Snapchat ‘Snap’ oldu

Anlık video ve fotoğraf paylaşımı uygulaması Snapchat adını Snap olarak değiştirdi. Şirket yeni adıyla birlikte yeni gözlüklerini de duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Özellikle gençler arasında popülerliği her geçen gün artan anlık video ve fotoğraf paylaşım uygulaması Snapchat, artık sadece Snap olarak anılacak. Günlük kullanımda da kullanıcıların adından kısaca ‘Snap’ olarak bahsettiği uygulama (Facebook’a kısaca ‘Face’, Ekşi Sözlük’e kısaca Ekşi denmesi gibi), böylece bu yaygın kullanımı resmileştirmiş oluyor. Uygulamanın hızlı paylaşıma verdiği önem göz önünde bulundurulduğunda, isminin de daha pratik bir hale gelmesi anlaşılabilir.

Snap gözlüğü tanıtıldı

Snap, yeni adıyla birlikte yeni gözlüklerini de tanıttı. Uzun süredir devam eden Snap gözlükleri iddiaları da böylece doğrulanmış oldu. Spectacles adı verilen gözlükler, kullanıcıların telefonu ceplerinden çıkarmadan video ve fotoğraf çekip uygulama üzerinde paylaşmasını sağlıyor.

Spectacles 129 dolardan (385 lira) satışa sunulacak. Çoğu giyilebilir teknoloji ürününden çok daha ucuz olan gözlükler, genç kullanıcılarına hitap edebilmek için doğru fiyat aralığını yakalayabilmiş gibi görünüyor. Çoğunluğu öğrenci olan Snap kullanıcıları için daha pahalı bir cihazı satın almak sorun olabilirdi.

Facebook’la rekabette önemli bir adım

115 derecelik açıya sahip kamera, Bluetooth ve Wireless aracılığıyla diğer cihazlara (ör: akıllı telefona) bağlanabiliyor. 30 saniyelik video çekebilen Spectacles, Snap’in Facebook’a bir cevabı olarak görülüyor. Facebook geçtiğimiz günlerde, sahibi olduğu Instagram uygulamasına Snap’in en popüler özelliklerinden birisi olan Stories özelliğini eklemişti. Snap ise Instagram’ın kalıcı paylaşımlarına rakip olabilecek şekilde, 24 saat içinde silinmeyen fotoğraf ve video özelliğini kendi uygulamasına dahil etmişti.

Ayrıca Spectacles’a göre çok daha gelişmiş bir giyilebilir teknoloji ürünü olan Oculus Rift, Facebook’un geleceğe dair yaptığı en kapsamlı yatırımlardan birisi. Snap ise bu teknolojilerin daha pratik ve havalı alternatifi olmak için çabalıyor.

Sınırlı sayıda üretileceği ve bu yıl içinde satışa sunulacağı ifade edilen Spectacles, siyah, mercan ve deniz mavisi gibi renk seçeneklerine sahip olacak.

Kaynak: Mashable

Özellikle genç kullanıcılar arasında oldukça popüler olan Snapchat, adındaki 'chat' kelimesini çıkartarak sadece Snap olarak yoluna devam etme kararı aldı. Şirket ayrıca Spectacles adını verdiği yeni kameralı gözlüklerini de tanıttı. Bluetooth ve WiFi yoluyla akıllı telefona bağlanabilen gözlükler, çekilen video ve fotoğrafların anında uygulama üzerinde paylaşılmasına olanak veriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği