Uber, rakibi Careem’i 3 milyar Dolar’a satın alıyor

Önümüzdeki günlerde halka arza hazırlanan Uber'in bu hafta içinde Dubaili rakibi Careem'i 3 milyar Dolar'a satın alacağını duyuracağı iddia edildi.

İki farklı kaynak tarafından, Uber’in Dubai merkezli rakibi Careem Networks adlı şirketi 3 milyar Dolar’a satın alacağı iddia edildi. Uber’in teklifi bu haftanın başında resmi olarak açıklanabilir. Kaynaklar Uber’in şirkete 1,4 milyar Dolar nakit ödeme yapacağını ve ayrıca 1,7 milyar Dolar değerinde Uber hissesi vereceğini belirtti. Hisseler, tanesi 55 Dolar’dan değerlendirilecek.

Careem konu ile ilgili yorum yapmayı reddetti. Uber ise yorum talebine yanıt vermedi.

Uber halka arza hazırlanıyor

Uber son dönemde halka arza hazırlanıyor. Uzmanlar şirketin 120 milyar Dolar üzerinden değerlendirilebileceğini belirtiyor. ABD merkezli ulaşım ve lojistik hizmetleri şirketi, ana iş kolu olan araç çağırma konusunda Lyft gibi rakipleriyle yaşadığı sert rekabet yüzünden alternatif gelir kaynağı arayışlarına başlamıştı.

Uber ve Lyft gibi Silikon Vadisi teknoloji girişimlerinin halka arzı tercih etmesi, önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor. Geçmişte yeni girişimlerin borsalar yerine özel yatırımcıları tercih ettiği görülüyordu. Ancak her geçen gün daha fazla yeni girişim halka arz ile borsaya giriş yapıyor.

Kaynak: ChannelNewsAsia

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği