Apple artık satılan cihaz sayısını açıklamayacak

Apple Finans Müdürü Luca Maestri bundan böyle iPhone, iPad ve Mac cihazların hangisinden ne kadar satıldığını açıklamayacaklarını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple dördüncü çeyrek rakamlarını açıklarken, şirketin Finans Müdürü Luca Maestri bundan böyle iPhone, iPad ve Mac cihazların hangisinden ne kadar satıldığını açıklamayacaklarını söyledi. Apple bugüne dek Apple Watch, AirPods ve HomePod gibi cihazlarının satış rakamlarını da tek tek açıklamak yerine hepsini ‘diğer ürünler’ kategorisinde açıklıyordu.

Bu kararın sebebi, iPhone satışlarının bir önceki yıla göre aşağı yukarı aynı olması ancak gelirlerin yüzde 29 artış göstermesi. Apple artık satılan ürün sayısının geçmişte olduğu kadar önemli olmadığını söylüyor. Ancak Maestri yine de Apple’ın satılan ürün sayısını artırmayı hedeflediğini söyledi.

Apple CEO’su Tim Cook da “Bu durum markete gittiğinizde kasiyerin size alışverişinizin tutarı yerine, aldığınız ürün sayısını söylemesine benziyor. Önemli olan sepette kaç adet ürün olduğu değil, sepettekilerin toplam değeri.” ifadelerini kullandı.

Ortalama ürün fiyatını hesaplamak mümkün olmayacak

Satılan ürün sayısı belki Apple’ın işletme olarak performansını birebir temsil eden bir ölçüt değil ancak analistler ve gazeteciler bu rakamları, bir Apple ürününün ortalama satış fiyatını hesaplamak için kullanıyor. Örneğin bu rakam, farklı iPhone modellerinin ne kadar başarılı olduğunu gösterebilir. Özellikle yeni XS, XS Max ve XR gibi yeni modellerin, SE, 6S ve 6 gibi üretimi durdurulan önceki modellere göre daha pahalı olduğu düşünüldüğünde, toplam satış rakamından yeni modellerin performansını takip etmek daha önemli hale geliyor.

Yaklaşan tatil dönemiyle birlikte analistlerin bu sonbaharda yeni açıklanan Apple ürünlerinin performansını ölçmesi güçleşecek. Maestri, Apple’ın akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet alanlarındaki rakiplerinin de satılan ürün sayısını açıklamadığının altını çizdi.

Kaynak: The Verge

Apple dördüncü çeyrek rakamlarını açıklarken, şirketin Finans Müdürü Luca Maestri bundan böyle iPhone, iPad ve Mac cihazların hangisinden ne kadar satıldığını açıklamayacaklarını söyledi. Bu kararın sebebi, iPhone satışlarının bir önceki yıla göre aşağı yukarı aynı olması ancak gelirlerin yüzde 29 artış göstermesi. Apple artık satılan ürün sayısının geçmişte olduğu kadar önemli olmadığını söylüyor. Analistler ve gazeteciler bu rakamları, bir Apple ürününün ortalama satış fiyatını hesaplamak için kullanıyordu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği