Snap artık bir kamera şirketi

Bugüne dek insanlara sunduğu hizmeti anlatmakta güçlük çeken Snap, yeni kameralı gözlükleri ile birlikte kendisini bir kamera şirketi olarak tanımlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Snapchat’in tam olarak ne iş yaptığı, nasıl bir yenilik getirdiği konusunda bazı insanların aklında büyük bir soru işareti var. Şirket geçtiğimiz yıl bu soru işaretlerini gidermek için kendisini açıklamaya çalışmış ancak Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel’in yaptığı “Snapchat fotoğraf çekerek kendini o anın içinde ifade etme yöntemidir.” açıklaması pek tatmin edici gelmemişti. Hatta şirketin amacına dair aklında net bir düşünce bulunmayan kişiler, Snapchat’in diğer sosyal medya siteleri gibi sıradan bir paylaşım ortamı olduğunu düşünmeye başladı.

Bugün bu düşünceleri değiştirmek isteyen şirket öncelikle adını Snap olarak değiştirdi. Bununla birlikte, fotoğraf ve video paylaşımını kolaylaştırmak amacıyla, Spectacles adında gözlük şeklinde bir kamera geliştirdiğini duyuran şirket, artık kendisini bir kamera şirketi olarak tanımlıyor. Yakında şirket hisselerini halka arz etmeye hazırlanan Snap, eski karmaşık ve soyut tanımından vazgeçip, herkesin anlayabileceği bu tanımı kullanma kararı aldı.

Şaşırtıcı değil

Aslında Snap, uygulama açıldığı anda kullanıcılarına kamera görüntüsünü göstererek, bir sosyal medyadan ziyade fotoğraf ve video çekme uygulaması işlevi görüyordu. Uygulama, telefonun kamerasını kullansa da fotoğraf üzerinde yaptığı değişiklikler, eklenen yazılar ve filtrelerle birlikte aslında farklı şekilde fotoğraf çekme deneyimi sunuyordu. Bu yüzden Snap’in kamera şirketi olarak tanımlanması kulağa çok garip gelmiyor.

Yine de şirketin Canon, Nikon gibi kamera üreticileri ile rekabet etmesini beklememek gerekiyor. Yeni kameralı gözlükleri Google Glass ile karşılaştıran pek çok kişi oldu. Snap ise bu gözlüklerin daha ziyade, ‘yüzünüze sabitlenmiş bir GoPro’ olarak düşünülmesini istiyor. Tüm bu imaj çalışmalarının yakında gerçekleşecek halka arza nasıl etki edeceğini bekleyip göreceğiz.

Gelirleri paylaşmayacak

Öte yandan, gelir modeli konusunda uzun süre sıkıntı çeken Snap, sponsorlu içeriklerle bu problemi çözmeye çalışmıştı. Günümüzde pek çok farklı şirketten sponsorlu içerik yayınlayan Snap, bu içeriklerden elde edilen gelirleri şirketlerle paylaşıyor. Ancak bu durum Snap’i yeterince memnun etmiyor.

Yeni alınan kararla birlikte Snap artık sponsorlu içerik üreten şirketlere sabit bir reklam geliri verip, buradan elde edilen paranın geri kalanını kendisine saklamak istiyor. Bu talep iki şekilde yorumlanabilir. Snap içerik üreticilerine sabit bir gelir sunarak, onları belirsizlikten kurtarıyor. Neticede hiç izlenmeyen bir içerikten hiç gelir elde edilememesi ihtimali de söz konusu. Ancak içerik üreticileri, Snap’in uygun gördüğü ücretle yetinmek zorunda kalacak ve sınırsız gelir ihtimalinden de mahrum kalacak.

Kimi içerik şirketleri bu düzenlemeyi olumlu karşılarken kimileri de memnuniyetsizliklerini ifade etti. Ancak tepkiler ne olursa olsun Snap geri adım atacak gibi durmuyor. İçerikleri ulaştırdığı geniş kitleden kuvvet alan şirket artık bu alanda yaptırımda bulunacak gücü elinde bulunduruyor.

Kaynak: Business Insider, Recode

Snapchat genellikle gençlere yönelik, anında içerik paylaşımı sunan bir uygulama olarak yaptığı işin önemini insanlara anlatmakta güçlük çekiyordu. Bunun yerine daha elle tutulur bir tanım kullanmaya karar veren şirket, yeni kameralı gözlükleri ile birlikte kendisini bir 'kamera şirketi' olarak tanımlamaya karar verdi. Bu değişimle birlikte gelir modelinde de değişikliğe giden şirket artık içerik üreticilerine sabit bir ödeme yapıp, sponsorlu içeriklerden elde edilecek gelirlerin tamamını kendisine saklayacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği