Alibaba’nın ödeme çözümü, rakiplerini bir bir yutuyor

Alibaba’nın ödeme ortağı Çinli Ant Financial şirketi, Güney Koreli Kakao Corp. şirketinin Kakao Pay adlı ödeme girişimine 200 milyon Dolar yatırım yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alibaba’nın ödeme ortağı Çinli Ant Financial şirketi, Güney Koreli Kakao Corp. şirketinin Kakao Pay adlı ödeme girişimine 200 milyon Dolar yatırım yapacak. İki şirket salı günü yaptıkları ortak açıklamada, bu yatırımın daha büyük bir stratejik ortaklığın bir parçası olduğunu ifade etti. Ortaklık anlaşması ile birlikte Ant’ın 450 milyon kullanıcısı, şimdilik 14 milyon kullanıcısı bulunan Kakao Pay’e bağlanmış olacak.

Geçtiğimiz yıl topladığı 4,5 milyar Dolar’lık yatırım sırasında toplam 60 milyar Dolar üzerinden değerlendirilen Ant, finansal gücünü hem Çin’de hem de diğer ülkelerde genişlemek için kullanıyor. Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın ödeme ortağı olan şirket geçtiğimiz ay da ABD’li para transferi şirketi MoneyGram International ile 880 milyon Dolar’lık bir anlaşma imzalamıştı. Bu hamleler, yıl içinde halka açılmayı planlayan şirketin değerini artırmaya yönelik stratejik hamleler olarak değerlendiriliyor.

Hindistan, Tayland, Filipinler…

Ant ayrıca Hindistan mobil ödeme ve e-ticaret sitesi Paytm ve Taylandlı finans teknolojisi şirketi Ascend Money‘ye de yatırımlarda bulunmuştu. Filipinler’de hizmet veren Globe Telecom’un fintek girişimi Mynt de Ant’ın hedefleri arasında.

Ant Financial International’ın başkanı Douglas Feagin “Güney Kore, Ant Financial’ın küresel büyümesi için önemli bir pazar ve bu pazarda yenilikçi hizmetler ve mobil ödemede büyüme konusunda pek çok fırsat bulunduğunu görüyoruz.” dedi.

Rekabet etmek yerine satın alıyor

Ant şu anda dünyanın en değerli online finans şirketi konumunda ve Alipay adlı platformu ile Çin’deki online ödemeler konusunda liderliği elinden bırakmıyor. Ancak ülkedeki en büyük rakibi Tencent Holding’in Wechat Pay ödeme sistemi ile de ciddi bir rekabet içinde. Ant şu anda yabancı şirketleri bünyesine katmak için 3 milyar Dolar’lık borç almayı planlıyor.

Çin Pazar Araştırmaları’ndan Ben Cavender “Ant’ın nihai amacı küresel ödeme canavarı haline gelmek; müşteriler için en büyük, en geniş kapsamlı seçenek olmak.” diyor. Bu alanda şirketin karşısına, her ülkede sağlam temelleri bulunan yerel oyuncular çıkıyor. Ant ise bu yerel güçlerle rekabet etmeye çalışmaktansa onları satın alıp bünyesine katmayı tercih ediyor.

Kaynak: Fortune

Alibaba’nın ödeme ortağı Çinli Ant Financial şirketi, Güney Koreli Kakao Corp. şirketinin Kakao Pay adlı ödeme girişimine 200 milyon Dolar yatırım yapacak. İki şirket salı günü yaptıkları ortak açıklamada, bu yatırımın daha büyük bir stratejik ortaklığın bir parçası olduğunu ifade etti. Ortaklık anlaşması ile birlikte Ant’ın 450 milyon kullanıcısı, şimdilik 14 milyon kullanıcısı bulunan Kakao Pay’e bağlanmış olacak. Ant, finansal gücünü hem Çin’de hem de diğer ülkelerde genişlemek için kullanıyor. Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın ödeme ortağı olan şirket geçtiğimiz ay da ABD’li para transferi şirketi MoneyGram International ile 880 milyon Dolar’lık bir anlaşma imzalamıştı. Ant’ın nihai amacı, müşteriler için en büyük, en geniş kapsamlı seçenek olmak. Şirket bu alanda karşısına çıkan yerel oyuncularla rekabet etmeye çalışmaktansa onları satın alıp bünyesine katmayı tercih ediyor.2 yanıt

Yorumunuz: