“Trilyon Dolarlık ilk şirket Microsoft olacak”

Analist Michael Markowski, Microsoft'un LinkedIn ve kitle fonlaması aracılığıyla 1 trilyon Dolar pazar değerine ulaşan ilk şirket olacağını düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un 26,2 milyar Dolar ödeme yapıp LinkedIn’i satın almasının ardından, Equities.com analisti Michael Markowski teknoloji devinin 1 trilyon Dolar pazar değerine ulaşan ilk şirket olacağını düşünüyor. Markowski, Microsoft’un, LinkedIn’i kullanarak sosyal medya ve kitle fonlaması endüstrisi alanlarında lider konuma yükseleceğini ve trilyon Dolar eşiğini Amazon, Google, Facebook ve Apple gibi şirketlerden önce aşacağını düşünüyor.

Bu şirketlerin pazar değeri şimdilik şu şekilde:

Apple: 622,6 milyar Dolar
Alphabet: 549,7 milyar Dolar
Microsoft: 489,3 milyar Dolar
Amazon: 358,7 milyar Dolar
Facebook: 337,6 milyar Dolar

“Kitle fonlaması yeni devrim olacak”

ABD Sermaye Piyasası Kurumu’nun bu yıl yaptığı yeni düzenlemelerle birlikte artık yılda 200 bin Dolardan az kazanan ya da toplam değeri 1 milyon doların altında olan yatırımcılar da kamuya direkt olarak reklam vererek daha farklı yatırımlarda rol alabiliyor. Bu düzenlemeler kitle fonlamasının da önünü açıyor. Markowski internet üzerinden kitle fonlamasının yeni teknolojik devrim olabileceğini düşünüyor.

Markowski yazısında şu ifadelere yer veriyor: “Halkın küçük bahislere girmek ya da piyango bileti almak gibi, kçük yatırımlarla büyük gelir elde etme şansı sunan konularda doyurulması mümkün olmayan bir isteği var. Milenyum nesli buna güzel bir örnek olabilir. Pek çoğu rutin bir şekilde 100 Dolarlık hatta daha düşük değerlerde yatırımlarla yüksek riskli projelere destek olacak. Bu projeler 10 kat ila 100 kat arası geri dönüş sağlayabilir.”

Microsoft, LinkedIn aracılığıyla bu trendi avantaja dönüştürebilir çünkü iş tabanlı sosyal medya alanında bir tekel konumunda. Markowski tüm büyük teknoloji şirketlerinin kitle fonlaması yatırımı servisleri oluşturacağını öngörüyor.

Microsoft büyümeye devam ediyor

Satya Nadella, Microsoft CEO’su olarak geçirdiği üç yıl içerisinde şirketi doğru şekilde yönlendirmeyi başardı. Şirket Ekim ayında borsada tüm zamanların en üst seviyesine ulaştı ve o zamandan beri de değer kazanmaya devam ediyor. Microsoft’un bulut platformu Azure ve Surface ürünleri şirketin bir teknoloji devi olarak itibarını yeniden şekillendirmeye yardımcı oldu.

Kaynak: Geekwire

Teknoloji şirketlerinin gelecekte kitle fonlaması yöntemlerine yatırım yapacağını ve pek çok kişinin küçük miktarlarda yatırımlar yaparak bu piyasaya dahil olacağını düşünen Equities.com analisti Michael Markowski, Microsoft'un bu alanda avantajlı olduğunu düşünüyor. LinkedIn'i satın alarak iş tabanlı sosyal medya alanında bir tekel haline gelen Microsoft'un bu avantajını kitle fonlaması için kullanacağını belirten Markowski, bu gelişmelerin ışığında şirketin 1 trilyon Dolar'lık pazar değerine ulaşan ilk şirket olacağını düşünüyor. Microsoft şu anda 489,3 milyar Dolar'lık pazar değeriyle, teknoloji şirketleri sıralamasında Apple ve Alphabet'in ardından üçüncü sırada yer alıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği