Uber tarihin en büyük halka arzlarından biri olacak

Uber Nisan ayında New York Borsasında halka arz işlemine hazırlanıyor. Şirketin işlem sırasında 120 milyar Dolar’dan değerlendirileceği belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araç çağırma girişimi Uber halka arzı için New York Borsasını tercih etti. Uber’in halka arzının tarihin en büyük beş halka arz işlemi arasına girmesi bekleniyor.

Uber hisselerinin Nisan ayında New York Borsasında işlem görmeye başlaması bekleniyor. Şirketin ilk değerlendirmesinin 120 milyar Dolar’dan olacağı tahmin ediliyor. Bu büyük ihtimalle yılın en büyük halka arzı olacak. Bu değerlendirme ile birlikte Uber’in en büyük beş halka arzdan birisi olmak için hisselerinin yüzde 16’sını satması gerekiyor.

Uber NYSE’yi, Lyft Nasdaq’ı tercih etti

Ube, Wall Street’in göbeğindeki New York Borsasını tercih ederek rakibi Lyft’ten ayrıldı. Lyft önümüzdeki hafta Nasdaq Global Select Market’ta önümüzdeki haftadan itibaren işlem görmeye başlayacak. Nasdaq bir zamanlar teknoloji şirketlerinin gözdesiydi. Google, Microsoft, Apple gibi teknoloji devleri Nasdaq’ta işlem görüyor.

Yaklaşık 7 yıl önce Nasdaq’taki teknik bir hata Facebook’un hisselerinde düşüşe sebep olunca NYSE daha fazla teknoloji şirketini kendisine çekmeye başladı. Alibaba, Twitter ve Snap, son dönemde halka arz için New York Borsasını tercih eden teknoloji şirketleri oldu. Ayrıca Uber’in CFO’su Nelson Chai’nin bir ara NYSE’de finans genel müdürü olarak, Uber Yönetim Kurulu Üyesi John Thain’in de NYSE CEO’su olarak görev yapmış olması da Uber’i buraya çeken diğer faktörler.

Lyft elini çabuk tuttu

Aslında Lyft ve Uber halka arz yarışına birlikte başlamıştı. İki şirket Aralık ayında aynı gün içinde halka arz belgelerini ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonuna (SEC) sunmuştu. Lyft daha sonra hızlı davrandı ve rakibinden önce halka arza hazır hale geldi. Lyft bu hafta New York ve Boston’da yatırımcılarla görüştü. Şirket ABD pazarının yüzde 39’unu ele geçirdiğini söylüyor. Ancak Lyft’in geçtiğimiz yılki gelirleri Uber’in 2018’deki 11,4 milyar Dolar’lık gelirinin beşte biri kadardı. Lyft’in halka arzı sırasında şirketin 23,3 milyar Dolar üzerinden değerlendirilebileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Bloomberg

Araç çağırma girişimi Uber halka arzı için New York Borsasını tercih etti. Uber’in halka arzının tarihin en büyük beş halka arz işlemi arasına girmesi bekleniyor. Uber hisselerinin Nisan ayında New York Borsasında işlem görmeye başlaması bekleniyor. Şirketin ilk değerlendirmesinin 120 milyar Dolar’dan olacağı tahmin ediliyor. Bu büyük ihtimalle yılın en büyük halka arzı olacak. Bu değerlendirme ile birlikte Uber’in en büyük beş halka arzdan birisi olmak için hisselerinin yüzde 16’sını satması gerekiyor.Yorumunuz: