TikTok 1 milyar kez indirildi

Sosyal video paylaşım uygulaması TikTok, Android ve iOS üzerinde toplamda 1 milyardan fazla indirildi. Uygulama Facebook’la yarışıyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer hala TikTok’un ne olduğunu bilmiyorsanız şu anda bir milyar adım geride kaldınız demektir. Kullanıcıların popüler müzik videolarına dudaklarını oynatarak eşlik etmesini ve bu videoları arkadaşları ile paylaşmasını sağlayan sosyal video uygulaması iOS ve Android üzerinde toplam 1 milyar indirmeyi geçti. Veri şirketi Sensor Tower, bu rakamlarla birlikte TikTok’un Facebook gibi şirketlerle yarışır hale geldiğini belirtti.

Sensor Tower kurucusu Oliver Yeh “1 milyar indirmenin yaklaşık 663 milyonu 2018’de gerçekleşti. Bunu karşılaştıracak olursak Facebook geçtiğimiz yıl 711 milyon kez, Instagram ise 444 milyon kez indirildi.” diyor.

Çin’in en değerli teknoloji şirketlerinden biri

Facebook ve Instagram gibi markalar küresel bilinirliğe sahip olsa da TikTok genellikle Asya’da kullanılıyor. Uygulama Çinli şirket ByteDance tarafından üretildi ve Reuters’a göre 75 milyar Dolar üzerinden değerlendiriliyor. Bu da şirketin Çin’in en değerli teknoloji şirketlerinden biri olduğunu gösteriyor. Ancak TikTok’un hiçbir sorunu yok değil. Uygulama son dönemde istismarcıların ‘avlanma alanı’ haline geldiği gerekçesiyle eleştirildi.

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının genç kullanıcılara hitap edebilmek için sürekli kendilerini güncelledikleri bu dönemde TikTok ciddiye alınması gereken bir güç haline geldi. 1 Milyar indirme aslında hikayenin sadece bir kısmı. Bu sayı TikTok’un ‘lite’ versiyonunu ve farklı bölgelerde kullanılan farklı versiyonlarını da içeriyor. Ama uygulamanın Çin’de kullanılan Android versiyonu Douyin bu rakamlara dahil değil. Öte yandan, uygulamanın kaç kere indirildiğini bilsek de bu kullanıcıların kaçının uygulamayı düzenli olarak kullandığına dair elimizde bir veri yok. TikTok da konu ile ilgili sorulara yanıt vermedi. Şirketin sitesinde “2018’in en çok indirilen uygulamalarından biri” ifadesi yer alıyor.

Kaynak: CNET

Kullanıcıların popüler müzik videolarına dudaklarını oynatarak eşlik etmesini ve bu videoları arkadaşları ile paylaşmasını sağlayan sosyal video uygulaması iOS ve Android üzerinde toplam 1 milyar indirmeyi geçti. Veri şirketi Sensor Tower, bu rakamlarla birlikte TikTok’un Facebook gibi şirketlerle yarışır hale geldiğini belirtti. Sensor Tower kurucusu Oliver Yeh “1 milyar indirmenin yaklaşık 663 milyonu 2018’de gerçekleşti. Bunu karşılaştıracak olursak Facebook geçtiğimiz yıl 711 milyon kez, Instagram ise 444 milyon kez indirildi.” diyor.Yorumunuz: