Halka arzı sürecinde Uber’e dair 5 çarpıcı bilgi

Uber bu hafta New York borsasında halka arz edilecek. Şirket, yatırımcıları ikna etmek için detaylı bilgiler ve mali rakamlar ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son yılların en hızlı girişimlerinden Uber, Perşembe günü New York borsasında halka arz edilecek. Şirketin 100 milyar Dolar üzerinden değerlendirilerek 10 milyar Dolar civarında yatırım elde etmeyi planladığı belirtiliyor. Son dönemin en büyük halka arzlarından biri olması beklenen bu hamlenin öncesinde Uber yatırımcıları çekmek için birçok veri paylaştı. Uber’in halka arzı öncesinde bilinmesi gereken beş ana bilgi şu şekilde:

Uber sadece araç paylaşım uygulaması değil

Taksilere alternatif olarak ortaya çıkan şirket bugün Uber Eats adı altında yemek teslimatı, New Mobility (yeni ulaşım) adı altında bisiklet ve scooter kiralama hizmetleri sunuyor. Şirket ayrıca yük taşıma hizmeti veren kişileri bu hizmete ihtiyaç duyan kişilerle bir araya getireceği Uber Freight ve sağlık hizmetlerini ihtiyaç sahiplerinin ayağına getirmeyi sağlayacak Uber Health uygulamaları için de çalışmalar yürütüyor.

Birçok farklı istatistiksel veri sunulacak

Uber potansiyel yatırımcılara daha fazla bilgi vermek adına, klasik gelir ve ciro rakamlarının yanı sıra farklı iş kollarının gelirlerini ayrı ayrı gösterdiği verileri de açıklayacak. Buna göre şirketin ana çalışmaları olan Uber araç çağırma hizmeti ve Uber Eats’in gelirleri, diğer hizmetlerden ayrı olarak açıklanacak. Böylece yatırımcılar hem şirketin ana çalışmalarının ne kadar sağlam olduğunu görebilecek hem de yeni girişimlerin büyüme oranları hakkında bilgi sahibi olacak. Uber geçtiğimiz yıl yüzde 43 büyümeyle 11,3 milyar Dolar ciro yaptı. Ancak şirketin 2017’deki büyümesi yüzde 100’e yakındı. Yani aslında Uber 2018’de etkileyici bir büyüme sergilemiş olsa da, uzun vadede şirketin büyümesinde ciddi bir azalma söz konusu.

Veriler sadece ekonomik değil

Uber, şirketin operasyonları hakkında, mali olmayan veriler de paylaşacak. Şirket, Uber’i ulaşım ya da yemek teslimatı için ayda en az bir kez kullanan müşterilerin sayısını düzenli olarak paylaşacağını söyledi. Bu sayı 2018’de 91 milyondu. Bir önceki sene ise 68 milyon olarak hesaplanmıştı. Uber ayrıca müşterilerinin kaç kez Uber kullandığını da açıklıyor. Bu veriye aynı aracı paylaşarak farklı noktalara seyahat eden kişiler de ayrı ayrı dahil ediliyor. Ayrıca Uber Eats teslimatları da bir yolculuk olarak listede yer alıyor. Bu sebeple Uber’in yılda kaç ‘yolculuk’ yaptığını, Lift gibi rakiplerinin rakamları ile kafa kafaya karşılaştırmak çok mümkün değil. Uber geçtiğimiz yıl toplam 5,2 milyar yolculuk yapıldığını söylemişti.

Şirketin ekonomisinde bir önemi olmasa da Uber sürücülere ne kadar bahşiş verildiğini de açıklayacak. Geçtiğimiz yıl Uber sürücüleri toplam 1,2 milyar Dolar bahşiş aldı. Son olarak Uber, hizmet verdiği 63 ülkede vatandaşların sadece yüzde 2’sinin Uber kullandığını söyledi.,

Sürücüler çok memnun değil

Uber sürücülerini kendi çalışanı değil, hizmet satın aldığı kişiler olarak tanımlıyor. Böylece sürücülere sosyal haklar sunmak zorunda kalmıyor. Ancak sürücüler bu durumdan çok memnun değil. Uber bu durumun gelecekte daha da kötüye gideceğini tahmin ediyor. Şirket karını artırmak için sürücülerin payından kesinti yapıyor. Bu da sürücülerin Uber’e karşı tepkili olmasına sebep oluyor.

Yakın gelecekte otonom araçların yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte Uber’in sürücülere çok fazla ihtiyacı kalmayabilir. Ancak yine de kötü hava koşullarında ya da spor karşılaşması ve konser gibi büyük etkinliklerin çıkışında sürücülere yine ihtiyaç duyulabilir.

Misyon: Fırsatlar yaratmak

Uber misyonunu açıklarken “Dünyayı harekete geçirerek fırsatlar yaratıyoruz” ifadesini kullandı. Uber CEO’su Dara Hosrovşahi de şirketi “Bir nesilde bir kez gelecek bir şirket” olarak tanımladı ve henüz yapabileceklerinin yüzde 1’ini bile yapmadıklarını söyledi. Uber’in rakibi Lyft’in misyonu ise “Dünyanın en iyi ulaşım hizmetini vererek insanların yaşamını geliştirmek” olarak tanımlanmıştı. İkisini karşılaştırınca Uber’in misyonunun çok daha iddialı olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: Market Watch

Son yılların en hızlı girişimlerinden Uber, Perşembe günü New York borsasında halka arz edilecek. Uber'in halka arzı öncesinde bilinmesi gereken beş ana bilgi şu şekilde:

  • Uber'in yemek dağıtımından nakliyeye birçok farklı hizmeti bulunuyor.
  • Şirketin mali çalışmalarına dair gelir ve cironun ötesinde birçok detaylı veri sunuluyor.
  • Uber'in yatırımcılara sağladığı veriler ekonominin dışında şirketin genel operasyonları hakkında da bilgi veriyor.
  •  Uber yakın zamanda otonom teknolojiyi kullanmak istediği için sürücülerinin memnuniyetine çok fazla önem vermiyor.
  • Uber misyonunun yeni fırsatlar yaratmak olduğunu açıklayarak sadece bir ulaşım şirketi olarak tanınmak istemediğinin altını çizdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği