Twitter küçülmeye gidiyor

Perşembe günü üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıklayan Twitter, şirkette yeniden düzenlemeye giderek 350 kişiyi işten çıkaracaklarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter yöneticileri şirketi satma çalışmalarından sonuç alamayınca eleman sayısını yüzde 9 azaltmaya karar verdi. Bu süreçte 350 kişinin işten çıkarılacağı açıklandı. Geçtiğimiz yıl Jack Dorsey şirketin kontrolünü eline aldığında da aynı oranda çalışanı işten çıkarmıştı.

Perşembe günü üçüncü çeyrek rakamlarını açıklayan şirket analistlerin 606 milyon dolarlık gelir tahmininin 10 milyon dolar üzerine çıkarak 616 milyon dolar gelir elde ettiğini belirtti. Bu açıklamaların ardından şirketin hisseleri yüzde 4 artış gösterdi.

Şirketin satış, ortaklık ve pazarlama departmanlarını yeniden organize etmeye odaklanan yöneticiler 2017’de GAAP karlılık rakamlarına ulaşmayı amaçladıklarını dile getirdi. GAAP ilkelerine göre Twitter üçüncü çeyrekte 103 milyon dolar kaybetti.

Amaç aktif kullanıcıları artırmak

Twitter CEO’su Jack Dorsey “Stratejimiz kullanıcı ve etkileşim rakamlarını yükselterek, günlük aktif kullanıcı sayısını, Tweet’lerin görüntülenme sayısını ve sitede geçirilen süreyi her geçen çeyrekte artırmak.” dedi.

Twitter’ın üçüncü çeyrekteki aylık ortalama aktif kullanıcı sayısı, bir önceki çeyreğe göre 4 milyon artış göstererek 317 milyona ulaştı.

Şirket ayrıca günlük aktif kullanıcı rakamlarında yüzde 7 artış yaşadı. ABD başkanlık münazaraları sırasında ise ülkedeki günlük aktif kullanıcı rakamları tavan yaptı. Bu da Twitter’ın güncel olayların konuşulduğu bir platform olma yolunda hedeflerine ulaştığını gösteriyor. İlk başkanlık münazarasını canlı yayınlayan Twitter ayrıca ABD’de perşembe akşamları oynanan Amerikan futbolu maçlarını da canlı yayınlamak için anlaşma yapmıştı. Bu yayınlarda kısa reklamlar da gösterilebiliyor. Bu da şirket için yeni bir gelir kaynağı anlamına geliyor.

Video reklamları çok gelir getiriyor

Son iki çeyrekte videonun en fazla gelir getiren reklam formatı olduğunu vurgulayan Twitter münazara yayınları için de talebin çok yüksek olduğunu ve bu yayınlarda gösterilecek reklamların rekor sürede satıldığını söyledi.

Konferanstaki analistler, Olimpiyatlar ve başkanlık seçimleri gibi tek seferlik etkinliklerin şirketin önümüzdeki yılki gelişimini nasıl etkileyeceğini merak ettiklerini belirttiler. Twitter finans yöneticisi Anthony Noto bu büyümenin tek seferlik olduğu düşüncesini kabul etmediğini ve dördüncü çeyrekte de benzer bir büyümeyi sürdüreceğini düşündüğünü ifade etti. 2017 için ise bir büyüme tahmini açıklamayacağını dile getirdi.

Şirket toplam reklam gelirini bir önceki çeyreğe göre 10 milyon dolar artırarak 545 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Mobil reklamlar bu gelirlerin yüzde 90’ını oluşturuyor.

Jack Dorsey önümüzdeki dönemde şirketin ana ürününe odaklanacağını belirterek Twitter’ın ana ekranı ve bildirim ekranının kullanıcıların en çok vakit geçirdiği alanlar olduğunu ve bu alanların daha kişisel hale getirileceğini belirtti. Dünyanın en kullanışlı, açık ve kapsamlı haber ağını oluşturmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: CNBC

Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarında beklentilerin üzerine çıkarak 616 milyon dolar gelir elde eden Twitter, yeniden organize olma amacıyla şirketin çalışan sayısının yüzde 9 azalacağını açıkladı. Küçülme çerçevesinde 350 kişi işten çıkarılacak. Şirket geçtiğimiz yıl da benzer bir hamleyle aynı oranda çalışanı işten çıkarmıştı. Son dönemde çeşitli şirketler tarafından satın alınacağı iddia edilen Twitter'a hiçbir şirket resmi teklifte bulunmamıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği