz.

Kaynak: 9to5Mac

iFixit, iPhone XR’ı parçalayarak inceledi ve bu telefonun özelliklerinin iPhone 8 ile iPhone X arasında bir noktada olduğunu keşfetti. İncelemede telefonun batarya kapasitesinin 11.16 vat saat olduğu ve telefonun kalın LCD ekranının diğer parçaların yerinin değiştirilmesine sebep olduğu öğrenildi. Ayrıca SIM kart okuyucusunun modüler yapısı sayesinde artık kolayca ve masrafsız bir şekilde değiştirilebildiği belirtildi.Yorumunuz: