Snap yatırımcısını güldürdü

Snapchat'in ana şirketi Snap, hisselerini 17 Dolar'dan değerlendirerek satışa sunduktan sonra, borsa açıldığında hisse değerinin 24 Dolar'a çıktığını gördü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Snapchat’in ana şirketi Snap, New York Borsası’na etkileyici bir giriş yaptı. Hisselerini bir önceki gün 17 Dolar’dan değerlendirerek satışa sunan şirket, borsanın açılmasıyla hisse değerinin 24 Dolar’a çıktığını gördü. Günü 24,48 Dolar’dan kapatan Snap hisseleri böylece açılış gününde yüzde 44’lük bir büyüme gösterdi. Perşembe gününden Snap hisselerini satın alan yatırımcılar da bir günde yüzde 44 oranında kar etti.

Ancak tüm halka arz işlemlerinde olduğu gibi, Snap’in 17 Dolar’lık hisseleri de sadece bankalarla arası iyi olan kurumsal yatırımcılara gitti. Bireysel yatırımcıların bu hisseleri satın alma imkanı olmadı. Pek çok yatırımcı, hisseler Cuma günü piyasaya sürülene kadar satın alma fırsatı bulamadı. Haliyle bu yatırımcıların karı çok daha düşük oldu.

Twitter’a benziyor

Bu başarılı giriş, Twitter’ın 2013’te halka arzı ile paralellikler gösteriyor. Twitter da ilk gününde yüzde 77 oranında bir artış göstermiş, ancak sonraki aylarda hisseler çok fazla hareketliliğe sahne olmuştu. Öte yandan Facebook açılış gününde neredeyse hiçbir artış göstermemiş fakat daha sonra borsanın önemli oyuncularından birisi haline gelmişti. Çoğu şirketin, halka arz sırasında hisse bedellerini düşük tutarak ilk günden yüzde 20 civarında bir artışla borsaya girmeyi planladığı düşünüldüğünde, Facebook’un yüzde 0,6’lık ilk gün performansı çok daha fazla göze batıyor.

Teknoloji şirketlerinin borsadaki ilk gün performansları

Snap’in halka arz için bu tarihi tercih etmesi de ilginç. Uber ve Airbnb gibi çok yüksek değerlendirme ile borsaya girmek yerine Snap gelir elde etme konusunda henüz erken aşamalardayken bir giriş yapmayı tercih etti. Büyük ihtimalle Instagram’ın Snap’i taklit etmesi sebebiyle son dönemde Snap’in büyümesinin yavaşladığını da belirtmek gerek. Şirketin cirosu hızla artsa da buradan elde edilen kar oldukça düşük.

Teknolojiyi insanlara uygun hale getiriyor

Snap’in erken yatırımcılarından Hemant Taneja, Snapcchat’in inovasyon alanında sunduğu zenginlik konusunda heyecanlı olduğunu dile getirdi. Taneja, Snap’in kurucusu Evan Spiegel’in insanları teknolojiye uygun hale getirmek yerine teknolojiyi bizim için çalıştırma konusunda başarılı olduğunu ifade etti.

Diğer mesajlaşma uygulamalarından farklı olarak Snapchat’in mesajları bir süre sonra kayboluyor. Bu özellik başlangıçta insanların kafasını karıştırsa da aslında günlük konuşmalarımızın da zihnimizde benzer bir şekilde zamanla yok olduğunu/unutulduğunu, düşündüğümüzde aslında bu özellik insan doğası ile daha uyumlu olarak görülebilir. Snap’in popülerliği de bu uyumun bir kanıtı olarak karşımızda duruyor.

Kaynak: TechCrunch

Snapchat'in ana şirketi Snap, New York Borsası'na etkileyici bir giriş yaptı. Hisselerini bir önceki gün 17 Dolar'dan değerlendirerek satışa sunan şirket, borsanın açılmasıyla hisse değerinin 24 Dolar'a çıktığını gördü. Günü 24,48 Dolar'dan kapatan Snap hisseleri böylece açılış gününde yüzde 44'lük bir büyüme gösterdi. Perşembe gününden Snap hisselerini satın alan yatırımcılar da bir günde yüzde 44 oranında kar etti. Bu hızlı giriş, Twitter'ın borsadaki ilk gününde yüzde 77 kar elde etmesine benzetildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği