Silikon Vadisi kendi özel borsasına kavuşuyor

Teknoloji girişimcisi, yazar ve girişim danışmanı Eric Ries tarafından kurulması planlanan Silikon Vadisi merkezli uzun vadeli borsa LTSE için onay çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Sermaye Piyasası Kurulu, Silikon Vadisi merkezli ulusal hisse senedi borsası LTSE’nin (Uzun Vadeli Borsa) açılmasını onayladı. Borsa şirketlerin yönetimi ve oy hakkı konusunda eşsiz bir yaklaşıma sahip olduğunu ve şirketleri kısa vadeli başarı baskısından kurtaracağını iddia ediyor.

Çeyrek raporları değil, şirketin yenilik planları önemli olacak

LTSE, yeni girişimleri kendisinde çeken ülkenin teknoloji başkentinde, para kaybetmekte olan ve uzun vadeli inovasyona odaklanabilmek isteyen girişimlere hitap etmek istiyor. Bu tarz girişimler diğer borsalarda halka arz edildiklerinde uzun vadeli yatırımlardan ziyade çeyrek raporları ile yatırımcıları etkilemek zorunda kalıyor.

LTSE ilk kez Kasım ayında teknoloji girişimcisi, yazar ve girişim danışmanı Eric Ries tarafından Sermaye Piyasası Kuruluna (SEC) sunulmuştu. Ries bu fikir üzerinde yıllardır çalışıyordu ve birçok risk sermayedarından 19 milyon Dolar yatırım toplamıştı. Daha önce SEC tarafından reddedilen öneri, yapılan güncellemelerin ardından kabul edildi.

2017’de yapılan bir araştırma, halka arz edilen şirketlerin patent başvurularının beş yıl içinde yüzde 40 azaldığını gösteriyor. Yatırımcılar tarafından sıkı şekilde takip edildiğini bilen şirketler riskli yenilikler yerine daha güvenli yolları tercih ediyor. Bu da yeniliklerin önünü kapatıyor. Ries LTSE’nin bunu tersine çevireceğini söylüyor.

Hisseleri daha uzun süre elinde bulunduranların daha fazla oy hakkı olacak

LTSE şirketleri uzun dönemli yeniliklere odaklanma konusunda teşvik edecek bazı kurallara sahip olacak. Örneğin şirketlerden, yöneticilere çeyrek rakamlarına göre verilen bonusları kısıtlamaları talep edilecek. Ayrıca yatırımcılara şirketin ana kilometre taşları, planları ve uzun dönemli yatırımcıları ödüllendirme politikaları anlatılacak. Yatırımcılar, ellerinde şirketin hissesini ne kadar uzun süredir bulunduruyorsa, yönetim kurulunda o kadar fazla söz hakkına sahip olacak.

Yeni borsanın New York Borsası ve Nasdaq gibi daha köklü ve geniş kaynaklara sahip rakipleri karşısında nasıl bir performans göstereceğği merak konusu. Teknoloji şirketleri genellikle bu borsaları tercih ediyor ancak ortalama bir girişimin halka arzı 12 yılı buluyor. LTSE bu süreyi azaltmayı ve yeni girişimlerin yatırımcılarla daha kolay çalışmasını sağlamayı amaçlıyor. Böylece, başarılı olan girişimlerin gelirlerinden sadece bir avuç zengin yatırımcı değil, borsadan hisse alan herkes faydalanabilecek.

LTSE ayrıca şirketlere başka bir borsada daha yer alma imkanı verecek. Ries ABD’den ve yurt dışından bir dizi yatırımcının ve varlık yöneticisinin borsaya katılacağına dair niyet mektuplarını imzaladıklarını söyledi ama daha fazla detay vermedi.

Kaynak: Reuters

ABD Sermaye Piyasası Kurulu, Silikon Vadisi merkezli ulusal hisse senedi borsası LTSE’nin (Uzun Vadeli Borsa) açılmasını onayladı. Borsa şirketlerin yönetimi ve oy hakkı konusunda eşsiz bir yaklaşıma sahip olduğunu ve şirketleri kısa vadeli başarı baskısından kurtaracağını iddia ediyor. LTSE’nin amacı, şirketlerin çeyrek rakamları ile yatırımcıları etkilemeye çalışmasının önüne geçerek uzun vadede daha büyük yenilikler getirmeyi hedefleyen şirketlerin, kar etmedikleri dönemde de yatırım alabilmesini sağlamak. Borsadaki şirketler yöneticilerine çeyrek rakamlarına göre verilen bonuslarda kısıtlamaya gidecek ve şirketin hisselerini uzun süredir elinde bulunduran yatırımcıların, yönetim kurulunda daha fazla oy hakkı olacak.Yorumunuz: