Snap drone şirketi satın aldı

Snap, donanım gücünü artırmak için, Ctrl Me Robotics adlı Los Angeles merkezli küçük bir drone şirketini satın aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Snap, donanım gücünü artırmak için, Ctrl Me Robotics adlı Los Angeles merkezli küçük bir drone şirketini satın aldı. Snap’in drone üreticilerine olan ilgisi aylardır dile getiriliyordu. Ctrl Me’nin satın alınması, şirketin donanıma olan ilgisinin geçici bir heves olmadığını kanıtlıyor. Snap daha önce de Spectacles adını verdiği kameralı güne gözlükleri ile ilk donanımını üretmişti. Bu cihaz kar getirmekten ziyade, şirketin halka arzından önce önemli bir pazarlama taktiği işlevi gördü.

Ctrl Me ve Snap’in, Los Angeles’ın Venice semtinde birer binası bulunuyor. Snap’le anlaşmaya varılmadan önce Ctrl Me’nin küçülmekte olduğu ifade ediliyor. Anlaşma aslında, Snap’in Ctrl Me kurucusu Simon Saito Nielsen’i işe alması ile gerçekleşti. Böylece Ctrl Me’nin hisseleri ve ekipmanları da Snap’e geçmiş oldu. Satın alma işleminin bir milyon Dolar’ın altında bir bedeli olduğu ifade edildi. Snap konu hakkında yorumda bulunmayı reddetti.

Donanım yatırımı Snap’i rahatlatabilir

Snap kendisini bir ‘kamera şirketi’ olarak tanımlıyor ve donanım pazarına girmek, şirkete reklam gelirleri dışında önemli bir gelir alternatifi sunabilir. Reklam konusunda rakiplerin Google ve Facebook gibi dev şirketler olduğu düşünüldüğünde donanıma yönelmek akıllı bir hamle gibi görünüyor. Özellikle, sosyal medyada drone foroğraf ve videolarına olan ilginin yüksek olduğu ve Snap’in sosyal medya alanında önemli bir oyuncu göz önünde bulundurulduğunda, şirketin donanımlarının geniş kitlelere ulaşabileceği de öngörülebilir.

Nielsen Ctrl Me Robotics’i 2013 yılında, film şirketlerine havadan çekim hizmetleri sunmak ve duruma özel çözümler geliştirmek için kurmuştu. 2014 yılında şirketin YouTube’a yüklediği bir videoda ise şirket film endüstrisinin dışında tarım ve petrol şirketleri için de ürünler geliştirdiğini belirtiyor.

Bir Instagram gönderisinde ise Ctrl Me, drone’a yerleştirilmiş bir akıllı telefonla kullanıcıların Snapchat’i havadan kullanmasını sağlayan bir düzeneği tanıtmıştı.

Ctrl Me 2014’te yatırımcılardan küçük miktarda yatırım almış olsa da girişim hiçbir zaman hızlı bir büyüme göstermedi. Hatta şirketin kendi drone’larını üretip üretmediği konusunda da net bir bilgi yok. Snap bünyesine girdikten sonra Ctrl Me web sitesi yayından kaldırıldı.

Snap ilk çeyrekte borsaya hızlı girişinden sonra özellikle geçtiğimiz ay büyük bir düşüş yaşamıştı. Pek çok yatırımcı, Snap’in kurucusu Evan Spiegel’in yeni popüler ürünler geliştirme yeteneğine güveniyor. Bu ürünler donanım alanında olursa Facebook tarafından taklit edilmesi de çok kolay olmayacaktır.

Bu aslında Snap’in drone şirketleriyle ilk deneyimi değil. Geçtiğimiz yıl da Lily Robotics adlı bir şirketle görüşen Snap daha sonra bu şirketi satın almaktan vazgeçmişti. Lily Robotics, 34 milyon Dolar değerinde ön sipariş aldıktan sonra Ocak ayında iflas ettiğini açıklamıştı.

Kaynak: BuzzFeed News

Snap, donanım gücünü artırmak için, Ctrl Me Robotics adlı Los Angeles merkezli küçük bir drone şirketini satın aldı. Snap'in drone üreticilerine olan ilgisi aylardır dile getiriliyordu. Ctrl Me'nin satın alınması, şirketin donanıma olan ilgisinin geçici bir heves olmadığını kanıtlıyor. Snap daha önce de Spectacles adını verdiği kameralı güne gözlükleri ile ilk donanımını üretmişti. Bu cihaz kar getirmekten ziyade, şirketin halka arzından önce önemli bir pazarlama taktiği işlevi gördü. Başarılı donanım ürünleri geliştirmek, Snap'in reklam dışında farklı gelir kaynaklarına sahip olmasını da sağlayabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği