Indiegogo’da hisse satışı devri

Kitle fonlaması sitesi Indiegogo, yasaların izin vermesiyle birlikte kullanıcılarının güvendikleri projelerden hisse satın alarak yatırım yapmasını sağlıyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kickstarter ya da Indiegogo gibi siteler üzerinden yeni girişimleri desteklemek hem eğlenceli hem de insana iyi hissettiren bir aktivite. Üstelik bu girişimlerin ürünlerine ilk kez sahip olan kişilerden biri olma hakkını kazanabiliyorsunuz. Ancak yaptığınız yatırımın karşılığını sadece tek seferde alabiliyorsunuz ve daha sonra o girişimle ilişkiniz kesiliyor.

Gerçekten güvendiğiniz, gelecekte başarılı olacağına inandığınız bir girişimden hisse satın alarak yatırımcı olmak nasıl bir duygu olurdu? Desteklediğiniz girişim ileride başarılı ve zengin bir şirkete dönüştüğünde sadece “Ben onlara yardım ettim.” demek yerine, onlarla birlikte zengin olmak, onlar kazandıkça kazanmak pek çok kişinin hayali.

Zengin olmaya gerek yok

“Bu işler için çok para lazım” diye düşünüyorsanız yakın zamana kadar haklıydınız. Yakın geçmişe kadar, ABD’de bir girişime yatırım yapmak için yıllık gelirinizin en az 200 bin dolar olması ya da toplam 1 milyon dolarlık servete sahip olmanız gerekiyordu. Ancak bu kural altı ay önce kaldırıldı. Bundan böyle kitle fonlaması sitesi Indiegogo üzerinden sadece ön siparişle destek olmak yerine, şirketin hisselerini de satın almak mümkün olacak.

investor_bg
Indiegogo artık küçük yatırımcılara da açık

Indiegogo yöneticisi David Mandelbrot “Bu alan, kanunlar karşısında insanların gelirlerine göre farklı muamele gördüğü ender alanlardan birisiydi. Değişiklik pek çok açıdan şartları dengeliyor.” şeklinde konuştu.

Yakın geçmişte, herkesin hayallerini gerçekleştirebilmesi için kitle fonlaması kampanyası oluşturmasına imkan vererek girişimcilere destek olan Indiegogo şimdi de girişimcilere ortak olma şansı tanıyarak küçük bütçeli yatırımcılara destek oluyor. Ancak işin maliyet kısmı biraz daha fazla.

Hisse paylaşımı daha masraflı

Indiegogo üzerinden kitle fonlaması kampanyası başlatmak ücretsiz. Sadece topladığınız paranın yüzde 2’sini siteye vermeniz gerekiyor. Ancak kampanya üzerinden şirketin hisselerini de satacaksanız o zaman yeni masraflar ortaya çıkıyor. Öncelikle hisse paylaşım işlemleri için gerekli hazırlıkların yapılabilmesi için 7 bin dolar ödeme yapmak gerekiyor. Daha sonra kampanyada topladığınız paranın yüzde 7’sini Indiegogo’ya vermeniz gerekiyor. Ayrıca hisselerinizin de yüzde 2’si Indiegogo’ya gidiyor.

Yatırımcılar için de hisse satın almak, sadece yardım etmekten daha masraflı. Yatırımcıların işlem ücretleri için 7 dolar ödemesi ya da yaptığı yatırımın yüzde 2’si kadarını Indiegogo’ya vermesi gerekiyor. Bu iki ücretten fazla olanı ödeniyor.

Kickstarter sıcak bakmıyor

Konu ile ilgili görüşleri sorulan popüler kitle fonlaması sitesi Kickstarter’ın sözcüsü Justin Kazmark kitle fonlamasının yatırımcılardan uzak olduğu sürece yaratıcılığı güçlendireceğini düşündüklerini belirterek “Fikirlerin zenginleşmesini fikirler istiyoruz, yatırımcıların değil.” dedi.

Kaynak: New York Times

ABD'de bugüne dek yıllık geliri 200 bin dolar olmayan ya da 1 milyon dolar serveti bulunmayan kişilerin, girişimlere yatırım yaparak hisse satın alması yasaktı. Bu yasanın değiştirilmesiyle birlikte artık herkes güvendiği projelere yatırım yaparak hisse sahibi olabiliyor. Bunu uygulamaya geçiren kitle fonlaması sitesi Indiegogo artık destekçilerin sadece ön siparişle ürün almak ya da karşılıksız yardım yapmak yerine, girişimlerden hisse satın alarak projeye ortak olmasına da izin veriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği