Tencent performanstaki gerilemeyi taze kanla durduracak

Çin'in en büyük oyun ve sosyal medya şirketi Tencent, mevcut yöneticilerinin yüzde 10'unu daha genç yöneticilerle değiştirme kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tencent son dönemde yaşanan kötü performansı mevcut yöneticilerinin yüzde 10’unu daha genç yöneticilerle değiştirerek durdurmayı hedefliyor.

İddiaya göre oyun ve sosyal medya devinin başkanı Martin Lau geçtiğimiz yılın sonunda şirket içinde yapılan bir toplantıda, en düşük performansa sahip genel müdürlerin şirketten çıkarılacağını ya da daha düşük pozisyonlara aktarılacağını belirtti. Bu yöneticilerin yerine, yüksek performans gösteren daha genç yöneticiler yerleştirilecek. Şirket sözcüsü Jane Yip iddia hakkında yorum yapmayı reddetti.

Oyun onayları gecikince büyüme durdu

Bu hamle, Tencent’in yaşadığı en zorlu dönemin ardından geldi. Çinli düzenlemeciler 2018’in dokuz ayında oyunlara onay vermeyi durdurdu. Bu da şirketin en önemli gelir kaynaklarından birinin önünde büyük bir engel oluşturdu. Dünyanın en değerli sekizinci şirketi olan Tencent, Çinli kullanıcıların ilgisini çekmek için Alibaba ve Bytedance (TikTok) gibi şirketlerle yarışıyor. Tencent’in oyun birimine harcamaları kısmasını söylediği de gelen bilgiler arasında.

Sosyal medya devi Perşembe günü son çeyrek gelirlerini açıklayacak. Analistler yüzde 16 düşüş bekliyor. Bu oran şirketin son 10 yılda yaşadığı en büyük düşüş olacak.

Çin’de büyüme darbe aldı

Tencent’in iş gücü 2015’in sonundan geçtiğimiz yılın Eylül ayına kadar 30 binden 50 bine yükseldi. Şirket şimdi tıpkı diğer Çinli şirketler JD.com ve Didi Chuxing gibi, zor zamanlarda çalışanlarına veda etmek zorunda kalacak. ABD’nin düzenleme darbesiyle birlikte, şirketin yeni yatırımlar alması da zorlaştı. Çinli risk sermayesi anlaşmaları Aralık çeyreğinde yüzde 25 düşüş gösterdi. Bu düşüş 2015’ten bu yana yaşanan en büyük düşüş oldu.

Tencent hala WeChat gibi güçlü bir markaya sahip. WhatsApp, Instagram, Facebook, Yelp, Paypal ve Twitter’ın bir karışımı olarak tanımlanabilecek uygulama, bir milyardan fazla kişiye alışveriş, servisler ve araç çağırma alanlarında hizmet veriyor. WeChat sadece oyun ve reklam geliri ile değil aynı zamanda videodan finans hizmetlerine kadar çok fazla alanda, dev bir kitleye hizmet sunuyor. Ancak WeChat’in kurucusu Allen Zhang, platformun yenilenmeye ihtiyacı olduğunu belirtti ve Ocak ayında şirketin nasıl gelişeceğine dair vizyonunu ortaya koydu.

Kaynak: Bloomberg

Tencent son dönemde yaşanan kötü performansı mevcut yöneticilerinin yüzde 10'unu daha genç yöneticilerle değiştirerek durdurmayı hedefliyor. İddiaya göre oyun ve sosyal medya devinin başkanı Martin Lau geçtiğimiz yılın sonunda şirket içinde yapılan bir toplantıda, en düşük performansa sahip genel müdürlerin şirketten çıkarılacağını ya da daha düşük pozisyonlara aktarılacağını belirtti. Bu yöneticilerin yerine, yüksek performans gösteren daha genç yöneticiler yerleştirilecek. Şirket sözcüsü Jane Yip iddia hakkında yorum yapmayı reddetti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği