İkinci çeyrekte tek gülen Zuckerberg oldu

Teknoloji şirketleri ikinci çeyrek gelirlerini bir bir açıklarken Apple ve Twitter gibi büyük şirketlerin büyüme gerçekleştirmekte zorlandığı görülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Özellikle akıllı telefonların birden hayatımıza yerleşmesi ve düşük ücretli yüksek hızlı internet bağlantılarının yaygınlaşması ile tüm dünyada teknoloji şirketleri son 10 yılda büyük patlama yaptı. Her geçen yıl bir öncekine göre daha fazla büyüme kaydeden bu şirketler artık teknoloji çılgınlığının normal seviyelere ulaşması ile geçmişteki ivmelerini kaybetmeye başladı.

Twitter düşüşte

Bugüne dek reklam gelirleriyle desteklenen sağlam bir büyüme grafiği olan Twitter geçtiğimiz çeyrekte yavaşlama sinyalleri vermeye başladı. Şirket kötü gidişatın etkisiyle yıl sonu gelir tahminini de düşürme kararı aldı. Halka arz edilmesinin ardından 3 yıl boyunca yüzde 50 ila yüzde 100 arası değişen oranlarda büyüme kaydeden Twitter, geçtiğimiz yılı sadece yüzde 20’lik bir büyüme ile kapattı. Bu yılın ikinci çeyreğine ait rakamların ve hedef küçültüldüğünün açıklanmasının ardından ise şirketin hisseleri bir kaç saat içinde yüzde 11’den fazla düşüş gösterdi.

Twitter bu kötü gidişe dur demek için canlı video yayınlarına ağırlık vermeyi planlıyor. Özellikle şirketin ulusal Amerikan futbolu ligi NFL ile yaptığı canlı yayın anlaşmalarının önemli bir gelir kaynağı olması bekleniyor.

Apple da yara aldı

Sektördeki yavaşlamadan etkilenen bir başka şirket de Apple. Bu yılın ilk çeyreğinde uzun süre sonra ilk kez bir önceki yılın aynı çeyreğinden daha düşük bir büyüme rakamı gösteren Apple, ikinci çeyrekte de gelirlerin azaldığını gösteren rakamlar açıkladı. Yine de bu çeyrekte 8 milyar dolar gelir elde eden şirket, açıklamanın ardından hisse senetlerinde yüzde 5’lik bir artış gördü.

Apple’ın birkaç çeyreklik kötü gidişten etkilenmeyecek kadar sağlam temelleri bulunduğunu söyleyebiliriz ancak şirket bu yıl için geleceğe çok da umutlu bakıyor gibi görünmüyor. Üçüncü çeyrekte de geçtiğimiz yıla oranla daha az gelir elde etmesi beklenen şirket, bu çeyrek için 42,4 milyar dolarlık ciro hedeflediğini açıkladı. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 15 daha düşük.

Screenshot_4

Apple bir çok alanda küçülmeye devam ediyor. Örneğin iPhone satışları 40.4 milyona düştü, Çin’deki ciro yüzde 33 azalarak 8.8 milyar dolara geriledi, Apple Watch, Apple Tv gibi nispeten yeni ürünlerin yer aldığı ‘diğer ürünler’ kategorisi ise yüzde 16’lık düşüşle 2,2 milyar dolara geriledi. Bu dönemde Apple’ın büyüme sağladığı tek bölge ise, satışların yüzde 23 arttığı Japonya pazarı oldu.

Şirket yeni açıklanacak iPhone telefonların getireceği satışlara rağmen bu yılın son çeyreğinde 45,5 ila 47,5 milyar dolarlık satış hedeflendiğini açıkladı. Bu rakam geçtiğimiz yıl aynı dönemde 51,5 milyar dolardı.

Zuckerberg’in keyfi yerinde

Sektördeki tüm bu kötü havadan tek etkilenmeyen şirket ise Facebook gibi duruyor. Etkileyici ikinci çeyrek rakamlarının açıklanmasının hemen ardından şirketin hisse senetleri yüzde 6,5 değerlendi. Bu gelişme Mark Zuckerberg’in birkaç saat içinde 3,4 milyar dolar kazanmasını sağladı.

960x0

Facebook ikinci çeyrekte analistlerin beklentilerinin üzerine çıkmayı başardı. Daha önce 6,02 milyar dolar olacağı tahmin edilen gelirler 6,44 milyar doları buldu. Aynı şekilde analistlerin hisse başına 57 sent olacağını düşündüğü artış da hisse başına 71 sente ulaştı.

Nisan ayında ilk çeyrek rakamları açıklandığında da piyasaları etkilemeyi başaran Facebook birkaç saat içerisinde 4 milyar doların üzerinde değer kazanmıştı.

Kaynak: Recode, Forbes, Fortune

Teknoloji sektöründeki yavaşlamanın etkisiyle Apple ve Twitter gibi büyük şirketlerin geçtiğimiz yıllarda elde ettiği başarılara ulaşamadığı görülüyor. İkinci çeyrek rakamlarını açıklayan şirketler, alışılmadık düşüşler sergiliyor. Twitter’ın hisseleri bu rakamlarla birlikte düşüşe geçerken piyasalarda hala Apple’a karşı bir güven hakim. Öte yandan Facebook bu karamsar ortamda büyümesine kaldığı yerden devam ediyor. Bu yılın iki çeyreğinde de piyasanın durgunluğundan etkilenmediği görülen şirket, ikinci çeyrek rakamlarını açıkladıktan sonra 3,4 milyar dolar değer kazandı.2 yanıt

Yorumunuz: