Apple tekrar yükselişe geçti

2016'nın son çeyreğinde artan iPhone satışları, Apple'ın uzun süreli düşüşten sonra tekrar yükselişe geçmesine yardımcı oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2016’nın son çeyreğinde artan iPhone satışları, Apple’ın uzun süreli düşüşten sonra tekrar yükselişe geçmesine yardımcı oldu. Şirket 4. çeyrekte toplam 78 milyon iPhone sattı. Bu rakam bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 daha fazla ve analistlerin beklentilerini karşılıyor. Toplamda ise Apple 17,9 milyar Dolar -ya da hisse başına 3,36 Dolar- kar elde etti. Ciro da 78,4 milyar Doları buldu. Analistler, hisse başına gelirin 3,22 Dolar, toplam cironun da 77,8 milyar Dolar civarında olmasını bekliyordu.

Diğer ürünlerde ise Apple 13 milyon adet iPad ve 5 milyondan fazla Mac sattı. Ayrıca sunduğu servislerden 7 milyar Dolar kazanan Apple, geri kalan ürünlerinden de toplam 4 milyar Dolar gelir elde etti.

Hizmetler beklenenden fazla büyüdü

Rakamlar Apple’ın hizmet kolunun tahmin edildiğinden daha fazla büyüdüğünü, iPad ve diğer ürünlerin ise beklentilerin altında kaldığını gösteriyor. Apple, akıllı saati Apple Watch’ın rekor kırdığını söylüyor ancak net bir rakam telaffuz etmekten de kaçınıyor.

Şirketin CEO’su Tim Cook, “Tatil çeyreği sonuçlarımızın, Apple’ın şimdiye dek gördüğü en yüksek ciroyu elde ettiğini ve birden fazla rekoru da geride bıraktığını açıklamaktan mutluluk duyuyoruz. Daha önce hiç satmadığımız kadar iPhone sattık ve iPhone, Hizmetler, Mac ve Apple Watch alanında gelir rekoru kırdık. Hizmetlerden elde ettiğimiz gelir, geçtiğimiz yılda hızla büyüdü. Bu büyümenin merkezinde App Store’daki rekor müşteri aktivitesi bulunuyor. Geliştirmekte olduğumuz yeni ürünlerimiz konusunda da oldukça heyecanlıyız.” şeklinde konuştu.

Birinci çeyrek beklentileri düşük tutuldu

Ancak Apple’ın, açıkladığı olumlu rakamlara rağmen, içinde bulunduğumuz çeyrek için koyduğu hedefler, analistlerin beklentisinin altındaydı. Apple 51,5 ila 53,5 milyar Dolar arasında gelir beklediğini belirtirken pek çok analistin beklentisi 54 milyar Dolar ve üzerindeydi. Apple brüt kar marjının da yüzde 38-39 civarında olacağını belirtti.

Açıklamanın ardından Apple hisselerinde küçük bir artış gözlendi. 124,62 Dolar’a çıkan hisseler 3,27 Dolar ile yüzde 2’den fazla bir artış gösterdi.

Çin bölgesi 16,2 milyar Dolar’lık gelirle bir önceki yıla göre yüzde 12 düşüş gösterdi ve yine Apple’ın en zayıf noktası oldu. Yine de üçüncü çeyreğe göre yüzde 85 artış gözlendi ve bir önceki yılın tatil sezonuna kıyasla gerçekleşen düşüş beklenenin altında oldu.

 

Kaynak: Recode

2016'nın son çeyreğinde artan iPhone satışları, Apple'ın uzun süreli düşüşten sonra tekrar yükselişe geçmesine yardımcı oldu. Şirket 4. çeyrekte toplam 78 milyon iPhone sattı. Bu rakam bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 daha fazla ve analistlerin beklentilerini karşılıyor. Toplamda ise Apple 17,9 milyar Dolar -ya da hisse başına 3,36 Dolar- kar elde etti. Ciro da 78,4 milyar Doları buldu. Analistler, hisse başına gelirin 3,22 Dolar, toplam cironun da 77,8 milyar Dolar civarında olmasını bekliyordu. Diğer ürünlerde ise Apple 13 milyon adet iPad ve 5 milyondan fazla Mac sattı. Ayrıca sunduğu servislerden 7 milyar Dolar kazanan Apple, geri kalan ürünlerinden de toplam 4 milyar Dolar gelir elde etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği