Snap, sözleşmeye uymayan fenomene dava açtı

Snap'in kameralı gözlüklerini Instagram'da tanıtması gereken fenomen, söz verdiği kadar fotoğraf paylaşmayınca mahkemeye verildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sosyal medya fenomenleri (influencer) genellikle geniş bir takipçi kitlesine ya da belirli bir alanda daha az sayıda insanla daha sıkı ilişkilere sahip kişiler oluyor. Daha sonra bu erişim kabiliyetini, şirketlerin ürünlerini tanıtma karşılığında şirketlerden para ve/veya değerli hediyeler almak için kullanıyorlar.

Grown-ish dizisinde oynayan aktör Luka Sabbat da Snapchat’in ana şirketi Snap ile böyle bir anlaşma yapmıştı. Instagram’da 1,4 milyon takipçisi bulunan Sabbat, Snap’in Spectacles 2 adlı kameralı gözlüklerini kullanmak için toplamda 60 bin Dolar’lık bir anlaşma yaptı. Bu paranın 45 bin Dolar’ı önden verildi.

Anlaşma kurallarına uyulmadı

Anlaşmaya göre, 20 yaşındaki aktörün Spectacles 2 modeli gözlükleri bir adet Instagram gönderisinde ve üç adet Instagram hikayesinde takması gerekiyordu. Hikayelerden iki tanesinde ‘satın almak için kaydır’ linki bulunması gerekiyordu. Ayrıca Paris ve Milano moda haftalarında bu gözlükleri takarken Instagram fotoğrafı paylaşması bekleniyordu.

Snap adına anlaşmayı yapan halkla ilişkiler şirketi PRC, gönderiler paylaşılmadan önce bu gönderileri gözden geçirip onaylayacak ve Sabbat’ın Spectacles taktığı gönderilerin analitik verilerini inceleyecekti.

Ancak PRC Sabbat’ın kanaat önderi rolünü yerine getirmediğini, sadece bir gönderi ve bir hikaye paylaştığını söyledi. Tek hikayesinde satın almak için yukarı kaydırma özelliğini kullanan Sabbat gönderilerinin onaylanması için PRC ile iletişim kurmadı ve analitik verilerini de şirketle paylaşmadı.

Davada Sabbat’ın hatasını kabul ettiği ancak PRC tarafından kendisine ödenen ücreti geri vermeyi reddettiği belirtildi. Halkla ilişkile şirketi şimdi, anlaşma öncesinde verilen 45 bin Dolar’ın ve gerçekleştirilmeyen sözlerin şirkete verdiği zararın ödenmesini talep ediyor.

Emsal oluşturabilir

Eğer mahkeme PRC’nin lehine karar verirse gelecekte herhangi bir ünlünün benzer bir şekilde sosyal medyada ürün tanıtma kurallarını ihlal etmesi durumunda bu örneğin emsal oluşturabileceği söyleniyor.

Eğer “reklamın iyisi kötüsü olmaz” düşüncesine inanıyorsanız, Snap’in bu davayla Spectacles gözlüklerini yeniden gündeme getirdiğini söyleyebilirsiniz.

Kaynak: Digital Trends

Snap'in kameralı gözlüklerini Instagram'da tanıtması gereken fenomen, söz verdiği kadar fotoğraf paylaşmayınca mahkemeye verildi. Grown-ish dizisinde oynayan aktör Luka Sabbat, Spectacles 2 modeli gözlükleri bir Instagram gönderisinde ve üç Instagram hikayesinde takacaktı. Ayrıca bu fotoğraflar paylaşılmadan önce, Snap'in halkla ilişkiler şirketi PRC fotoğrafları inceleyip onaylayacak ve gönderilerin analitik bilgileri şirketle paylaşılacaktı. Sabbat sadece bir hikaye bir de gönderi paylaştı. Bu fotoğraflar için PRC'den onay almadı ve analitik bilgilerini de şirkete sağlamadı. Şimdi PRC anlaşma öncesinde verilen 45 bin Dolar'ı ve şirketin zararlarının ödenmesini talep ediyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği