iPhone satışları beklenenin altında kaldı

Apple salı günü bu yılın ilk çeyreğine dair rakamları açıkladı. iPhone satışları beklentilerin aksine, geçtiğimiz yılın bu dönemine göre düşüş gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple salı günü bu yılın ilk çeyreğine dair rakamları açıkladı. iPhone satışları beklentilerin aksine, geçtiğimiz yılın bu dönemine göre küçük bir düşüş gösterdi. Ancak iPhone 7 Plus’ın diğer modelere göre daha pahalı olması sebebiyle az satışla daha fazla kar elde edildi. 52,2 milyon iPhone satması beklenen Apple bu çeyrekte 50,8 milyon telefon sattı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yaptığı iPhone satışlarından cihaz başına 642 Dolar alan şirket bu yıl bu rakamı 655 Dolar’a çıkardı.

Apple CEO’su Tim Cook, özellikle iPhone 7 Plus satışlarının beklentilerin üzerinde olduğunu ve tedarik zincirinin yetersiz kaldığını söyledi. Geçtiğimiz yıl ilk çeyrekte iPhone satışları ilk kez düşüş göstermişti. Son 5 çeyreğin 4’ünde de durum bu şekilde oldu. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen düşüşlerin sebebi olarak artık pazardaki müşterilerin çoğunun bir iPhone sahibi olması ve telefonlarını güncelleme ihtiyacı hissetmemesi gösterilmişti. Bu yılki düşüşte ise müşterilerin yeni iPhone’u beklemesinin etkili olabileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Apple, şimdiye kadarki en iyi performansını göstererek 78,3 milyon iPhone satmıştı. Ancak yeni cihazların yarattığı heyecan kısa sürdü ve bir sonraki çeyreğe etkisi yansımadı. Eylül’de iPhone 8’in tanıtılmasıyla satışların yeniden tavan yapması bekleniyor.

iPad

Öte yandan Apple ilk çeyrekte 8.9 milyon iPad sattı. uzun süredir düşüşte olan iPad satışları, analistlerin beklentilerini de haklı çıkararak düşüşüne devam etti. Apple’ın ürettiği iPad Pro modelleri de düşüşü engelleyemedi.

Mac

Bilgisayar satışlarında da beklentiler karşılandı ve şirket 4,2 milyon cihaz sattı. Tüm bölgelerdeki satışlarda artış görülürken sadece Çin pazarında yüzde 14’lük bir düşüş yaşandı. Apple bu bölgede etkin olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Hizmetler ve diğer ürünler

Apple’ın hizmetler kategorisi de yüzde 18’lik artışla 7 milyar Dolar’ın üzerinde gelir getirdi. Aralarında Apple Watch, AirPods kulaklıklar, Beats kulaklıklar, iPod’lar ve diğer aksesuarların yer aldığı ‘diğer ürünler’ kategorisinde ise yüzde 31’lik artışla 2,87 milyar Dolar gelir elde edildi. Tim Cook, sadece Apple Watch, AirPods ve Beats ürünlerinden son dört çeyrekte elde ettikleri gelirin, Fortune 500 listesine girebilecek bir şirketin gelirlerine eşdeğer olduğunu belirtti.

Apple toplamda 2017’nin ilk çeyreğinde 52,9 milyar Dolar gelir elde etti. Analistlerin beklentisi de 53 milyar Dolar civarındaydı. Apple’ın karı da hisse başına 2,10 Dolar’dan toplam 11 milyar Dolar’a yükseldi. Apple hissedarlarına ödemeyi planladığı 350 milyar Dolar’lık ödemeyi de 300 milyar Dolar olarak güncelledi. Şirket bu ödemeleri 2019’un Mart ayının sonuna kadar tamamlamayı planlıyor.

Wall Street Journal, Apple’ın kasasındaki paralarıyla neleri satın alabileceğini gösteren eğlenceli bir görsel paylaştı.

Kaynak: CNet, Business Insider, Mashable

Apple salı günü bu yılın ilk çeyreğine dair rakamları açıkladı. iPhone satışları beklentilerin aksine, geçtiğimiz yılın bu dönemine göre küçük bir düşüş gösterdi. Ancak iPhone 7 Plus'ın diğer modelere göre daha pahalı olması sebebiyle az satışla daha fazla kar elde edildi. 52,2 milyon iPhone satması beklenen Apple bu çeyrekte 50,8 milyon telefon sattı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yaptığı iPhone satışlarından cihaz başına 642 Dolar alan şirket bu yıl bu rakamı 655 Dolar'a çıkardı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği