LinkedIn’i isteyen 4 şirket daha vardı

Microsoft'un geçtiğimiz günlerde 26 milyar dolara satın aldığı profesyonel sosyal medya ağı LinkedIn'in 4 taliplisi daha olduğu ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu tarafından açıklanan yeni bir dosya Microsoft’un LinkedIn’i 26 milyar dolara satın almasının perde arkasına dair daha fazla bilgi edinmemizi sağlıyor. Dosyaya göre Microsoft LinkedIn’i satın almak isteyen tek şirket değildi.

Dosyada LinkedIn CEO’su Jeff Weiner ve Microsoft CEO’su Satya Nadella, LinkedIn’in hisselerinin düşmesinden sadece 12 gün sonra, 16 Şubat’ta başladı. Dosyada LinkedIn’in daha sonra 4 farklı şirketle daha görüşme yaptığı belirtiliyor.

Salesforce’un ilgisi biliniyordu

Daha önceden Salesforce şirketinin LinkedIn için bir teklifte bulunduğu açıklanmıştı. Belgelerde ismi belirtilmeden açıklanan A şirketinin Salesforce olduğu düşünülüyor. Bu şirketin Microsoft’un ‘hisse başına 196 dolar’ teklifinden daha yüksek bir teklifte bulunarak hisse başına 200 dolar teklif ettiği ancak bu teklifin nakit ve hisse senedi olduğu belirtiliyor. Microsoft’un teklifi ise sadece nakitti.

Belgelerde üç şirketin daha teklif verdiğinden ve sonuçta üçünün de görüşmelerden çekildiğinden bahsediliyor. Diğer şirketlerin ne kadar ciddi olduğuna dair yeterli veri bulunmuyor. Bu şirketler sadece LinkedIn’in finansal verilerine ve rekabet stratejilerine göz atmak için de teklifte bulunmuş olabilirler.

Dosyada ayrıca Microsoft’un anlaşılan ödemeyi yapmaması durumunda LinkedIn 725 milyon dolar iptal bedeli alacak.

Diğer alıcıların amaçları

Diğer alıcıların kim olduğu bilinmese de öne çıkan şirketler Alphabet, IBM, Oracle ve Facebook olduğu konuşuluyor. Bu şirketlerin de LinkedIn’i satın almak için kendilerince sebepleri bulunuyor.

Alphabet: Google hayatımızdaki her şeyi kontrol etmek istiyor. Özellikle takvim ve e-posta uygulamaları profesyonel hayatta yaygın olarak kullanılan şirket LinkedIn’i de bünyesine katarak kendi servislerini güçlendirmek istiyor.

Facebook: Facebook’un konuşmalara dahil olma amacı LinkedIn’in işleyişi hakkında daha derin bilgi sahibi olmak da olabilir. Sosyal medya servisi genellikle kişisel amaçlarla kullanılsa da Facebook’un ‘İş yerinde Facebook’ gibi profesyonel hayata yönelik çalışmaları da olmuştu.

Oracle: LinkedIn ile birlikte Oracle satış, müşteri edinimi ve yetenek yönetimi çözümleri büyük ölçüde genişleyebilirdi. Ayrıca Oracle LinkedIn’in devasa veri tabanına erişim sağlayabilirdi.

IBM: IBM hem LinkedIn’i satın alabilecek kapasite ve ilgi alanlarına sahip hem de yeni şirket satın almak için hevesli olmasıyla bilinen bir şirket. Muhtemel adaylardan birisi olması kaçınılmaz.

Dosyadaki verilerin incelenmesi işlemi devam ediyor.

linkedin-resultsProfesyonel sosyal medya ağı LinkedIn'in Microsoft'la anlaşmadan önce 4 farklı şirketle daha görüşmelerde bulunduğu açıklandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu'nun açıkladığı dosyada LinkedIn ile Microsoft arasındaki görüşmelerin 16 Şubat'ta başladığı belirtilirken, 26 milyar dolarlık anlaşma imzalanmadan önce LinkedIn'in 4 şirketle daha görüştüğü açıklandı. Bu şirketlerden birisinin Salesforce olduğu belirtiliyor. Diğer şirketlerin ise Alphabet, Facebook, IBM ve Oracle arasından bazıları olabileceği ifade ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği