“Sosyal medya haber kaynağı olamaz”

İnternet kullanımına getirdiği yasaklarla bilinen Çin hükümeti, haber kaynağı olarak sosyal medyanın kullanılmasını yasaklamaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in internet kullanımına getirdiği yasaklamaları hepimiz az çok biliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu yasaklara bir yenisi daha eklenecek ve en azından resmi olarak onaylanmadığı sürece sosyal medyadan alınan bilgilerin haber kaynağı olarak kullanılması engellenecek.

Çin’de yer alan Siber Alan Yönetimi, bu hamlenin dedikodu ve yalan haberlerin yayılmasını engellemek amacıyla yapıldığını söylese de, çoğu kişi hükumetin bu yasağı kendi otoritesini arttırmak için getirdiğini düşünecektir.

Hükümet haklılık payını arttırmak için, sosyal medyada ortaya çıkan ve yayılan sahte haber kaynaklarını kanıt olarak gösterdi. Siber Alan Yönetimi, verdiği bir demeçte “Haber yazmak için kulaktan dolma bilgiler, varsayımlar, hayal gücü kullanmak ya da gerçeği çarpıtmak yasaktır.” dedi.

Sanal gerçeklik idareciliğindeki tüm birimler, internetteki içeriklerin yönetim sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getirmeli, denetimleri ve araştırmaları güçlendirmeli, yalan ve gerçeği yansıtmayan haberleri derinlemesine araştırarak ele almalıdır.

Kendisiyle çelişiyor

Çin’de, hükumetin kişilerin internet kullanımını gözlemlemesi oldukça yaygın bir durum. Hatta internet aracılığıyla, kişileri yönlendirmeye çalışan propaganda malzemeleri bile kullanılıyor. Özellikle Çin hükumetinin kendi hakkında art arda yayınladığı propaganda haberlerini düşününce, bu yeni yasak kulağa oldukça ilginç geliyor.

internet-china-karen-roach-shutterstockİnternet kullanımına getirdiği yasaklarla bilinen Çin hükümeti, sosyal medyada çıkan ve aslı olmayan haberleri kaynak olarak kullanan siteleri yasaklayacak. Çin’de yer alan Siber Alan Yönetimi, haber yapabilmek için kulaktan dolma bilgiler kullanmanın veya varsayımlara dayanmanın yasak olduğunu belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği