Çinli Tencent 500 milyar Dolar ligine girdi

Çin merkezli Tencent adlı şirket, 500 milyar Dolar'dan fazla değer biçilen ilk Çinli şirket oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin merkezli Tencent, 500 milyar Dolar’dan fazla değer biçilen ilk Çinli şirket oldu. Şirketin en yakın rakibi Alibaba ise 474 milyar Dolar’lık değeri ile Asya’nın en değerli ikinci şirketi olma özelliği taşıyor.

2017’nin üçüncü çeyreğinde 9,8 milyar Dolar ciro yaptığını ve bunun 2,7 milyar Dolar’ının kar olduğunu açıklayan Tencent, Apple, Alphabet, Facebook, Microsoft ve Amazon’un yer aldığı yarım trilyonluk şirketler kulübüne girmiş oldu. Şirketin oyun sektöründeki başarısı sayesinde toplam kar geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 69 yükselirken cirosu yüzde 61 oranında arttı.

South China Morning Post adlı gazete, Tencent’in 2004 yılındaki ilk halka arz yatırımının şu anda 1 milyon Dolar değerinde olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz 12 aya baktığımızda bile Tencent’in hisse bedelinin ikiye katlandığını görmek mümkün. Şirketin piyasa değeri 2014 yılının Mart ayında 150 milyar Dolar’a ulaştığından bu yana üç katına çıktı. Tencent’in WeChat adlı mesajlaşma uygulamasının toplam kullanıcı sayısı bir milyara yaklaşmış durumda fakat uygulama aynı başarıyı ülke dışında gösteremiyor. Tencent ise küresel çapta yatırımlar yapmaya odaklanmış durumda.

Tesla ve Snap’ten hisse aldı

Şirketin karlı oyun sektörü bilgisayar ve mobil oyunlara yönelik çalışıyor ve Tencent’in cirosunun büyük bir kısmını oyun sektörü oluşturuyor. Supercell ve Riot Games‘i satın alan ve Honour Of Kings gibi büyük ses getiren oyunlar sayesinde Tencent, sadece son çeyrekte hasılatının 5 milyar Dolar’ını oyun sektöründen elde etmiş oldu. Şirketin yatırım hedefleri geçtiğimiz yıl bir hayli arttı. Tesla ve Snap gibi şirketlerden hisse satın almasının yanı sıra şirket, Hindistan merkezli Flipkart‘a, mesajlaşma uygulaması Hike‘a, sağlık platformu Practo‘ya ve Uber rakibi Ola‘ya yatırımlar yaptı. Şirketin diğer yatırımları arasında uçan arabalar, Ay’da kullanılan drone’lar ve asteroit madenciliği var.

Kaynak: Tech Crunch

2017'nin üçüncü çeyreğinde 9,8 milyar Dolar ciro yaptığını ve bunun 2,7 milyar Dolar'ının kar olduğunu açıklayan Tencent, Apple, Alphabet, Facebook, Microsoft ve Amazon'un yer aldığı yarım trilyonluk şirketler kulübüne girmiş oldu. Şirketin oyun sektöründeki başarısı sayesinde toplam kar geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 69 yükselirken cirosu yüzde 61 oranında arttı. Geçtiğimiz 12 aya baktığımızda bile Tencent'in hisse bedelinin ikiye katlandığını görmek mümkün. Şirketin piyasa değeri 2014 yılının Mart ayında 150 milyar Dolar'a ulaştığından bu yana üç katına çıktı. Tencent'in yatırım hedefleri geçtiğimiz yıl bir hayli arttı. Tesla ve Snap gibi şirketlerden hisse satın almasının yanı sıra şirket, Hindistan merkezli Flipkart'a, mesajlaşma uygulaması Hike'a, sağlık platformu Practo'ya ve Uber rakibi Ola'ya yatırımlar yaptı. Tencent'in diğer yatırımları arasında uçan arabalar, Ay'da kullanılan drone'lar ve asteroit madenciliği var.

2 Yorum

  • Herhalde yerli sosyal medya denemelerini daha çok kullanmalıyız ve hatta yabancıların bazılarını yasaklamalıyız. İlginç şekilde yasaklamalar denk şirketler kurmaya imkanlar tanıyor. Çin dışında da örnekler mevcut. Duvarların tekrar örüldüğü, küreselleşmenin gerilediği bir dönemde en mantıklısı bu gibi. Ama yasaklama yerine koruma diyelim yoksa kavga ederiz. Yerli sosyal medyayı korumu ve teşviği gibi…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği