iPhone üretimi yüzde 10 azalacak

Apple, iPhone 7'ye yönelik taleplerin beklentinin altında kalmasının ardından 2017'nin ilk çeyreğinde üretimi yüzde 10 azaltma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefon parçaları tedarikçilerinden alınan rakamlar incelendiğinde, Apple’ın 2017’nin ilk çeyreğinde iPhone üretimini yüzde 10 civarında azaltacağı görülüyor. 2016’da da Ocak Mart döneminde üretimi azaltan Apple, 2015’in sonunda elinde kalan 6S modellerini satamadığı için böyle bir yöntem izlemişti. Bu deneyime dayanarak Eylül’de tanıttığı iPhone 7’nin üretimini de yüzde 20 civarında azaltan Apple yine de stokları bitirme konusunda zorlanıyor. Tüm dünyada en son iPhone modellerinin satışı göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki çeyrekte iPhone 7 ve 7 Plus üretiminin azaltılması gerekiyor.

İki kameralı, büyük iPhone 7 Plus modeli aslında popülerliğini koruyor. Ancak kamera sensörü yetersizliği sebebiyle Apple bu telefonlara yönelik talepleri de karşılayamıyor.

Yeni özellikler yeterli değil

ABD’li araştırma şirketi IDC, 2016’daki küresel akıllı telefon satışlarının 2015’teki ile aynı seviyede olduğunu belirtiyor. Apple bile dikkat çekici yeni özellikler ekleme konusunda güçlük çekiyor. Bu durum da normalde telefonunu güncellemek isteyecek kullanıcıların talebinin azalmasına sebep oluyor.

Japonya’daki iPhone 7 talebi ise oldukça yüksek. Telefonun temassız mikroçip okuyucuları ile uyumu, ülkede bu teknoloji ödeme yapmak için kullanıldığından, müşteriler için tercih sebebi oluyor. Ancak Japonya, küresel akıllı telefon pazarının yüzde 10’unu oluşturduğu için sadece bu ülkede satışların iyi gitmesi genel durumu çok fazla değiştirmiyor.

Japon parça üreticileri de Apple üretimindeki azalmadan etkilenecektir. Ancak Çinli akıllı telefon üreticilerinin siparişleri ve otomobil  teknolojileri konusunda artan talep bu düşüşün etkisini hafifletecektir. Apple’ın sektörde oynadığı rolün geçtiğimiz dönemde azalması göz önünde bulundurulduğunda, ilk çeyrekteki azalmanın beklentiler dahilinde olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Nikkei

2015'in sonundan bu yana satışlarını artırmakta sıkıntı yaşayan Apple, iPhone 7 ile de istediği rakamlara erişemeyince, yeni yılın ilk çeyreğinde iPhone üretimini yüzde 10 azaltma kararı aldı. Çift kameralı model iPhone 7 Plus'ın satışları başarılı seyrederken, kullanıcılar iPhone 7 satın alma konusunda yeterince ikna olmuş değil. Apple'ın yeni modellere, müşterilerin ilgisini çekecek yeni özellikler ekleme konusunda başarısız olduğu ifade ediliyor. Üretimdeki azalmanın beklentiler dahilinde olduğunun altı çiziliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği