Twitter’ı kimse istemiyor

Bir süredir satılması gündemde olan Twitter, en ciddi alıcı adaylarından Salesforce ile anlaşamadı. Yakın zamanda şirketin satılması mümkün görünmüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’ın geleceğine dair tahminler son dönemde sürekli değişiyor ve görünüşe göre yakın bir zamanda da sonuca varacak gibi değil. Bir süredir Salesforce ile görüşmeler sürdüren Twitter, satın alma konusunda bir anlaşmaya varamadı. Salesforce CEO’su Marc Benioff’un Financial Times’a yaptığı açıklamaya göre, şirket Twitter için bir teklifte bulunmak için giriştiği konuşmalardan çekilme kararı aldı.

Büyük şirketler ilgilenmiyor

Böylelikle, şimdiye dek Twitter’ı satın almak için teklifte bulunacağı iddia edilen şirketlerden hiçbirisi teklif sunmamış oldu. Google ve Disney’in ilgilendiğine yönelik haberler bir sonuca ulaşmadı. Apple’ın da bu konuda bir hamle yapmayacağı ifade ediliyor. Konu ile ilgili adı anılan bir başka şirket Verizon, bu spekülasyonları kısa süre içerisinde reddetti.

CNBC, Facebook’un da Twitter’ı satın almakla ilgilenmediğini belirtirken geriye sadece Microsoft kalıyor. Ancak git gide daha kurumsal bir yapıya bürünen Microsoft’un Twitter’ı satın alması da gelecek planlarına herhangi bir şekilde katkıda bulunacak gibi görünmüyor.

Yani görünüşe göre kimse bu hafta Twitter’a teklifte bulunmayacak. Bu da yakın gelecekte şirketin satılması ihtimalinin ortadan kalkması anlamına geliyor.

Büyüme süreci sancılı geçiyor

Bu durum Twitter’ın kullanıcı sayısını artırması konusunda daha fazla baskı altında olmasına sebep olabilir. Daha önce ‘sabit’ olarak gösterilen kullanıcı sayısı artışı geçtiğimiz yıl ‘yavaş’ olarak nitelendirilmişti. Twitter’ın geliri de geçtiğimiz dönemde yavaş bir artış gösteriyordu. Amerikan Futbolu Ligi maçları ya da başkanlık münazaralarının Twitter üzerinden canlı yayınlanmasının şirkete ne kadar gelir getireceği de belirsizliğini koruyor.

Twitter gelirleri konusunda iki hafta sonra, 27 Ekim’de bir açıklama yapacak. Bu açıklamada şirketin satılması ile ilgili bir açıklamanın yapılması ya da bu konudaki gelişmelerle ilgili şirkete sorular yöneltilmesi bekleniyor.

Kaynak: The Verge

Yeni kullanıcı çekmek ve gelirlerini artırmak konusunda sıkıntı yaşayan Twitter'ın satılacağı konuşuluyordu. Pek çok büyük şirketin adı Twitter'la anılmasına rağmen, Salesforce ile gerçekleşen görüşmeler en ciddi ihtimal olarak göze çarpıyordu. Ancak Salesforce CEO'su yaptığı açıklamada Twitter'a satın alma için teklifte bulunmayacaklarını açıkladı. Daha önce Google, Disney, Facebook, Microsoft ve Verizon gibi şirketlerle adı anılan Twitter'ın şimdilik resmi bir alıcısı bulunmuyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği