Apple, iPhone X’e olan düşük talep nedeniyle üretimi azaltabilir

Apple'ın beklenenden az talep olması sebebiyle iPhone X üretimini azaltacağına dair iddialar var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, bin Dolar’lık iPhone X’in satışlarında zorlanmış gibi görünüyor. The Wall Street Journal‘ın haberine göre Apple, üretimi 40 milyon cihazdan 20 milyona indirerek iPhone X üretimini azaltmaya hazırlanıyor. Apple’ın böyle bir karar almasının nedeninin ‘talebin beklenenden az olması’ olduğu öne sürüldü.

iPhone X üretimini azaltacak olması iddiasının yanı sıra Apple’ın iPhone X üretimi için gereken parçalar için verdiği siparişi yüzde 60 oranında azalttığı da iddia ediliyor. İddialarla ilgili Apple’dan resmi bir açıklama gelmese de konuyla ilişkili olduğu bilinen biri, satışlar iyi olmadığı zamanlarda parça siparişlerinde azaltmaya gidildiğini söyledi.

Dördüncü çeyrek mali raporu yarın yayımlanacak

Öte yandan parça tedarikçisi Murata’nın açıkladığı gibi, tedarik zincirinde kayda değer bir düşüş olmadığına dair haberler de var. Geçtiğimiz yıllarda da tatil dönemlerinden sonra Apple’ın yeni iPhone modellerinin üretimini azaltacağına dair haberler çıkmıştı. Apple yarın 2017’nin dördüncü çeyrek mali raporunu yayımlayacak. Böylece yılın sonuna doğru iPhone satışlarında yaşananlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabiliriz. Raporda iPhone 6, 7 ve 8’in yanı sıra iPhone X satış rakamları açıklanacak. iPhone X’in Apple’ın çıkardığı en pahalı cihaz olması bazı müşterileri iPhone 7 veya 8 gibi daha makul fiyatlı modellere itmiş olabilir. Yine de durum Apple açısından çok fena sayılmaz. Uzmanlar 2017’nin son çeyreğindeki iPhone satışlarının yüzde 1,5 oranında artmış olduğunu tahmin ediyor fakat Apple umduğu kadar iPhone X satamamış olabilir tabii ki.

Kaynak: Ars Technica

The Wall Street Journal, Apple'ın iPhone X üretimini 40 milyon cihazdan 20 milyon cihaza düşürerek üretimi azaltmaya hazırlandığını öne sürdü. Konuyla ilgili Apple'dan resmi bir açıklama gelmese de Apple'ın çıkardığı en pahalı ürün olan bin Dolar etiketli iPhone X, insanları daha makul fiyatlı iPhone 7 ve 8 modellerine itmiş olabilir.

Etiketler:

1 Yorum

  • Ne kadar sattığının yanında ne kadar kâr ettiği de önemli bir detay. bugünkü bilançonun yanında bunları da görebiliriz diye tahmin ediyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği