Çin’de bağımsız haber yapmak yasaklandı

Çin Siber Alan Yönetimi, internet haberciliği yapan sitelerin hükumetten bağımsız, orijinal içerikle haber yapmasını yasakladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in en üst düzey internet düzenleme kurumu, internet üzerinden faaliyetlerini sürdüren Sina Corp. Tencent Holding gibi şirketlerin orijinal içerikle haber yapmasını yasakladı. Çin Siber Alan Yönetimi yasağı en büyük haber siteleri üzerinden aynı bildirgeyi yayınlatarak duyurdu.

Bildirgede internet sitelerinin yayınladığı bağımsız haberlerin toplumda çok büyük olumsuz etkilere yok açtığı belirtilerek bu durumun internet düzenlemelerine aykırı olduğu vurgulandı.

Geçtiğimiz dönemde Tencent firmasına benzer yaptırımlarda bulunan yönetimin, cuma günü tüm mobil ve online haber servislerine ‘güncel haberler’ operasyonlarını durdurmasını söylediği ifade ediliyor. Bu yasakla birlikte otoriteler online habercilikte neredeyse mutlak kontrole sahip olacak.

“Olumsuz haberler huzursuzluk yaratıyor”

Başkan Xi Jinping, medyanın yönetimdeki Çin Komünist Partisi‘nin çıkarlarına hizmet etmesi gerektiğini belirtti. Partinin uzun zamandır olumsuz haberlerin huzursuzluk yaratma ihtimaline karşı duyarlı olduğu biliniyor.

Komünist Parti’nin her beş yılda bir gerçekleşen görev değişikliği kongresi öncesinde Başkan Xi, muhalif görüşleri bastırarak kendi gücünü garanti altına almak istiyor. Uygulamaya aykırı hareket eden şirketlerin ciddi para cezaları ile karşılaşacağı belirtiliyor. Konu ile ilgili görüşleri sorulan Tencent, Sina, NetEase gibi büyük Çin haber şirketleri yorum yapmaktan kaçındı.

Geçtiğimiz dönemde Çinli otoriteler, internet üzerinden haber yapan şirketlerin çalışmalarına devam edebilmeleri için bir lisans alması gerektiğini, bu lisans için de yönetim kurulunda en az yüzde 1 hissesi olan bir hükumet yetkilisi bulunması gerektiğini ifade eden bir plan ortaya koymuştu.

Geçmişte yolsuzluk haberleri yapılmıştı

Çin’de internet üzerinden içerik, oyun ve haber sunan çok büyük şirketler bulunuyor. Tencent’in QQ uygulaması ve WeChat adlı uygulamanın toplam kullanıcı sayısı bir milyarı buluyor. Ancak bu şirketlerin orijinal haber üretme yetkisi bulunmuyor. Bu sebeple bu şirketlerin muhabir ya da editörleri işe alması da yasak. Ancak geçtiğimiz dönemde bazı haber şirketleri resmi kurumlardaki yolsuzluklarla ve toplumsal konularla ilgili araştırma haberleri yayınlamıştı.

Kaynak: Bloomberg

Çin'in en üst düzey internet düzenleme kurumu Siber alan Yönetimi, internet üzerinden faaliyetlerini sürdüren Sina Corp. Tencent Holding gibi şirketlerin orijinal içerikle haber yapmasını yasakladı. İnternet siteleri sadece resmi haber ajansından gelen haberleri yayınlayabilecek. Bu şirketlerin muhabir ve editör bulundurması da yasaklandı. Hükumet yasağın sebebini, olumsuz haberlerin toplumda huzursuzluk yaratması şeklinde açıkladı. Başkan Xi Jinping'in yakında gerçekleşecek parti kongresi öncesi ipleri eline almak için böyle bir hamle yaptığı sanılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği